گوناگون

کودک نابغه‌ ۴ ساله که به هفت زبان مختلف دنیا می‌خواند!

کودک نابغه‌ ۴ ساله که به هفت زبان مختلف دنیا می‌خواند!

پارسینه: پسربچه ۴‌ساله انگلیسی که به‌صورت خودآموز خواندن و شمردن به چند زبان را آموخته است، به عضویت انجمن تیزهوشان منسا درآمد.

کودک نابغه ۴ ساله ، اهل بریتانیا پس از یادگیری خواندن در دوسالگی و توانایی شمردن به هفت زبان مختلف دنیا، به جوان‌ترین عضو مِنسا (انجمن بین‌المللی تیزهوشان) در بریتانیا تبدیل شد.

تئودور (تدی) هابز، اهل پورتی‌هد، شهرستان سامرست، در سه سال و نه ماهگی، پس از انجام تست هوش (IQ) با کسب امتیاز ۱۳۹ از ۱۶۰، وارد سازمان انحصاری نخبگان شد.

این انجمن بین‌المللی با گردآوری افراد دارای بهره هوشی بالا در سال ۱۹۴۷ تأسیس شد و فقط اعضایی را می‌پذیرد که جزء دو درصد بالایی ضریب هوشی در سراسر جهان باشند.

تدی در حال حاضر می‌تواند به شش زبان غیر از زبان مادری‌اش از جمله ماندارین، ولزی، فرانسوی، اسپانیایی و آلمانی تا صد بشمارد. او که در دو سال و چهارماهگی خواندن را آموخته است، اکنون می‌تواند کتاب‌های هری پاتر را نیز بخواند.

مادر و پدر او که به ترتیب ۳۱ و ۴۱ساله هستند هیچ اطلاعی از میزان هوش پسرشان نداشتند و تنها وقتی او را در ارزیابی پیش از شروع مدرسه در سپتامبر شرکت دادند، از این موضوع مطلع شدند.

مادر او در این باره می‌گوید که «ما در حالی تست هوش را انجام دادیم که تنها به او گفتیم قرار است که با یک خانم بنشیند و بازی با پازل را انجام دهد و او فکر کرد که این هیجان‌ترین کار است.»

او در ادامه می‌گوید: «بعد از اینکه او تست پازل را به‌درستی انجام داد، به ما گفته شد که او واجد شرایط حضور در «منسا» است. آنجا ما با تعجب به خود گفتیم «ببخشید؟» درست است که می‌دانستیم توانایی‌هایش از همسن و سال‌هایش بیشتر است، اما به این اندازه متوجه آن نبودیم.»

والدین او که برای باردار شدن پسرشان و خواهر کوچک‌تر تدی تحت روش درمانی آی‌وی‌اف (فرایند لقاح تخمک در خارج از رحم) قرار گرفته بودند؛ حتی به شوخی می‌گفتند که شاید او در کلینیک باروری با دیگران قاطى شده باشد.

تفاوت او با همسن و سال‌هایش

مادرش درباره‌ی هوش فرزندش می‌گوید که وقتی کسی درباره‌ی موضوعی مثل کیک صحبت می‌کند، او به‌راحتی آن را هجی می‌کند. او همچنین به‌خوبی هرآنچه را که در کریسمس سال گذشته به او گفته شده بود را به یاد می‌آورد و در مقایسه با هم‌سن و سالانش علاقه‌ی کمتری به تلویزیون و بازی دارد و در عوض ترجیح می‌دهد با جستجوی کلمات خود را سرگرم کند.

والدین او در تلاشند تا «تد» چهار ساله را علی‌رغم هوش و ذکاوتش متواضع بار بیاورند تا مانع از ایجاد هر نوع «عقده خودبرتربینی» در او شود.

در حال حاضر او نسبت به سایر کودکان هم‌سن‌وسال خود کاملاً از توانایی‌هایش بی‌اطلاع است.

توانایی او در خواندن

مادرش درباره‌ی توانایی او در خواندن کتاب‌ها می‌گوید: «دوستان او تا حدودی می‌توانند حروف الفبا را بخوانند، این در حالی است که او می‌تواند هری پاتر را بخواند. یادم می‌آید که یک روز او را به مهدکودک بردم و به معلمانش گفتم که انگار او خودش خواندن را آموخته است. آن‌ها در ابتدا حرف من را باور نکردند، اما زمانی که معلم پیش‌دبستانی با او صحبت کرده بود، گفتند که حق با شماست.»

«بدیهی است که ما به او اجازه نمی‌دهیم هری پاتر را بخواند و کتاب‌های مناسب‌تری را از نظر احساسی برایش انتخاب می‌کنیم، اما او در مرحله‌ای است که می‌تواند هر چیزی را که پیش رویش قرار می‌دهیم بخواند.»

مادرش درباره‌ی شغل آینده او می‌گوید که «او ایده‌هایی دارد برای این‌که روزی پزشک شود، اما اگر از او بپرسید که می‌خواهد چه‌کاره شود، فقط می‌گوید که می‌خواهد روی «تدی بودن» تمرکز کند. /انتخاب

ارسال نظر

 • مختار

  خوبه انگلیسیا هم مثل ما نابغه دارن راستی اون پسر بچه که قرآن و چند کتاب را حفظ بود اسمش چی بود طباطبایی که سنی ها هم بهش ایمان آوردن ازش خبر بگیرین

 • مالک

  اینا همش دروغ هست میخوان بگن هرچی نابغه هست مال ماست.الکی بزرگش میکنند.

 • احمد......

  روح وی درزندگی های قبلی اش،به این زبانها تسلط داشته است .کسانی که درزمینه ای ازکودکی استعداد دارند،درواقع آن رادرزندگی های قبلی شان کسب کرده اند وروح آنها دراین زندگی،آنها رابه این بدن جدید آورده است.کتابهای مایکل نیوتن رابخوانید تابه این باوربرسید.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار