گوناگون

عجیب‌ترین جمجمه با قدمتی ۴۰هزار ساله+ فیلم

عجیب‌ترین جمجمه با قدمتی ۴۰هزار ساله+ فیلم

پارسینه: اتفاقات زیادی وجود دارد که توضیح علمی ندارند، یکی از جالب‌ترین آن‌ها، فسیل‌ سر یک گاومیش کوهان دار امریکایی که به نظر می‌رسد «سوراخ گلوله» را درست در مرکز جمجمه دارد.

خبرانلاین: اتفاقات زیادی وجود دارد که توضیح علمی ندارند، یکی از عجیب‌ترین جمجمه ها، فسیل سر یک گاومیش کوهان دار امریکایی که به نظر می‌رسد «سوراخ گلوله» را درست در مرکز جمجمه دارد.

کسانی که مخالف نظریه «سوراخ ناشی از گلوله» هستند بر این ایده تمرکز می‌کنند که ممکن است نوک نیزه باعث این اثر شده باشد، همان سلاح‌هایی که در حدود ۴۰۰۰۰ سال پیش برای شکار گاومیش کوهان دار و سایر حیوانات استفاده می‌شدند. مسئله این نظریه این است که سرعت نیزه به اندازه کافی قوی نیست که بتواند چنین سوراخ تمیزی ایجاد کند. اکثر فسیل‌هایی که کشف شده‌اند و توسط چنین سلاح‌های باستانی کشته شده‌اند دارای شکاف‌هایی روی جمجمه بوده‌اند، زیرا معروف است که جمجمه Auroch بسیار سخت‌تر است، بنابراین سوراخ کردن آن سخت‌تر است.

این نوع پدیده نه تنها در فسیل‌های حیوانات، بلکه بر روی جمجمه‌های برخی از اولین انسان‌های خردمند نیز دیده می‌شود. یکی از توضیحات عالی در مورد عجیب‌ترین جمجمه Kabwe است که به عنوان یکی از مهم‌ترین یافته‌های تاریخ مدرن در نظر گرفته می‌شود.


عجیب‌ترین جمجمه با قدمتی ۴۰هزار ساله


عجیب‌ترین جمجمه که به جمجمه Kabwe نیز معروف است، معمولاً به عنوان جمجمه شکسته شناخته می‌شود، یکی از مهم‌ترین و شناخته شده‌ترین فسیل‌های انسانی آفریقا است. این کشف در سال ۱۹۲۱ در کابوه، زامبیا (که قبلاً به عنوان تپه شکسته شناخته می‌شد) اتفاق افتاد و مدت‌ها موضوع تحقیق و بحث قابل توجهی در بین دیرینه‌شناسان بوده است. تصور می‌شود جمجمه Kabwe جمجمه یکی از اعضای اولیه گونه هومو هایدلبرگنسیس باشد و عمر آن حدود ۳۰۰۰۰۰ سال تخمین زده می‌شود. این جمجمه بزرگ با ظرفیت جمجمه‌ای معادل انسان امروزی تقریباً ۱۳۰۰ سانتی متر مکعب بوده‌است. استحکام جمجمه Kabwe که شامل برآمدگی‌های ابرو‌های بلند و فک بزرگ است، یکی از مشخص‌ترین ویژگی‌های آن است. به دلیل این ویژگی ها، برخی از کارشناسان معتقدند که این گونه متمایز به نام هومو رودزینسیس شناخته می‌شود. طیف وسیعی از رویکردها، از جمله سی‌تی اسکن و مدل‌سازی سه‌بعدی، برای مطالعه جمجمه Kabwe مورد استفاده قرار گرفته‌اند که داده‌های مربوط به آناتومی و تکامل آن را نشان می‌دهد. به عنوان یک فسیل مهم برای مطالعه تکامل اولیه نسل انسان در آفریقا در نظر گرفته می‌شود.

از سوی دیگر، جمجمه Kabwe موضوع مناقشه و بحث بوده است، به ویژه در مورد اینکه آیا این جمجمه گونه‌ای متفاوت را نشان می‌دهد یا فقط یک نمونه اولیه از هومو هایدلبرگنسیس است. برخی از دانشگاهیان همچنین صحت تاریخ جمجمه را مورد تردید قرار داده اند، که می‌تواند پیامد‌هایی برای موقعیت آن در درخت تکاملی انسان داشته باشد. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، جمجمه نیز دارای یک سوراخ بسیار تمیز است. نکته جالب این است که علاوه بر سوراخ کاملاً شفاف، در طرف دیگر جمجمه، شکستگی واضحی از جمجمه وجود دارد که با آسیب ناشی از یک گلوله نشان داده می‌شود. هنگامی که گلوله وارد جمجمه می‌شود، تکه تکه می‌شود، بنابراین سوراخ بسیار بزرگتری در طرف دیگر ایجاد می‌شود یا استخوان به طور کامل، در این مورد، جمجمه خرد می‌شود. به طرز عجیبی، وجود این ویژگی‌های فوق‌العاده منحصربه‌فرد از توصیفات جمجمه Kabwe در صفحات مؤسسه اسمیتسونیان و موزه تاریخ طبیعی لندن حذف شده است، علی‌رغم این واقعیت که عکس‌های آن‌ها به وضوح سوراخ جمجمه را نشان می‌دهند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار