گوناگون

گیاهی که در افغانستان با آن مواد مخدر تولید می کنند!

گیاهی که در افغانستان با آن مواد مخدر تولید می کنند!

پارسینه: گیاه افدرا، یک گیاه وحشی است در افغانستان است که از آن برای تولید مواد مخدر مورد استفاده قرار می گیرد.

به گزارش پارسینه ، به رغم ممنوعیت کشت خشخاش، تولید و خرید و فروش مواد مخدرتوسط طالبان، در برخی مناطق افغانستان هنوز هم ادامه دارد. تولید مواد مخدر مت آمفتامین که به « شیشه » معروف است و از یک گیاه کوهی موسوم به «اِفِدرا» ساخته می‌شود، در برخی مناطق ولایات جنوبی هنوز هم ادامه دارد. در افغانستان این گیاه به نام «اومان/هوم» شناخته می‌شود.

برخی منابع گفته‌اند جمع آوری و فروش این گیاه در ولایات جنوبی رسماً ممنوع است، اما در برخی مناطق این ولایات ولسوالان و فرماندهان پلیس در کار و بار این گیاه نقش دارند.

اِفِدرا یک گیاه وحشی است که در کوه‌های ولایات جنوبی و مرکزی افغانستان می‌روید.

یکی از ساکنان ولایت ارزگان در جنوب افغانستان می‌گوید در مناطق آن‌ها از قرن‌ها به این سو گیاه اِفِدرا برای درمان خانگی بیماری‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.

او می‌گوید: «ما مردم روستانشین و مناطق کوهبند و دوردست هستیم. اینجا داکتر (پزشک) هم وجود ندارد. در فصل سرما زمانی که کودکان از سرفه رنج می‌برند، دو برگ اومان (افدرا) را به کودکان می‌دهیم که بجوند، سرفه شان خوب می‌شود. از بسیار زمان طولانی از دوران نیاکان ما این گیاه مورد استفاده است. همین حالا هم که در منطقه ما خانه‌ها بازرسی شود، شاید خانه‌ای پیدا نشود که این گیاه برای استفاده به عنوان دارو در آن وجود نداشته باشد. زنان این گیاه را کوبیده نگهداری می‌کنند و بعدا برای درمان سرفه و زکام استفاده می‌کنند.».

اما حالا آوازه گیاه موسوم به «اومان» از خانه‌های گلی ساکنان روستا‌نشین در جنوب افغانستان به گوشه و کنار جهان رسیده است. زیرا این گیاه در تولید مواد مخدر موسوم به «شیشه/کریستال» باب تازه و ارزانی را باز کرده است.
تولیدکنندگان و قاچاقبران مواد مخدر در افغانستان چند سال قبل این گیاه را شناسایی کردند.

نقش مسئولان محلی طالبان

شماری از ساکنان ولایات جنوبی گفته‌اند حکومت طالبان هرچند جمع آوری و خرید و فروش این گیاه را ممنوع کرده است، اما تجارت آن به طور کامل متوقف نشده است. یکی از این افراد که به دلیل نگرانی‌های امنیتی نمی‌خواهد شناسایی شود، می‌گوید شماری از مقامات محلی طالبان در کسب و کار این گیاه نقش دارند.

تولید مواد مخدر شیشه

او می‌گوید: «در سطح منطقه‌ای، ولسوالان و فرماندهان پلیس در محل در قاچاق این گیاه نقش دارند و همین افراد حمایت مقامات را نیز با خود دارند. افراد عادی نمی‌توانند این گیاه را جمع‌آوری کرده به فروش برسانند. اما مقامات محلی با همکاری افراد نزدیک به خود شان این گیاه را جمع‌آوری کرده و در آسیاب می‌کوبند و پس از آن به مناطقی می‌فرستند که مواد مخدر تولید می‌شود.»

پاسخ طالبان: جلوگیری می‌کنیم

مقامات حکومت طالبان در افغانستان می‌پذیرند که گیاه اِفِدرا یا «اومان» برای تولید مواد مخدر مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما می‌گویند حالا از استفاده آن جلوگیری کرده‌اند.

عبدالحق همکار، معاون وزارت داخله طالبان در امور مبارزه با مواد مخدر می‌گوید از ماه آوریل/اپریل سال گذشته تاکنون ۳۵۰۰ عملیات انجام داده‌اند و حدود چهار هزار تن را در پیوند به کسب وکار و قاچاق مواد مخدر بازداشت کرده‌اند.

تولید مواد مخدر شیشه

او می‌گوید: استفاده از این گیاه را در سراسر افغانستان ممنوع کرده‌ایم. در ولایات عملیات‌های نیز انجام داده‌ایم و افرادی زیادی را در پیوند به دخیل بودن در کار این گیاه بازداشت کرده‌ایم. کارخانه‌های تولید آنرا نیز تخریب کرده‌ایم. در مورد اینکه در برخی ولایات این گیاه تخریب شده و در برخی نه، چنین ولایتی در ذهن من نیست که هنوز این گیاه وجود داشته باشد. هنوز هم برای جلوگیری از استفاده این گیاه تلاش می‌کنیم و همین که اطلاعات بدست بیاوریم که در منطقه‌ای اومان و یا کارخانه تولید مواد مخدر وجود داشته باشد، بلافاصله عملیات انجام می‌دهیم و آن را از بین می‌بریم.»

سال گذشته در ماه اپریل هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان در دستوری کشت خشخاش، تولید و خرید و فروش مواد مخدر را ممنوع اعلام کرد. اما نام گیاه طبیعی «اومان» در این فرمان تذکر نیافته بود.

نهاد نظارت بر مواد مخدر اتحادیه اروپا در یک گزارش تحقیقی در نوامبر سال ۲۰۲۰ گفته بود یک تیم تحقیق این نهاد با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و بر اساس گفتگو با قاچاقبران مواد مخدر در افغانستان فقط در یک منطقه در غرب افغانستان بیش از ۳۰۰ آزمایشگاه افدرین را شناسایی کرده‌اند.

بر اساس گزارش نهاد نظارت بر مواد مخدر اتحادیه اروپا مسئولان نظارتی در استرالیا گفته‌اند نتیجه آزمایش‌ها از محموله‌های توقیف شده مواد مخدر عمدتا «شیشه» نشان می‌دهد که در این مواد مخدر، از گیاه «افدرا» در افغانستان استفاده شده است.

ارسال نظر

 • ناشناس

  جان خودشان.... نهادهای اطلاعاتی آمریکا از طریق عکس ماهواره‌ای دریافتند طالبان به بزرگترین تولیدکننده وتأمین کننده انواع موادمخدر جهان تبدیل شدن.بطوریکه هم اکنون در ماه ژانویه هزینه های گروه طالبان ودر آمد کلان آنها از تجارت رسمی مواد مخدر تأمین می‌شود.محموله های مواد مخدر با حمایت رسمی گروه طالبان به کشورهای قطر وامارات انتقال از آنجا به کشورهای اروپایی وآمریکا ترانزیت می شود طالبان قیمت هرکیلو تریاک درجه یک افغانستان را تا۱۸۰۰و۲۰۰۰دلار قیمت گذاری کردن حتی مشتریان شبکه بین المللی این ماده مخدر بالاتر از این قیمت ها را داشتن.شک نفرمایید گروه طالبان تجارت مواد مخدر را از تجارت نفت ودیگر محصولات سودمند تر می‌داند اینکه نماینده طالبان مدعی مبارزه شده دروغی بیش نیست برای فریب همسایگان است خوب است همگان بدانند گروه طالبان هیچ ارزشی هیچ احترامی برای هیچ کشوری وقومی در منطقه وجهان قائل نیستند فقط وفقط به کشورهای قطر وامارات احترام قایل هستند چون مقاصد صادراتی و دیپلماسی خودرا آن دو کشور می‌دانند از طرفی چون جامعه جهانی و نهادها بین المللی از گروه طالبان درخواست مبارزه با مواد مخدر نداشتن در جلسه ای که سراجدین حقانی با سایر گروهها برگذار کرده بود گفته بود آنها ما را به رسمیت نمی‌شناسد لزومی ندارد از ما درخواست داشته باشند

 • دیگی

  آره جان خودشان طالبان مبارزه می‌کند.عجب حکایتی است.شبیه به جوک محلی است.یارو که نخواسته نامش فاش شود به صراحت لهن داره میگه ثروت وقدرت دست نیروهای طالبان است هم استحصال هم تولید هم صادرات دارن.خوب است همگان این اراجیف را کنار بزارن واقعیت را بدانند پلیس طالبان وظیفه اش کسب ثروت پرداخت خراج به گروه طالبان است هر کسی بگوید طالبان وظیفه نظم و امنیت ولایات را بعهده دارد احتمالاً شیشه زده دچار توهم است زیرا گروه طالبان سیاست قوم ستیزی وگروه ستیزی ندارن اتفاقاً گروه طالبان مردتر از گروه آل سعود حاکم بر عربستان هستند هیچ گروهی به صراحت عرض می‌کنم هیچ گروهی حتی شیعیان مخالفتی با طالبان ندارن هیچ نگرانی از سوی شیعه متوجه طالب نیست خودشان هم می دانند خبرهای دارم پلیس طالبان فقط تروریست های تکفیری داعش را تعقیب می‌کند رهبری طالبان حرف اول را می‌زند هیچ مسئولی و گروهی از طالبان قادر نیست مخالف سیاست رهبری ونخست وزیر طالبان نظر منفی بدهد.بله تعداد زیادی در افغانستان بدلیل جمع آوری آن گیاه بازداشت شدن خوب است بدانید آنهایی که بازداشت شدن افراد خودسر هستند که مخفیانه پس از تولید در اختیار قاچاقچیان بطرف مرزهای ایران می فرستن طالب حواسش هست قبل از حاکمیت مستقل سرزمین ایران بوده اجداد آنها طالبان ریشه ایرانی از شهرهای ری و....بودن تنها مرز امن برای آنها ایران است اجازه نمیدن مرز دچار بی اعتمادی شود اقشار مختلف افغانستان که غیر قابل کنترل هستند هرزگاهی به مرزهای ایران آسیب وارد می‌کنند.پلیس طالب افراد را بازداشت کرد تا به همه بفهماند فقط وابستگان پولیس وگروه قادر به جمع آوری آن گیاه وتولید شیشه وصادرات به اروپا هستند منبع ارزآوری طالبان از همان مواد مخدر است قیمت هر کیلو مواد مخدر درجه یک را تا۲۰۰۰دلار بفروش می‌رسانند اگر تصمیم بگیرن تاچهار هزار دلار مشتری دارد.تمام کارکنان طالبان حقوق های نجومی دریافت می‌کنند درآمد مواد مخدر حتی بالاتر از صادرات نفت وگاز است
  هیچ دلیلی وجود ندارد طالبان با کشت مواد مخدر مبارزه نکنند اتفاقأ ما ملت ایران گروه یا حکومت طالبان را تشویق به کشت وتولید انواع مواد مخدر می نماییم فقط بطرف سرزمین ایران قاچاق نکنند حتمأ مبارزه می‌کنیم انتقال به وسیله کامیون‌های ترانزیتی با مهر وزارت‌خارجه طالبان تا دریا واروپا را کاری نداریم.تحت هیچ شرایطی با کامیون‌های کشنده پلاک ایران ترانزیت انجام ندهند زیرا بعضی کشورها بدروغ ایرانیان را قاچاقچی می شناسند اجازه نمی‌دهند از داخل ایران بطرف اروپا ترانزیت شود دلیل این حرفم آن هست سال گذشته دولت صهیونیستی آذربایجان جناب علی اف مانع عبور ومرور کامیون‌های ایران از مرز ارمنستان شد با فریب نیرنگ قصد دریافت عوارض سنگین از کامیون‌های ایرانی داشت که از مرز آذربایجان به داخل ارمنستان وارد می شدن بدلیل اختلافات مرزی وحمایت ایران از مرزهای ارمنستان دولت آذربایجان اتهامی که متوجه خودش است به سرشبکه ترانزیتی مواد مخدر جهان معروف است بدروغ مدعی شدن دلیل توقف کامیون های رانندگان ایرانی را حمل مواد مخدر اتهام زد جالب اینکه منتقدین ورهبران مذهبی کشور آذربایجان را هم زندان می‌کند به آنها اتهام قاچاق مواد مخدر می‌زند خیلی خنده دار است محمدرضاشاه نامرد اشتباه کرد فرار کرد گوش بفرمان امام خمینی عزیز می‌داد در ایران می ماند اما همچنان ابلاغ وقاطر از کشور آذربایجان به ایران کالاهای تهاتر می‌کرد اگر شاه فرار نکرده بود هم اکنون از استان آذربایجان خودمان قاطر با جناب علی اف و خانواده اش تهاتر می کرد در واقع علی اف و خانواده اش و همفکرانش از ساکنین آن کشور نبودن در صدسال گذشته حیواناتی مانند قاطر در منطقه یهودی نشین کشور آذربایجان مرسوم بود منطقه الآغ وقاطر پرور بود
  جناب علی اف وابستگان و همفکران او ساکن دشتهای میانی ایران بودن در مشقت وسختی معیشت به سر می بردن تفکر هیچ کاروکسبی نداشتن در اقدامی نابرابر رضاخان جناب علی اف ووابستگان وهمکران او را با صد رأس قاطر تهاتر کرد چون قاطر نیاز سربازان ارتش رضاخان بود در مناطق کوهستانی بدلیل عدم وجود خودرو فقط حیوان قاطر قادر بود محموله های سنگین ارتش را به پایگاهها ی کوهستانی انتقال دهدرضاخان اجداد جناب علی اف را بعنوان حافظ منافع وطن یعنی ایران آنجا محصور کرد حالا با گذشت سال‌ها وعدم مطالعه تاریخ بعضی عاشق پیوستن به تفکر علی اف تهاتر شده هستند که در اغتشاشات اخیر افرادی در شهرهای عزیز همرز خواستار تهاتر با آنطرف شدن که نیروهای مسلح تاریخ صدسال گذشته را به آنها یادآور تا ساکت شدن حالا ارتباط دادن بحث مواد مخدر افغانستان وطالبان به کالاهای تهاتر شده کشور آذربایجان یادآوری به رانندگان کشنده ایرانی وسیاسیون ایرانی وهم کیشان عزیزم زیر نظر دولت باکو که رهبران وسران مذهبی آنها به بهانه قاچاقچی بودن توسط رژیم علی از۱۲سال حبس کشیدن وسایر عزیزانی که در زندان‌های علی اف به همین بهانه به حبس افتادن است.کشوری مرا وحکومت طالبان را به رسمیت نشناخته ونمی شناسد هرچی از دستمان بربیاد می نویسیم وتولید صادر می‌کنیم چش حسود نابینا (شما نپت پتید ما آپ پیدم) یاد مردهفت خط اشرف خانم غنی احمدزی بخیر

 • ناشناس

  هزیان چرا مینویسی......

 • خلیل

  باعرضی سلام من ولایتی جنوبی افغانستان هستم جای ما از این گیاه خیلی زیاد است برای مصرفی مواد مخدر استفاده نمیکنن

 • حمید

  افغانستان یک شیره کش خانه بزرگ است و متاسفانه میلیون میلیون افغانی که هر روز وارد ایران میشوند کشور ما را هم بشدت آلوده کرده اند

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار