گوناگون

جنگنده عجیبی که دیوار صوتی را شکست + فیلم

جنگنده عجیبی که دیوار صوتی را شکست + فیلم

پارسینه: کی اف ۲۱ جنگنده ساخت کره جنوبی امروز دیوار صوتی را شکست.

در سال ۲۰۰۱ بود که رئیس جمهور وقت کره جنوبی اعلام کرد قصد ساخت جنگنده ( جنگنده عجیبی که دیوار صوتی را شکست ) داخلی با پیشرفته‌ترین امکانات را دارند، اما از آنجایی که برنامه بزرگترین پروژه توسعه تسلیحاتی در کره جنوبی بود حدود ۸.۸ تریلیون وون هزینه توسعه داشته است و به دلیل نگرانی در مورد هزینه، تردید در مورد پتانسیل توسعه و بی اعتمادی به امکان صادرات این محصول باعث کندی پیشرفت پروژه شد.

همچنین در سال ۲۰۱۵، ایالات متحده از تایید انتقال چهار فناوری هسته ای، از جمله رادار ارایه فازی فعال، دستگاه تشخیص و ردیابی مادون قرمز (IRST) دستگاه ردیابی هدف الکترواپتیکال (TGP EO) و جنگ الکترونیک برای این پروژه خودداری کرد. این مسئله به معنی توسعه این طرح‌ها در داخل کره بود که هزینه جنگنده را بالا میبرد به همین دلیل رای به لغو این پروژه داده شد، اما رئیس جمهور کره جنوبی توانست مجلس را راضی کند که این پروژه مهم است و در نهایت بودجه آن را تامین کرد.
کی اف 21 جنگنده ای که دیوار صوتی را شکست
در ۳ سپتامبر ۲۰۲۰، صنایع هوا فضای کره جنوبی اعلام کرد که اولین نمونه این پرنده وارد مرحله مونتاژ نهایی شده است، اما متاسفانه این رویداد به دلیل ۱۹-COVID لغو شد. در ۹ آوریل ۲۰۲۱، مراسم تحویل اولین نمونه اولیه X-KF در کارخانه ساچئون برگزار شد. این پرنده در ۱۹ جولای سال ۲۰۲۲ اولین پرواز خود را انجام داد و جنگنده عجیبی که دیوار صوتی را شکست رسما وارد خدمت شد.

کی اف ۲۱ یک جنگنده دو موتوره و دارای دمی V شکل است که هر سکان عمودی بر روی یکی از موتور‌ها قرار گرفته است. انتخاب سکان عمودی وی شکل بر اساس تجارب امریکا در ساخت اف ۲۲ و اف ۳۵ با چنین سکان عمودی بود که باعث افزایش چالاکی و کاهش سطح مقطعی رادار شده بود.

جنگنده دارای یک سامانه تصویر بردار حرارتی برای کشف غیر فعال هدف بر روی دماغه خود است. این سامانه در داخل کره طراحی شده و گفته شده که برد ان بر ضد یک جنگنده ۸۰ کیلومتر است. این جنگنده به ۱ الی ۲ خدمه نیاز دارد. طول آن ۱۶٫۹ متر، پهنای بال آن ۱۱٫۲ متر و مساحت بال‌هایش ۴۶٫۵ متر مربع است.


شکست دیوار صوتی توسط کی اف ۲۱

کی اف21 شکننده دیوار صوتی
شکستن دیوار صوتی زمانی اتفاق می‌افتد که هواپیما بتواند برای مدتی با سرعت ۳۴۰ متر بر ثانیه یا همان سرعت صورت حرکت کند. انباشته شدن امواج صوتی حاصل از موتور و شکافتن هوا در مقابل بدنه هواپیما، انرژی مکانیکی بسیار زیادی را ذخیره می‌کند. زمانی که سرعت هواپیما از سرعت صوت فراتر رود، انرژی صوتی انباشته‌شده در قالب موجی ضربه‌ای آزاد شده و به صورت صدایی گوش‌خراش به سطح زمین می‌رسد. البته این موج ضربه‌ای باعث تغییر فشار و دمای محیط هم می‌شود که حاصل آن، میعان بخار آب و پدید آمدن ابر‌های موضعی است.


گفته می‌شود کی اف ۲۱ جنگنده عجیبی که دیوار صوتی را شکست می‌باشد. این جنگنده توانایی حمل چهار موشک به شکل نیم پنهان را دارد و موتورش حداکثر رانش ۲۲۰۰۰ پوند، طول ۹۲.۳ متر، وزن ۱۱۵۱ کیلوگرم را دارد.

ارسال نظر

 • بازدیدکننده

  کاش ایران از کره جنوبی جنگنده میخرید

 • ناشناس

  درود اف۱۴های زمان شاه...ولی حرکتی بجلو

 • ناشناس

  البته من... اطلاعات دقیقی ندارم چون هنوز تحلیل های راجع به آن نخوانده ام...ولی مثل آنچه قاهر۳۱۳در ویکی پدیا شرح داده شده برای مقاصد خاصی احتمالا ساخته شده...

 • ناشناس

  حتی در حد اف۱۴های زمان شاه هم نیست...

 • ناشناس

  از تایوان...چی میگیریم...بهشون...چی میدیم..؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار