گوناگون

قابلیت‌های حیرت انگیز بمب افکن آمریکایی + فیلم

قابلیت‌های حیرت انگیز بمب افکن آمریکایی + فیلم

پارسینه: راکول بی ۱ لنسر، هواپیمای حیرت انگیز آمریکا که در ارتفاع پایین حرکت می‌کند.

در دهه ۱۹۵۰ بود که آمریکا به فکر بمب افکن‌های ما فوق صوت برای پیشروی در خاک شوروی افتاد و به همین منظور چند بمب افکن را امتحان کرد، اما همزمان با اقدامات آمریکا، شوروی نیز در زمینه سامانه پدافند‌های هوایی پیشرفت کرد. از این رو در سال ۱۹۶۹ نیروی هوایی آمریکا برنامه‌ای برای توسعه بمب افکن ارتفاع پایین ارائه داد و در سال ۱۹۷۰ ساخت راکول بی ۱ لنسر آغاز شد. اولین بمب افکن در سال ۱۹۷۴ به پرواز در آمد.

مشخصات راکول بی ۱ لنسر


این بمب افکن در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ از آخرین تکنولوژی بهره می‌برد چرا که از یک کپسول نجات و بال متحرک برای نشست و برخاست و پرواز در ارتفاع پایین با سرعت صوت بهره‌مند بود. اما قرار بود در مناطق حساس مانند ورودی هوا از تیتانیوم استفاده کند. بعد‌ها به دلیل صرفه جویی و تغییر ورودی هوا سرعت این بمب افکن مافوق صوت به زیر صوت کاهش یافت.
پیش زمینه چهارم علاوه بر کپسول نجات دارای صندلی پرتاپ شونده هم بود. در نهایت بمب افکنی که به دست آمریکا رسید چیزی بهتر از بی ۵۲ و بی ۲ بود و با بال متحرکش توان نشست و برخاست کوتاه‌تر از آن‌ها داشت علاوه بر این به خاطر بال متحرکش قابلیت بمب باران در تمام ارتاعات را به خوبی داشت. زاویه بال این هواپیما ۱۵ تا ۶۷ است و محل اتصال آن کنار موتور‌ها می‌باشد.
همچنین دم تی مانند این هواپیما هنگام فرود برای کنترل زاویه حمله به آن کمک می‌کند. این بمب افکن تنها به چهار خدمه که شامل خلبان، کمک خلبان، افسر رادار و تسلیحات و ناوبر و کنترل کننده تجهیزات دفاعی می‌شود نیاز دارد. علاوه بر این بمب افکن ما فوق صوت مجهز به سرویس بهداشتی و سیتیم گرم کننده غذا هست
از سوابق این هواپیما باید گفت برای اولین بار در برابر عراق در سال ۱۹۹۸ در عملیات روباه صحرا استفاده شد علاوه بر آن بر ضد یوگسلاوی و طالبان در افغانستان هم استفاده شده
در حال حاضر تعداد ۴۵ فروند راکول بی ۱ لنسر در خدمت نیروی هوایی آمریکا است که گفته می‌شود در سال ۲۰۳۶ بازنشسته می‌شوند.

ارسال نظر

 • احدابراهیمی

  بخش اعظم این مسائل جنبه تبلیغاتی وروانی برعلیه دیگرکشورهاداردوگرنه این خبرها هم نیست،امریکا مهمترازتمام تسلیحاتی که دارد از جانب یک وسیله که تمام کشورها جمع شدن ودارن پرستشش میکنند بنام دلار به نحوی شگفت انگیز حمایت میشود،تمام تورم دنیاازدلاراست،ثروت واقعی رامیبردوجای آن کاغذنقاشی شده فرانکلین وامثالهم را جایگزین میکند،بشرذاتش خراب است مثل بت پرستی های قبل ازاسلام.

 • ناشناس

  چه تینری. خود پنتاگون و سیا هم نمی‌دونستم اینجوری تیتر بزنن. آفرین به نویسنده دانا!

 • محمد

  نهایتاً خرجش یه موشک

 • محمد

  نهایتاً خرجش یک موشک دیگه غصه خوردن نداره این

 • علی

  سلام...اما بعد...
  ما و شما و دیگران و فرقی نمیکنه هرکسی میخاد باشه بگه که بعله این چیزا به درد نمیخوره و بشر ذاتش خراب هست و از این حرف ها و شعارهای نخ نما شده بده که امریکا را زیر پا له میکنیم و اینجور حرفا باید واقعیت رو دید و بدونیم که لبه علم و تکنولوژی دست امریکا هست مخصوصا توی عالم هوانوردی و اونا توی این رقم از علم سرامد همه ملت ها هستند و لااقل۴۰سال از بقیه جلوترندو این باعث شگفتی هست و افرین برکسانی که به دنبال علم هستند و اون رو در جهت منافع ملی خودشون هدایت میکنند.بیجهت نیست که قوی ترین کشور دنیا تشریف دارن بخاطر همین چیزایی هست که اونا توی دهه ۷۰میلادی ساختن و ما توی سال ۲۰۲۲میبینیم و چهل سال دیگه هم نمیتونیم یکی مثل بی۱بی لنسر بسازیم و بجاش شعار میدیم در واقع فقط همین شعار دادن رو بلدیم.توی جنگ ایران و عراق اگه ما هواپیماها و تجهیزات امریکایی که زمان شاه خریده بودیم رو نداشتیم از صدام شکست میخوردیم و چه بلاهایی که سرمون می اومد البته شجاعت سربازهای ما هم مثال زدنی هست ولی سربازی که تفنگ نداشته باشه و کشوری که نیروی هوایی نداشته باشه به زیر چکمه های دشمن خواهد رفت و این حرف بی منطق نیست.
  درواقع از لحاظ فنی هم بخواهیم حساب کنیم هواپیماهای امریکایی و در کل غربی از هواپیماهای روسی و چینی خیلی بهتر عمل می کنند واقعا دمشون گرم.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار