گوناگون

ویژگی های حیرت انگیز پهپاد فوق پیشرفته آمریکا برای میدان نبرد

والکیری پهپاد فوق‌ پیشرفته و رادارگریز که با عنوان اکس کیو ۵۸ آ (XQ-58A) نیز شناخته می‌شود، قرار است در اختیار نیروی دریایی ایالات متحده امریکا قرار بگیرد.

بنا بر گزارش پنتاگون، نیروی دریایی ارتش آمریکا روز ۳۰ دسامبر (دی‌ماه) ۲۰۲۲ قرارداد خرید یک جفت از این پهپاد فوق‌پیشرفته را به ارزش بیش از ۱۵/۵ میلیون دلار را امضاء کرده است.

والکیری پهپاد فوق‌ پیشرفته و رادار گریز ارتش امریکا

پهپاپ کریتوس والکیری اکس کیو 58 آ (XQ-58A Valkyrie) یک هواپیما بدون سرنشین دوربرد با سرعت بالا است که با همکاری آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی هوایی توسعه یافته است.

والکیری پهپاد فوق‌ پیشرفته

مهم‌ترین بخش والکیری پهپاد فوق‌ پیشرفته طراحی محیر‌العقولش است که بدنه‌ای ذوزنقه‌ای شکل و دم V مانند دارد، که کاملاً مناسب ویژگی پنهان‌کاری است و شناسایی و ردیابی این پهپاد را توسط رادار دشمن به چالش می‌کشد.

این پهپاد با طول 30 فوت (9 متر)، از سامانه‌های کنترل پرواز از پیش برنامه‌ریزی شده برای اطمینان از بهبود مانور در طول عملیات نظامی استفاده می‌کند. مضاف بر این، والکیری می‌تواند دو بمب با قطر کوچک GBU-39 و سلاح‌های دیگر را حمل کند.

همه‌ی این ویژگی‌ها در کنار قیمت مناسب والکیری پهپاد فوق‌ پیشرفته ، را کاندیدی مناسب برای به کار‌گیری در میدان‌ها نبرد می‌کند. در همین خصوص اریک دیمارکو، رئیس کمپانی کریتوس در سال گذشته گفته بود:

«والکیری سامانه‌‌ی مناسبی است، که هم مقرون به‌صرفه است و هم در زمان مناسبی تولید شده، و اکنون ما خطوط تولید فعال و خانواده‌ای از سامانه‌‌های پهپادی کم هزینه‌ و با کارایی بالایی در اختیار داریم که ابزار لازم را برای ایالات متحده و متحدانش را فراهم کنیم.»

نگاهی نزدیک‌تر به والکیری پهپاد فوق‌ پیشرفته

این پهپاد قاتل می‌تواند تا ۱۵ کیلومتر از سطح زمین اوج بگیرد و برد آن بیش از چهار هزار کیلومتر است. حداکثر سرعت این پهپاد به حدود هزار و ۵۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد. این پهپاد را بدون نیاز به باند می‌توان از روی یک پرتاب‌گر پرواز داد و همچنین بدون نیاز به هیچ باندی نیز می‌تواند با چتر روی زمین فرود بیاید.

والکیری پهپاد فوق‌ پیشرفته

والکیری پهپاد فوق‌ پیشرفته همه امکانات لازم برای موفقیت در میدان نبرد را در خود جای داده است. فناوری‌های نوظهوری نظیر هوش مصنوعی و انجام برخی ماموریت‌ها به‌صورت خودجوش که در کنار قدرت بالا در جنگ‌های الکترونیک هیبتی غول‌آسا به آن می‌بخشد.

در واقع هدف از ساخت پهپاد فوق‌ پیشرفته هزینه‌های عملیاتی ارتش آمریکاست که در کنار آن قابلیت شناسایی و نبرد را به‌صورت پیوسته دارد و دست ارتش آمریکا را برای پیروزی در میدان نبرد بازتر می‌گذارد. زمانی‌که قابلیت انجام ماموریت‌های مشترک تحت شبکه با هواپیماهای اف- ۲۲ و اف- ۳۵ را که هم اکنون قوی‌ترین جنگنده‌های جهان به شمار می‌روند با آن ترکیب کنیم، به طراحی ظریف و هوشمندانه آن بیشتر پی می‌بریم.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار