گوناگون

چرا میگ ۲۳ تا این حد منحوس است ؟

چرا میگ ۲۳ تا این حد منحوس است ؟

پارسینه: میگ 23 جنگنده محصول دهه 60 است که به عنوان یک جنگنده منحوس شناخته شده است.

هواپیمای جنگنده شکاری میگ-۲۳ نخستین هواپیمای بال متغیر دوره شوروی محسوب می‌شود.

از ویژگیهای اهواپیمای جنگنده شکاری میگ-۲۳ کابین ضدگلوله و مجهز بودن آن به موتورهای کمکی در هنگام صعود از باندهای کوتاه می‌باشد.

با توجه به قابلیت‌های هواپیمای میگ - 23 بیشترین کاربرد این هواپیما در ماموریت‌های رهگیری می‌باشد اما این قابلیت در میگ - 23 وجود دارد که در ماموریت‌های تهاجمی مورد استفاده قرار بگیرد.

میگ-۲۳ هواپیمای جنگنده مجهز به بال متحرک است، که شرکت میگ در اتحاد جماهیر شوروی آن را طراحی کرده‌است. این جنگنده در کنار میگ-۲۵ و هواپیماهای دیگر آن دوران شوروی به «نسل سوم» جنگنده‌های شوروی، تعلق دارد.

میگ ۲۳ اولین جنگنده اتحاد شوروی دارای رادار نگاه به پایین/شلیک به پایین و یکی از اولین جنگنده‌های مجهز به موشک‌های هوابه‌هوا با برد فراتر از میدان دید بود. همچنین اولین میگ است که ورودی‌های هوای موتور در دو طرف بدنه قرار دارد. تولید آن در ۱۹۶۹ آغاز و بیش از ۵۰۰۰ فروند از آن ساخته شد. این هواپیما پُرتعدادترین هواپیمای بال متحرک تولیدشده در طول تاریخ است.

در کنار همه اینها اما میگ ۲۳ از کیفیت بسیار بسیار ضعیفی بهره میبرد خصوصاً بهادر های هندی و کارنامه بسیار درخشان او لکه سیاه دیگری بر روی جنگنده است
علی رغم اینکه در مدل های آخر یعنی ام ال دی با اف۱۶ قیاس میشد با این حال بار ها و بار ها شکار فانتوم شد.

دریغ از هرگونه کیفیت ، کارایی ، ارزش رزمی پتانسیل ارتقا ، چالاکی ، حتی نام گذاری آن و هزار البته کارنامه بسیار بسیار خراب او باعث شده در زباله دان تاریخ خاک بخورد.

در طول جنگ ایران و عراق دست کم ۵۸ فروند هواپیمای میگ ۲۳ به وسیله هواپیماهای اف-۱۴ ایرانی سرنگون شدند که منابع ایرانی، عراقی، غربی این آمار را تأیید کرده‌اند. ۵ فروند از این تعداد به وسیله خلبان صدقی سرنگون گردید. ۴ فروند از این ۵ فروند را صدقی در عملیات سلطان سرنگون کرد.

همچنین ۲۰ فروند میگ-۲۳ نیز به وسیله هواپیماهای اف-۴ ایرانی سرنگون شد. گزارش‌های تأیید شده‌ای وجود دارد که ۳ یا حتی ۴ فروند میگ-۲۳ به ضرب یک موشک فینیکس سرنگون شدند و ۲۰ تا ۳۰ اف- ۵ ایرانی هم توسط آن‌ها منهدم شدند.

در زمان جنگ، یک میگ-۲۳ نیز به ایران پناهنده شد که به دلیل تأخیر در جابه‌جایی به محلی امن، چند ساعت پس از فرود توسط بمب‌افکن‌های SU-22 عراقی روی زمین نابود شد. در اول اسفندماه سال ۱۳۶۴ در جریان عملیات والفجر ۸، در نزدیکی اهواز هواپیمای فوکر اف۲۷ فرندشیپ به خلبانی عبدالباقی درویش در محاصره دو فروند میگ-۲۳ عراقی قرار گرفت و تمام ۴۹ سرنشین آن کشته شدند.

میگ-۲۳ ی ک توپ ۲۳ میلیمتری GSH-23L ،دو جایگاه پرتاب در بدنه، دو تا زیر بالها و دو پیلون برای حداکثر ۳۰۰۰ کیلو مهمات شامل می شود.

ارسال نظر

 • سیاوش

  نویسنده یه مقدار مطالعه واقع بینانه داشته باش.آشغالی مثل میگه 29؟اصلا میتونی درباره میگ29 پنج دقیقه صحبت کنی که اسم آشغال روش می‌زاری ؟این هواپیما یکی از بهترین جنگنده های نسل 4 هستش . بعضی وقت ها آدم با خواندن تراوشات مسخره ذهنی نویسنده (که دوست داره به بقیه تحمیل کنه) خندش میگیره.متاسفام‌ برای سواد کم مخاطبین شما که شما رو دنبال میکنن....

 • میترا

  از یک سو تعریف و تمجید می کنید از سوی دیگر تخریبش می کنید واقعا که

 • مجید

  نویسنده توانایی ساخت یک پیچ ومهره راندارد انوقت میگ۲۹رااشغال می نامد.

 • امیر

  آبروی سایت رو با اظهار نظرهای غیرکارشناسی نبرید ، میگ ۲۳ جنگنده توانمندی بود که در زمان جنگ مزاحمتهای زیادی برای ما ایجاد کرد ، متاسفم که به میگ ۲۹ هم میگین آشغال ، واقعا جای تاسف داره

 • رکنی

  آخرش نامعلوم بودخلبان ماشهی شدیادوف وندمیگ نابودشد

 • هادی

  حداقل یک کلمه بیشتر از ویکی پدیا مینوشتی چرندیات تکرار کردی اف ۱۴ اگر رادار قوی نداشت یکی از ضعفترین در موتور و بدنه چابکی بود اف ۱۴ باید با میگ ۳۱ مقایسه بشه که هر دو رهگیر هستن مثل اینکه اف ۵ با سوخو ۳۰ مقایسه کنی

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار