گوناگون

ویدئویی اعجاب آور از جنگنده عمود پرواز هارییر+ فیلم

ویدئویی اعجاب آور از جنگنده عمود پرواز هارییر+ فیلم

پارسینه: در ادامه ویدئویی اعجاب آور از جنگنده عمود پرواز هارییر/ سی هارییر و‌ای وی ۸ بی خواهید دید.

در ادامه ویدئویی اعجاب آور از جنگنده عمود پرواز هارییر / سی هارییر و‌ای وی ۸ بی خواهید دید.

طرح ساخت این هواپیما در سال ۱۹۵۷ ریخته شد که سر انجام کار ساخت‌ای هواپیما در سال ۱۹۶۶ به اتمام رسید و در سال ۱۹۷۵ به تعداد ۲۴ فروند از آن توسط نیروی دریایی انگلیس سفارش داده شد. این هواپیما بعد‌ها بعد از جنگ فالکلند جنگ بین انگلیس و آرژانتین بر سر جزایر فالکلند _ توسط نیروی زمینی انگلیس نیز سفارش داده شد. در سال ۱۹۸۷ نیز کشور هند تعداد ۲۴ فروند به انگلستان سفارش داد که اخیر اقداماتی برای نوسازی آن انجام شد. از خصوصیت بارز این جنگنده این است که به صورت عمودی فرود وبر خواست می‌کند آنگاه به حرکت افقی خود ادامه می‌دهد.

وظیفه اصلی این هواپیما نابود کردن دشمن در هر صورت طی شب و روز می‌باشد

هاریر چگونه از زمین بر می خیزد؟

زیر بال هاریر، در محل اتصال بال به بدنه، چهار اگزوز وجود دارد. این اگزوز‌ها دهانه خروج گاز‌هایی است که از موتور خارج میشود و می‌توانند تا ۹۰ درجه تغییر جهت دهند. بدین معنی که میتوانند عمود بر زمین یا موازی زمین قرار گیرند. وقتی اگزوز‌ها عمود بر زمین هستندو خلبان فشار را زیاد میکند نیروی عکس العمل خروج گاز افزایش میابد. در این هنگام هواپیما از زمین به آرامی بلند می شود. خلبان به تدریج اگزوز‌ها را با محور طولی هواپیما موازی میکند و در نتیجه هواپیما به جلو حرکت کرده و به تدریج سرعت میگیرد تا وقتیکه اگزوز‌ها کاملا موازی شوند که این همزمان با وقتی خواهد بود که هواپیما سرعت لازم خود را بدست آورده و دیگر مانند هواپیما‌های معمولی پرواز خواهد نمود.

فرود هاریر

در موقع فرود هاریر، خلبان از مسافتی که بستگی به سرعتش دارد در ارتفاع کم شروع به عمود کردن اگزوز هایش می‌کند به طوری که وقتی به نقطه مورد نظر برای نشستن رسید اگزوز‌ها کاملا بر زمین عمود شده و سرعت نیز صفر شده باشد. در این حالت هواپیما در نزدیکی زمین جایی که خلبان مایل بوده است ثابت خواهد ماند.

اگر احیانا خلبان کم تجره بوده و نتواند دقیقا در جاییکه مایل بوده هواپیما را بی حرکت نماید یا پس از توقف کامل در هوا محل فرود را مناسب تشخیص ندهد و بخواهد همانطوری که در نزدیکی زمین ایستاده اندکی به یکی دیگر از جهات تغییر جا دهد، می‌تواند این کار را بکمک پره‌هایی که در دهانه‌ی چهار اگزوزش کار گذاشته شده و بنا به نیاز خلبان و فرمان او قابلیت تغییر جهت دارد انجام دهد. این عمل را خلبان‌ها هاورترن میگویند. خلبان پس از رسیدن به روی محلی که آنجا را مناسب تشخیص داد بتدریج از فشار گاز‌های موتور کاسته و هاریر را به آرامی بر روی زمین می نشاند.

ارسال نظر

 • علی

  دلتون نیومد بنویسین ساخت کجا هست اره

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار