گوناگون

با متفاوت ترین پهپاد رادار گریز ایران آشنا شوید

با متفاوت ترین پهپاد رادار گریز ایران آشنا شوید

پارسینه: جمهوری اسلامی ایران یکی از گسترده‌ترین و متنوع‌ترین ناوگان‌های پهپادی منطقه را دارا است

یکی از پهپادهای اصلی ایران که برای تمرین نیروهای تازه کار و تست سامانه های پدافندی کشور ساخته شده است، پهپاد رادارگریز سفره ماهی است که اولین تجربه ساخت پرنده بدون سرنشین بال دلتا است.

اولین بار نیروی هوایی ارتش ایران در سال ۱۳۸۹ سفره ماهی را در رژه ۲۹ فروردین به نمایش در آورد.

طراحی خاص پهپاد سفره ماهی

پهپاد رادارگریز سفره ماهی به شکلی طراحی شده که بدنه مرکزی آن با بال‌ها تلفیق شده و تداعی کننده پیکربندی‌های پیشرفته ترکیب بال و بدنه است، دو بخش امتداد یافته نوک بال که شبیه بالچه‌های نوک بال هستند هم نقش پایدارساز عمودی را داشته و هم دارای عملگر کنترلی آیرودینامیکی بوده ضمن اینکه اثرات پسا القایی را نیز کاهش می‌دهند.

ویژگی های منحصر به فرد پهپاد سفره ماهی

طول پهپاد رادارگریز سفره ماهی در حدود ۱.۲ متر و دهانه بالی بالغ بر ۲.۲۲ متر دارد. از یک موتور احتراقی با ملخ پلاستیکی در جلوی بدنه بهره می گیرد و در نمونه های اولیه پروازی در حدود ۲ هزار متر ، بردی نزدیک به ۱۵ کیلومتر، مداومت پروازی ۶۰ دقیقه ای و سرعتی نزدیک به ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت را دارا است.

گفتنی است کار ارتقا بر این پرنده بومی ایران ادامه دارد و با این که اطلاعات دقیقی از نمونه های پیشرفته آن در دسترس نیست اما می توان از روی ماکت هایی که در رژه های نیروهای مسلح ایران حضور دارد، دریافت که پهپاد سفره ماهی کاملا تغییرات جدی را پشت سر گذاشته است؛ برای مثال در نمونه های پیشرفته دیده ایم که دیگر خبری از ملخ در موتور آن نیست و موتور جت، جایگزین شده است.

ارسال نظر

 • ناشناس

  يه قاهر 313 هم احمدي نژاد رونمايي کرد که فقط روي زمين پرواز ميکرد خيلي شبيه اين بود

 • ناشناس

  کپی بدنه پهباد امریکایی که چند سال پیش غنیمت گرفتیم فقط میموپه موتور و بخش نرام افزاری و سخت افزاریش که اونم کسی نمیبینه

 • حمیدپور

  این نامرد ها هر چه درباره پهباد قدرت نظامی ایران پخش کردن راست درست ؟ پس دمتگرم سپاه ارتش؟ نامرد باشد برای گرونی شما صلوات بر محمد ال محمد علیه‌السلام دمتگرم رهبر عزیز

 • ناشناس

  خوب قطعاتش رو از کجا آوردین این مهمه از اتریش آلمان فرانسه چندتا پیچم خودمون ساختیم حتما

 • ناشناس

  اربابت گفته پهپادهای ایرانی بیچاره اش کرده اند.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار