گوناگون

عجایبی در طول تاریخ که مجبورید باور کنید

عجایبی در طول تاریخ که مجبورید باور کنید

پارسینه: تاریخ تاکنون به روش‌های مختلفی به بشریت خدمت کرده است. به عنوان مثال، یک قول معروف وجود دارد که می‌گوید: تاریخ همیشه تکرار می‌شود، به عبارت دیگر همه انسان‌ها می توانند از اتفاقات تاریخی درس عبرت بگیرند. می توان با مطالعه تاریخ متوجه شد که ما از کجا آمده‌ایم و با کدام اتفاقات به وضعیت فعلی رسیده‌ایم. عجایب تاریخ کم نیستند اما خیلی از آنها به ثبت نرسیده و یا به گوش ما نرسیده است.

تاریخ فقط مطالعه گذشته نیست، بلکه در واقع یک هنر است که به کمک آن می‌توان انسان فعلی را مورد ارزیابی قرار داد. حتی عجایب تاریخ هم خواندنی و شنیدنی است.

با این حال، جهان همواره پر بوده از اتفاقات جالب و سیر عظیمی از عجایب تاریخ . اتفاقاتی که گاهی باور آن‌ها بسیار سخت و دور از ذهن است.

اگر هنوز با این ع جایب تاریخ ، مواجه نشده‌اید نگران نباشید. در این مطلب ۲۵ مورد از عجایب تاریخ و غیرقابل باور را برای شما آماده کرده‌ایم. اتفاقاتی که ساختگی و دروغ به نظر می‌رسند اما واقعا رخ داده‌اند.

چین طی سه سال به اندازه مصرف یک قرن ایالات متحده سیمان استفاده کرده است

این موضوع برای اولین بار توسط بیل گیتس در یک توئیت منتشر شد، هیچ کس این آمار را در ابتدا باور نکرد. با این حال پس از تحقیقات سازمان‌های مرتبط این موضوع به اثبات رسید و صحت آن تایید شد.

چین از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ بیش از ۶.۶ گیگاتن سیمان در ساخت پروژه‌های خود مصرف کرده است. این در حالی است که ایالات متحده آمریکا از سال ۱۹۰۱ تا سال ۲۰۰۰ فقط ۴.۴ گیگاتن سیمان مورد استفاده قرار داده است. تا یکی از عجایب تاریخ را رقم بزند.

مصرف سیمان در چین

آبراهام لینکلن یک کشتی‌گیر با تجربه بود

اگر چه آبراهام لینکلن یکی از محبوب‌ترین رییس جمهورهای آمریکا محسوب می‌شود، قبل از اینکه وارد سیاست شود در بیش از ۳۰۰ مسابقه کشتی شرکت کرده است.

او به اینکه در رینگ کشتی یک رقیب سرسخت )چغر و بدبدن!( می‌باشد، شهرت داشته است. فراموش نکنید که قد او بیش ۱۹۰ سانتی‌متر و وزنش در دوران اوج بیشتر از ۱۰۰ کیلوگرم بوده است.

آّبراهام لینکن عجایب

اعلام جنگ با گربه‌ها توسط پاپ

اگر چه مدارک محکم تاریخی برای اثبات این موضوع وجود ندارد، اما شواهد قابل اعتنایی در صحت آن ارائه شده است.

طبق شواهد پاپ گرگوری پنجم در قرن سیزدهم میلادی گربه‌های سیاه را ابزار شیطان معرفی کرده و دستور انقراض نسل آن‌ها در اروپا را صادر نموده است.

نکته جالب این است که کاهش جمعیت گربه‌ها در قرن سیزدهم از فاکتورهای تاثیرگذار در شیوع بیماری طاعون محسوب می‌شود. چرا که جمعیت موش‌های ناقل این بیماری افزایش یافته بود.

عجایب تاریخ

کلئوپاترا اصلا اهل مصر نبوده است

یکی از معروف‌ترین افراد در مصر باستان اصلا اهل مصر نبوده است. محض اطلاع شما باید بگوییم که کلئوپاترای معروف اصلیت یونانی داشته است.

ملکه کلئوپاترا که به عنوان آخرین عضو فعال اپراتوری بطلمیوسی شناخته می‌شود، در واقع نواده موسس امپراتوری یعنی بطلمیوس اول سوتر، ژنرال ارتش اسکندر کبیر بوده است.

عجایبی در طول تاریخ که مجبورید باور کنید

پرچم فعلی ایلات متحده توسط یک دانش‌آموز ۱۷ ساله طراحی شده است

رابرت هِفت نام یک دانش‌آموز ۱۷ ساله است که در سال ۱۹۵۸ پرچم فعلی آمریکا را طراحی کرده است.

جالب است بدانید که او این پرچم را به عنوان یک فعالیت کلاسی طراحی کرد و بابت آن از معلم خود نمره پایینی دریافت نمود. پس از اینکه طرح پرچم را به کاخ سفید فرستاد، از بین بیش از ۱۵۰۰ طرح، پرچم او به عنوان پرچم رسمی آمریکا تایید شد.

معلم او پس از این اتفاق نمره‌اش را به ۲۰ تغییر داد!

عجایبی در طول تاریخ

کالیگولا اسب خود را به یک کشیش تبدیل کرده بود

در اینکه کالیگولا امپراتور روم یک روانی به تمام معنا بوده است، شکی نیست. بر اساس اطلاعات تاریخی او اسب‌ها را بسیار بیشتر از انسان‌ها دوست داشته است.

محبوب‌ترین اسب او اینسیتاتوس نامیده می‌شد. او برای این اسب اصطبلی از جنس مرمر، آخوری از جنس عاج فیل، زین و برگ جواهر نشان و حتی یک خانه اختصاصی ساخته بود. در برخی از منابع آمده است که غذای این اسب جو مخلوط با تکه‌های طلا بوده است.

علاقه او به این اسب به حدی بود که قصد داشت آن را به عنوان یک سناتور در مجلس سنا منصوب کند، اما در نهایت به انتصاب او به عنوان یک کشیش رضایت داد.

عجایبی در طول تاریخ

بازمانده کشتی‌های تایتانیک و بریتانیک

ویولت جسوپ که به عنوان خانم غیر قابل غرق شدن هم شناخته می‌شود، یک پرستار سرنشین در کشتی‌های تایتانیک و بریتانبک بوده که از هر دو اتفاق، جان سالم به در برده است.

علاوه بر کشتی‌های ذکر شده، جسوپ سرنشین کشتی المپیک هم بوده که در سال ۱۹۱۱ با کشتی جنگی بریتانیایی برخورد نموده است.

عجایبی در طول تاریخ

بوقلمون‌ها را زمانی پرستش می‌کردند

امروزه بوقلمون‌ها به عنوان غذای شب یلدا یا سایر مراسمات خاص شناخته می‌شوند. اما در سال ۳۰۰ قبل از میلاد، این پرنده‌های بزرگ توسط مایاها پرستیده می‌شده‌اند. مایاها بر این اعتقاد بودند که بوقلمون‌ها وسایل نقلیه خدایان هستند و باید پرستش شوند.

این پرنده‌ها در فرهنگ مایا، نماد قدرت و پرستیژ هستند که در بسیاری از آثار تاریخی آن‌ها یافت می شوند.

عجایبی در طول تاریخ

تسلا به شدت از مروارید می‌ترسیده است

نیکولا تسلا بدون شک یکی از بزرگ‌ترین مخترعین جهان محسوب می‌شود. با این حال خصوصیات اخلاقی عجیبی هم داشته است.

به عنوان مثال تسلا به شدت از مرواریدها واهمه داشته به شکلی که حتی با خانم‌هایی که از آن استفاده می‌کردند صحبت هم نمی‌کرد. وقتی که منشی او یک گردنبند مروارید را خریده بود، او را به خانه فرستاد.

همچنین در هر وعده غذایی تسلا یک دستکش سفید می‌پوشید و بدون این دستکش‌ها غذا نمی‌خورد.

عجایبی در طول تاریخ

ناپلئون توسط تعداد زیادی خرگوش مورد حمله قرار گرفت

ناپلئون بناپارت به عنوان یکی از بزرگ‌ترین فرماندهان جنگی شناخته می‌شود. او به کشورهای زیادی حمله کرد و آن‌ها را فتح نمود.

با این حال وی از خرگوش‌ها واهمه داشت. ظاهرا ناپلئون یک بار دستور داده که با افراد خود به شکار خرگوش بروند. معاون او برای این مراسم ۳۰۰۰ خرگوش را آماده می‌کند.

وقتی که خرگوش‌ها از قفس آزاد می‌شوند، به جای فرار کردن به سمت بناپارت و افرادش حمله می‌کنند. ترس ناپلئون از خرگوش‌ها بعد از این اتفاق شروع می‌شود.

عجایبی در طول تاریخ

بریتانیایی‌ها تا همین اواخر همسران خود را می‌فروختتد

بین قرن ۱۷ تا ۱۹ میلادی فروش همسر یک اتفاق کاملا طبیعی در انگلستان محسوب می‌شد. با توجه به گران بودن طلاق، قشر متوسط به پایین جامعه توانایی پرداخت هزینه را نداشتند و به جای طلاق گرفتن، زن‌های خود را می‌فروختند.

هنوز ریشه‌های این رسم در برخی مناطق انگلیس یافت می‌شود. این اتفاق بیشتر در مکان‌های عمومی مانند بازارها، مراسم‌ها و … صورت می‌گرفت.

عجایبی در طول تاریخ

هروئین در گذشته به عنوان داروی درمان سرفه تجویز می‌شد

گذشتگان گاهی کارهای عجیبی انجام می‌دادند. تجسم کنید یکی از کشنده‌ترین و خطرناک‌ترین مواد مخدر جهان در یک بازه زمانی به عنوان داروی در دسترس همه برای درمان سرفه تجویز می‌شده است.

فراموش نکنید که هروئین فقط برای درمان سرفه بزرگسالان مصرف نمی‌شد، کودکان هم از این مواد مخدر خطرناک استفاده می‌کردند.

عجایبی در طول تاریخ

برده‌های مصر از عسل متنفر بودند

شاید عنوان این بخش کمی عجیب به نظر برسد. چرا یک نفر عسل نفرت داشته باشد؟

جالب است بدانید که در مصر باستان برده‌ها عسل نمی‌خوردند. بلکه ان را روی بدن خود می‌مالیدند تا حشرات مزاحم را به خود جذب کنند، با این کار حشرات به سمت فرعون نمی‌رفتند!

عجایبی در طول تاریخ

رومیان باستان از ادرار انسان به عنوان دهان شویه استفاده می‌کردند

شاید این موضوع دروغ و صد البته حال به هم زن محسوب شود، اما واقعا رومی‌ها بطری حاوی ادرار پرتغالی‌ها را خریداری کرده و از آن به عنوان دهان‌شویه استفاده می‌کردند. جالب است بدانید که آمونیاک موجود در ادرار، می‌تواند باعث از بین بردن عفونت‌ها و سفید شدن دندان‌ها شود.

مورد عجیب‌تر این است که این دهان شویه تا قرن ۱۸ میلادی در بسیاری از نقاط اروپا مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

عجایبی در طول تاریخ

چارلی چاپلین همزمان با تاسیس شرکت اپل فوت شده است

وقتی از چارلی چاپلین صحبت می‌کنیم، در ذهن خود گذشته‌های دور را تجسم می‌کنیم. این در حالی است که وی در سال ۱۹۷۷، همان سالی که کمپانی اپل تاسیس شد، فوت شده است.

نکته جالب اینجاست که چارلی چاپلین از دنیای سیاه و سفید و بی صدا آمده بود و اپل سرآغاز تغییرات بزرگ در تکنولوژی است. به عبارت دیگر بشر، در کمتر از یک قرن این مقدار پیشرفت داشته است.

عجایبی در طول تاریخ

هریت، پیرترین لاک‌پشت جهان با چارلز داروین هم ملاقات کرده بود

در واقع هریت فقط با داروین ملاقات نکرده بود، بلکه حیوان خانگی او هم بود. چارلز داروین در سال ۱۸۸۲ میلادی فوت کرده است، با این حال حدود ۵۰ سال قبل از آن، هریت را در جزایر گالاپاگوس یافته بود.

داروین هریت را در استرالیا رها کرد تا به زندگی خود ادامه دهد. این لاک‌پشت استثنایی بیش از ۱۷۵ سال عمر کرد. هریت در سال ۲۰۰۶ با مرگ روبرو شد. پس می‌توان نتیجه گرفت که هریت تنها موجود زنده در قرن ۲۱ بوده که با چارلز داروین از نزدیک روبرو شده است.

عجایبی در طول تاریخ

پاپ پیوس دوم در موضوعات جنسی فعالیت می‌کرده است

جالب است بدانید که پاپ پیوس دوم، قبل از اینکه به مقام پاپ برسد، یک کتاب جنسی معروف با عنوان افسانه دو عاشق نوشته بود.

به هر حال این موضوع اصلا برای یک مقام مذهبی کلیسا مناسب نیست.

عجایبی در طول تاریخ

پدر تراژدی توسط یک عقاب و یک لاک‌پشت به قتل رسیده است

بدون شک آیسخولوس یکی از بزرگ‌ترین نویسنده‌های تراژدی جهان محسوب شده و به عنوان پدر تراژدی جهان از وی یاد می‌شود.

با این حال، بسیاری از افراد آیسخولوس را به دلیل مرگ عجیب و تا حد زیادی خنده‌دارش می‌شناسند. به عبارت دیگر تنها مرگ ثبت شده جهان توسط لاک‌پشت، مختص به این تراژدی نویس است.

آیسخولوس هنگامی که یک عقاب گرسنه، لاک‌پشت شکار شده‌اش را از فراز آسمان برای شکستن لاکش، به سمت زمین رها کرد، فوت شده است!

عجایبی در طول تاریخ

جوزف استالین تصاویر خود را روتوش یا به عبارتی فتوشاپ می‌کرد

جوزف استالین نسبت به زمان خود بسیار جلوتر بود. ازن دیکتاتور شوروی سابق، حتی قبل از وجود واژه‌ای به نام فتوشاپ تصاویر خود را دستکاری کرده و روتوش می‌نموده است.

او معمولا تصاویر خود را با حذف افراد کشته شده یا به قتل رسیده ویرایش می‌کرد. گاهی هم خود را به عکس‌های قدیمی اضافه می‌نمود.

عجایبی در طول تاریخ

رونالد ریگان ۷۷ نفر را از خطر غرق شدن نجات داده است

خیلی‌ها رونالد ریگان را به خاطر بازیگر بودن و یا رییس جمهور شدنش می‌شناسند.

اما جالب است بدانید که قبل از اینکه حتی بازیگر هم شود، به عنوان یک غریق نجات ۷۷ نفر را از خطر غرق شدن نجات داده است. بسیاری از افراد او را به این دلیل می‌شناسند!

عجایبی در طول تاریخ

آدولف هیتلر نامزد دریافت جایزه صلح نوبل بوده است

در سال ۱۹۳۹ یکی از اعضای پارلمان سوئد، آدولف هیتلر را به عنوان نامزد دریافت جایزه صلح نوبل پیشنهاد داد.

چند روز بعد این نامزدی لغو شد جرا که انتقادهای زیادی به دنبال آن مطرح شده بود. در آن سال هیچ کس جایزه صلح نوبل را دریافت نکرد.

عجایبی در طول تاریخ

آدولف هیتلر بیشتر از هر فرد دیگری، سفید پوست‌ها را کشته است

صحبت از هیتلر شد، جالب است بدانید که او بر خلاف آن چه فیلم‌ها و رسانه‌ها که می‌گویند یک فرد نژاد پرست (سفید پرست) بوده، بیشتر از هر فرد دیگری در تاریخ سفید پوست‌ها را از بین برده است.

تخمین زده شده که بیش از ۹۵ درصد قربانیان هیتلر سفید پوست بوده‌اند.

یک سری افراد هم علت نفرت بیش از حد غربی‌ها از وی را همین موضوع می‌دانند. چرا که افراد دیگری هم بوده‌اند که قتل عام انجام داده ولی چون قربانیان آنان بیشتر آسیایی و آفریقایی بوده‌اند، خیلی مورد تنفر غربی‌ها نیستند!

عجایبی در طول تاریخ

زن‌ها اولین کسانی بودند که برای حق سیگار کشیدن تظاهرات کردند

شاید خیلی از شما با تظاهرات زن‌ها برای حق رای آشنا هستید، اما مطمین هستیم که بیشتر افراد نمی‌دانند که اولین کسانی که برای حق سیگار کشیدن مبارزه کرده‌اند، خانم‌ها بودند.

در سال ۱۹۲۹ یک گروه از خانم‌ها در خیابان جمع شده و با سیگار کشیدن و گرفتن بنرهایی با عنوان مشعل آزادی خواستار حق استعمال دخانیات بودند.

عجایبی در طول تاریخ

پرتاب سیب به سمت یک نفر در یونان باستان به معنای ابراز علاقه بوده است

در یونان باستان، سیب به عنوان یکی از مقدسات الهه عشق شناخته می‌شد. پس پرتاب سیب به سمت یک نفر ابراز تمایل او به برقراری رابطه جنسی با آن فرد بوده است.

برداشتن سیب از روی زمین به معنای تمایل او و عدم برداشتن سیب، به معنای رد درخواست فرد پرتاب کننده بود. به عبارت دیگر اگر در یونان باستان، یک نفر یک سیب را به سمت صورت شما پرتاب کند، نباید عصبانی شوید!

عجایبی در طول تاریخ

یک مهماندار هواپیما، از ارتفاع ۳۳۳۳۰ فوتی بدون چتر نجات سقوط کرد و سالم ماند

این اتفاق عجیب بیشتر شبیه داستان فیلم‌های اکشن به نظر می‌رسد، ولی واقعا رخ داده است.

وسنا ولوویچ نام یک مهماندار شرکت هواپیمایی سابق JAT بوده که در سن ۲۲ سالگی در هواپیمای ۳۶۷ از مقصد کپنهاگن حضور داشته است.

عجایبی در طول تاریخ

جالب است بدانید که او در روز حادثه (۲۶ ژانویه ۱۹۷۲) اصلا نباید در هواپیما حضور می‌داشته است. اما به خاطر یک تشابه اسمی این اتفاق رخ داده و سوار هواپیما می‌شود.

یک بمب جاسازی شده در چمدان منفجر شده و باعث سقوط هواپیما می‌شود. ولوویچ تنها بازمانده این پرواز بود. او از ارتفاع ۳۳۳۳۰ فوتی سقوط کرد و سالم ماند!

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار