گوناگون

امیدواری تایوان برای نجات پانگولین ها+ فیلم

امیدواری تایوان برای نجات پانگولین ها+ فیلم

پارسینه: جمعیت پانگولین محلی در تایوان به آرامی در حال افزایش است. این برخلاف وضعیت سایر نقاط آسیا و آفریقا است که در آن هر هشت گونه پانگولین تحت فشار هستند.

باغ وحشی که در مقابل تپه‌های جنگلی و مزارع چای در اطراف پایتخت تایوان قرار دارد، با وضعیتی غیرعادی درمورد پانگولین‌های خود مواجه است.
این باغ وحش دارای حدود ۱۳ مورچه خوار فلس دار، زیرگونه‌ای از پانگولین چینی است که به نوبت در فضای نمایشگاهی که در معرض دید عموم قرار دارد، گردش می‌کنند.
اما از آنجایی که جمعیت پانگولین‌های وحشی در جنگل‌های اطراف به آرامی پس از سال‌ها شکار بهبود می‌یابند، آن‌ها نیز در جستجوی غذای مورد علاقه‌شان - مورچه‌ها - به محوطه باغ‌وحش می‌روند.
کای یون لینگ، سرپرست بخش حیوانات آفریقایی باغ وحش، به الجزیره گفت: "گاهی اوقات می‌توانید پانگولین‌های وحشی را ببینید که شب‌ها در اطراف باغ وحش سرگردان هستند. "
این بسیار عجیب است، زیرا آن‌ها هنوز در طبیعت هستند، اما به عنوان یک گونه فوق العاده آسیب پذیر در نظر گرفته می‌شوند. شما فقط می‌توانید چند پانگولین وحشی چینی را در کشور‌های دیگر پیدا کنید، بنابراین تایوان آخرین راه حل برای حیوانات وحشی است.

استفاده از فلس پانگولین‌ها در مد و طب سنتی

این یک چرخش قابل توجه از رویداد‌ها برای تایوان است، که همین چند دهه پیش فلس‌های چرمی متمایز پانگولین را برای استفاده در صنعت مد جهانی و طب سنتی چین صادر می‌کرد، حتی اگر هیچ مدرکی دال بر فواید دارویی وجود نداشت.

به گفته کارشناسانی مانند کورتیس پی، یکی از برجسته‌ترین حافظان محیط زیست تایوان، جمعیت پانگولین محلی به آرامی در حال افزایش است. این برخلاف وضعیت سایر نقاط آسیا و آفریقا است که در آن هر هشت گونه پانگولین تحت فشار هستند و برخی از آن‌ها از جمله پانگولین چینی به شدت در معرض خطر هستند.
پی، که در دانشگاه ملی علوم پینگ تونگ مستقر است، گفت: ده سال پیش، [پانگولین‌ها]تنها در چندین مکان با جمعیت پایدار یافت می‌شدند، اما امروزه تقریباً در همه جا وجود دارند، حتی در مناطق جنگلی ساحلی یا مراتع و تالاب‌ها؛ و فناوری. او نتوانست عددی برای جمعیت فعلی پانگولین‌ها فراهم کند.
با این حال، با وجود اینکه تجارت پانگولین در سال ۲۰۱۷ در سراسر جهان ممنوع شد، تهدید‌ها همچنان ادامه دارد.
در چین و ویتنام، اشتها برای پنگولین ادامه دارد و آفریقا به یک منبع کلیدی تبدیل شده است.

فرصتی که کووید به پانگولین‌ها داد

پانگولین ها در باغ وحش

همه‌گیری کووید و محدودیت‌های آن در تجارت جهانی ممکن است به پانگولین فرصت تنفس داده باشد، اما حداقل ۲۳.۵ تن پانگولین و قطعات آن در سال ۲۰۲۱ قاچاق شد تا تقاضا برای فلس‌ها و گوشت آن برآورده شود.

قوانین درباره پانگولین‌ها در تایوان

در تایوان، پانگولین به دلایل مشابه آسیب پذیر بود، اما امروزه، این جزیره به نوعی پناهگاه تبدیل شده است و درس‌هایی را برای جمعیت پانگولین‌های در معرض خطر در جا‌های دیگر ارائه می‌دهد.
کارشناسان می‌گویند قانون مهم حفاظت از حیات وحش در سال ۱۹۸۹ برای بهبود این حیوان بسیار مهم بوده است، به طوری که کسانی که در صادرات غیرمجاز یا کشتن حیوانات در خطر انقراض مجرم شناخته می‌شوند، جریمه نقدی و تا پنج سال زندان را در پی دارند.
شکار نیز در سراسر تایوان ممنوع است، به جز جمعیت کمی از بومیان تایوانی.
مینگ سان، که در دانشگاه ملی علم و فناوری در مورد پانگولین مطالعه می‌کند، می‌گوید:
من فکر می‌کنم مهمترین عامل، اجرای قانون است. در سال ۱۹۸۹، قانون حفاظت از حیات وحش را داشتیم. سان به الجزیره گفت: نکته دیگر توسعه اقتصادی است که مردم مجبور نیستند گوشت وحشی بخورند، آن‌ها پول دارند و می‌توانند آنچه را که می‌خواهند بخرند.
همچنین تغییر در رابطه تایوانی‌ها با طبیعت نیز قابل توجه است. محیط‌زیست‌گرایی شاخه‌ای کلیدی از جنبش دموکراسی جزیره بود.
سان گفت که تنها مکان دیگری در آسیا که شاهد موفقیت در حفاظت است، جزیره کوچک سنگاپور است، جایی که پانگولین سوندا نیز به لطف حمایت‌های قانونی شروع به احیا کرده است.

تایوان علیرغم جایگاهش به عنوان بهشت ​​پانگولین، همچنان یک بهشت ​​ناقص است.
پانگولین‌ها با رژیم غذایی موریانه‌ها و مورچه‌ها زندگی می‌کنند، اما اغلب با تهدیداتی از جانب مواد شیمیایی کشاورزی گرفته تا سگ‌ها، وسایل نقلیه و تله‌های مورد استفاده کشاورزان برای صید حیوانات موذی مواجه می‌بینند. آن‌ها همچنین خورنده‌های حساسی هستند و تامین لانه‌های مورچه کافی برای آن‌ها گران تمام می‌شود و امدادگران را مجبور می‌کند تا جایگزین‌هایی برای آن‌ها بیابند.
وقتی انسان‌ها یا شکارچیان بالقوه را می‌بینند، وحشت می‌کنند و به شکل یک توپ محافظ در می‌آیند.
دیپلماسی پانگولین
پانگولین‌هایی که نمی‌توانند به طبیعت بازگردند ممکن است در مکان‌هایی مانند باغ‌وحش قرار بگیرند، جایی که این پانگولین‌ها در تلاش سیاسی نسبتاً غیرمعمول‌تری به تایوان کمک می‌کنند: دیپلماسی پانگولین.
در سال ۲۰۲۲، تایوان یک جفت پانگولین را به باغ وحش پراگ در جمهوری چک، یکی از متحدان نوظهور تایوان در اروپا، قرض داد.
در واقع پانگولین‌ها جایگزین یک جفت پاندا شدند که پکن وعده داده بود، مشروط بر اینکه پراگ حاکمیت چین بر تایوان را به رسمیت بشناسد، آن‌ها را به او می‌بخشد. در حالیکه با بخشیدن پانگولین‌ها توسط تایوان به پراگ در نهایت فروپاشی خواهر خواندگی پراگ و پکن رقم خورد

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار