گوناگون

علائم پیش دیابت نوع دوم

علائم پیش دیابت نوع دوم

پارسینه: علائم پیش دیابت نوع دوم معمولا بروز نمی کند و اگرسابقه خانوادگی دیابت دارید حتما برای بررسی به پزشک مراجعه کنید.

پیش دیابت که به عنوان عارضه عدم تحمل گلوکز نیز شناخته می‌شود، معمولا هیچ علامت خاصی ندارد. این حالت اغلب قبل از ابتلای جدی به دیابت نوع دوم بروز می‌کند.

همواره پزشکان برای تشخیص به موقع پره دیابت اهمیت بسیار قائلند؛ چرا که معالجه و بهبود شرایط نامساعد در (پره دیابت) ممکن است از بروز مشکلات جدی در سلامت افراد پیشگیری کند. برای مثال تشخیص به موقع و درمان پره دیابت می‌تواند از بروز دیابت نوع دوم و عوارض مرتبط با آن مانند بیماری قلب و عروق، مشکلات بینایی و بیماری‌های کلیوی پیشگیری کند.

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که عوارض مرتبط با دیابت، اغلب قبل از تشخیص بالینی دیابت ایجاد می‌شوند و بر این اساس تشخیص دیابت در مراحل اولیه و نیز مراحل قبل از بروز دیابت دارای اهمیت خاص خواهد بود.

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، شش علامت خاموش پیش دیابت که خود عامل خطر بزرگی به شمار می‌آید، شامل موارد زیر است:


پوست تیره

محققان کلینیک مایو اعلام کردند که اگرچه پیش دیابت همیشه نشانه‌های آشکاری ندارد، یک عامل خطر آن، بروز تکه‌های تیره روی پوست گردن و مفاصل است. این وضعیت به عنوان آکانتوز نیگریکانس شناخته شده است؛ یعنی تیره و ضخیم شدن بخش‌هایی از پوست. البته این وضعیت می‌تواند نشانه دهنده یک تومور سرطانی در ارگان‌های داخلی بدن نیز باشد و به هر حال باید به طور کامل توسط پزشک تحت بررسی قرار گیرد.


عدم ورزش

عدم فعالیت بدنی می‌تواند به اختلالات روانی از جمله افسردگی پیوند داده شود اما به دلیل شروع مقاومت به انسولین در افراد در مرحله پیش دیابت، میل به فعالیت بدنی کمتر می‌شود. این در حالی است که ورزش منظم خطر ابتلا به دیابت را تا ۷۰ درصد نسبت به افراد غیر فعال کاهش می‌دهد. سعی کنید ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی روزانه را برای پنج روز در هفته انجام دهید. می‌توانید این ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی را به دوره‌های زمانی کوتاه‌تر تقسیم کنید؛ برای مثال ۳ دوره ۱۰ دقیقه‌ای. فعالیت بدنی را انتخاب کنید که از آن لذت می‌برید.


کمبود خواب

در حالی که گاهی اوقات پیش دیابت علائمی از جمله خستگی را به همراه دارد، کسانی که کمتر از شش ساعت خواب در شبانه روز دارند، در معرض خطر بالاتر ابتلا به پیش دیابت هستند. در یک مطالعه جدید محققان دانشگاه شیکاگو متوجه شدند که چگونه کم خوابی می‌تواند سبب ابتلا به شرایط پیش دیابت در مردان جوان سالم شود. محققان در این مطالعه متوجه شدند که کم خوابی مداوم موجب افزایش سطح اسید چرب در خون می‌شود. افزایش سطح اسید چرب سوخت و ساز چربی را مختل و توانایی انسولین را برای تنظیم مناسب قند خون از بین می‌برد و در نتیجه منجر به ابتلا به دیابت می‌شود. قطع کافئین در بعد از ظهر، خاموش کردن وسایل الکترونیکی یک ساعت قبل از خواب، عدم استعمال سیگار و یا خوردن خوراکی‌های سرپایی در شب برای جلوگیری از بروز بی‌خوابی موثر است.


تاری دید

تاری دید اگرچه می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات سلامتی از جمله گلوکوم و حتی مولیتپل اسکلروزیس باشد، اما یکی از نشانه‌های هشداردهنده ابتلا به پیش دیابت است. بالا و پایین رفتن ناگهانی قند خون (که در کسانی که پیش دیابت دارند شایع است) می‌تواند قابلیت تمرکز چشم را بهم بزند و باعث تاری دید شود. تاری دید به محض اینکه سطح قند خون به حالت طبیعی بازگردد از بین می‌رود. هر گونه تغییرات بینایی از جمله تاری دید باید توسط پزشک به طور کامل بررسی شود.


افزایش تشنگی

یکی از شناخته شده‌ترین علائم پیش دیابت و دیابت است، تشنگی بیش از حد در جواب قند اضافی موجود در خون اتفاق می‌افتد. بدن می‌خواهد قند اضافی را به صورت ادرار خارج کند، به همین دلیل مجبورتان می‌کند بیش از حد معمول آب بنوشید. به همین دلیل دائم احساس تشنگی می‌کنید.


زخمی که دیر خوب می‌شود

اگر شما دچار کبودی و یا زخمی شده‌اید که دیر از بین می‌رود، باید بدانید که می‌تواند نشانه هشدار دهنده پیش دیابت باشد. قند خون بالا گردش خون را کند می‌کند، به همین دلیل طول می‌کشد تا پوست بتواند خود را ترمیم کند. این وضعیت حتی باعث رشد باکتری‌ها و قارچ می‌شود، که به معنای دوباره عفونت کردن مخصوصا روی پوست است.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار