گوناگون

ویژیگی های خارق العاده بوئینگ سی‌اچ-۴۷شینوک + فیلم

ویژیگی های خارق العاده بوئینگ سی‌اچ-۴۷شینوک + فیلم

پارسینه: ویژیگی های خارق العاده بوئینگ سی‌اچ-۴۷شینوک را در ادامه بخوانید.

بوئینگ سی‌اچ-۴۷شینوک هلیکوپتر ترابری نیمه سنگینِ دوموتوره و دوملخه آمریکایی است که در شرکت بوئینگ طراحی شده و در سال ۱۹۶۲ معرفی شد.

این محصول توسعه یافته از بوئینگ ورتول سی‌اچ-۴۶ سی‌نایت است که میراث شرکت پیاسکی هلیکاپتر بود. کاربرد اصلی این بالگرد برای جابجایی سربازان، ادوات توپخانه‌ای، سوخت، آب، موانع و سنگر و سایر تدارکات و تجهیزات مورد نیاز در میدان نبرد است. کاربردهای ثانویه این هلیکوپتر هم شامل آمبولانس، امداد در فجایع طبیعی، جستجو و نجات، انتقال هواپیماها، آتش‌نشانی و رهاسازی چتربازان می‌شود.

هلیکوپتر بوئینگ سی‌اچ-۴۷شینوک با حداکثر سرعت ۳۱۵ کیلومتر بر ساعت حتی از هلیکوپتر‌های بسیار کوچکترِ تهاجمی و چندمنظوره معاصر خود هم سریع‌تر بود. نام این هلیکوپتر از قبیله سرخ‌پوست چنوک در آمریکا گرفته شده‌است. شینوک یکی از معدود هواگردهای دهه ۱۹۶۰ است که هنوز در خط تولید قرار دارد. تاکنون ۱۱۷۹ فروند از این هلیکوپتر ساخته شده و به ۱۶ کشور صادر شده‌است.

در ایران و تا سال ۱۳۵۷، ۶۰ فروند بالگرد ترابری شینوک به خدمت هوانیروز درآمد و در آن زمان ایران بزرگترین کاربر این نوع بالگرد پس از ایالات متحده بود. همچنین تعداد ۳۰ فروند دیگر نیز سفارش داده بود که علی‌رغم پرداخت هزینه پس از وقوع انقلاب تحویل آن‌ها لغو شد

ارسال نظر

 • ایران

  خب شما که خوب بلدین حرف بزنین خب یکی شو بخرین یا بسازین
  یا هزار ادعا که دارین
  پس خدا رحم کرد اونوبود این همه ادوات درجه ۱ دنیارو خرید برای ما که توجنگ حداقل بدبخت نشدیم

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار