گوناگون

غول غنایی؛ مردی که یک شبه فهمید به بیماری «غول پیکری» مبتلاست +تصاویر

غول غنایی؛ مردی که یک شبه فهمید به بیماری «غول پیکری» مبتلاست +تصاویر

پارسینه: آووچه یک مرد غنایی مبتلا به بیماری غول پیکری است که در ۲۹ سالگی همچنان رشدش ادامه دارد. رشد غیرمعمول قد او باعث شده مشکلات فراوانی داشته باشد، اما همچنان با روحیه به زندگیش ادامه می‌دهد و امیدوار است روزی ازدواج کرده و بچه دار شود.

به گزارش «پارسینه»، یک بیمارستان محلی در شمال غنا به سلیمانا عبدالصمد ۲۹ ساله گفت که قد او به ۲.۸۹ متر رسیده است.

این اندازه او را به بلندقدترین مرد جهان تبدیل می کرد، اما یک مشکل وجود داشت - کلینیک روستایی نمی توانست از قد او مطمئن باشد زیرا ابزار اندازه گیری صحیح را نداشت.

چند سال پیش تشخیص داده شده بود که این مرد جوان به « غول‌پیکری » مبتلا شده است.

هنگامی که او برای ویزیت ماهانه رسیدگی به عوارض زندگی به‌عنوان یک غول‌پیکر در درمانگاه حاضر شد، مشخص شد که از میله اندازه گیری بلندتر است.

او که بیشتر با نام مستعار «آووچه» به معنای «بزن بریم» شناخته می شود، از آنچه می دید گیج شده بود.

او از شنیدن اینکه قدش بلندتر شده بود تعجب نکرد، چرا که رشد او هرگز متوقف نشده بود، اما باعث ایجاد حیرت برای کارکنانی شد که برای چنین سناریویی آماده نبودند.

پرستار همکارش را صدا زد و او هم به نوبه خود از دیگری درخواست کمک کرد. خیلی زود گروهی از پرستاران و دستیاران سلامت جمع شدند تا معمای تعیین قد او را حل کنند.

یکی به آنها پیشنهاد داد که یک میله پیدا کنند و از آن به عنوان امتداد بالای میله اندازه گیری استفاده کنند، و اینگونه به تخمین خود رسیدند.

همچنان رو به رشد

خبرنگار «بی بی سی» می گوید چند ماه پیش که برای اولین بار در سفر به شمال غنا با «آووچه» برخورد کرده بود، متر نواری برای اندازه گیری قد او به همراه نداشته است، بنابراین در مراجعه مجدد به روستای گامباگا، یک متر نواری 5 متری با خود می برد.

برنامه این بود که او به دیواری تکیه دهد، بعد از بالای سر او علامتی روی دیوار بزنند و سپس قدش را با استفاده از متر نواری تعیین کنند.

در همین جا معلوم شد که او از بیشتر خانه‌های محله بلندتر است، اما پس از جستجوی کافی بالاخره ساختمانی مناسب با دیواری به اندازه کافی بلند پیدا شد.

او دمپاییش را درآورد. این دمپایی در واقع کفی بزرگی است که به طور ویژه توسط یکی از صنعتگران محلی از لاستیک ماشین ساخته شده بود، زیرا نتوانسته بود کفشی مناسب پیدا کند.

یکی از همسایه‌هایش روی چهارپایه‌ای چوبی بالا رفت تا به سر «آووچه» برسد و بتواند روی دیوار با تکه‌ای زغال علامت بزند.

خبرنگار بی بی سی در حال اندازه گرفتن قد آووچه

قد دقیق اوچه 223 سانتیمتر، معادل 7 فوت و 4 اینچ بود.

او با لبخند همیشگیش گفت: «واو، معنی این چیست؟»

خبرنگار پاسخ داد: «خوب، بلندترین مرد دنیا 8 فوت و 2.8 اینچ قد دارد، تقریبا یک فوت از تو بلندتر است.»

منظور «سلطان کوسن»، مرد 40 ساله ای است که در ترکیه زندگی می کند و رکورد کنونی گینس را در اختیار دارد.

آووچه گفت: «من هنوز دارم قد می کشم. چه کسی می داند، شاید یک روز به آن اندازه هم برسم.»

بزرگ شدن زبان

شروع افزایش قد آووچه زمانی بود که او 22 سال داشت و در آکرا، پایتخت غنا، زندگی می کرد. آووچه به آنجا نقل مکان کرده بود تا پس از اتمام دبیرستان، شانس خود را در شهر امتحان کند. او در یک قصابی کار می کرد و پول پس انداز می کرد تا در آموزشگاه رانندگی ثبت نام کند.

اما آووچه یک روز صبح با سردرگمی از خواب بیدار شد: «فهمیدم زبانم در دهانم به حدی منبسط شده که نمی توانم نفس بکشم.»

آووچه در کنار یک خودرو

او برای دریافت دارو به یک داروخانه محلی مراجعه کرد، اما چند روز بعد متوجه شد که اندازه دیگر اعضای بدنش هم شروع به افزایش کرده است.

هنگامی که خانواده و دوستان روستایش به شهر می رفتند، همه به رشد سریع او اشاره می کردند و در این مرحله بود که او متوجه شد که به تدریج به یک غول تبدیل می شود.

او داشت از همه بلدنتر می شد و چون این رشد عوارض دیگری را به همراه داشت، به دنبال کمک پزشکی بود.

او با انحنای غیرطبیعی ستون فقرات که یکی از علائم بارز بیماریش است، دست و پنجه نرم می کرد. سندرم مارفان منجر به بلندی غیرعادی قد می شود و عوارض جدی تری شامل نارسایی قلبی دارد.

پزشکان می گویند که او به یک عمل جراحی در مغزش نیاز دارد تا رشد را متوقف کند.

سندرم مارفان به انحنای غیرعادی سقوط فقرات منجر می شود

مشکلات سلامتی سرانجام او را مجبور کرد شش سال پیش به روستای زادگاهش بازگردد و از رویاهای خود برای راننده شدن دست بکشد.

«من قصد داشتم به آموزشگاه رانندگی بروم، اما حتی وقتی صندلی را به عقب هول می دهم، نمی‌توانم فرمان را نگه دارم... نمی‌توانم پایم را دراز کنم زیرا زانویم به چرخ می رسد.»

او اکنون با برادرش زندگی می‌کند و یک کسب‌وکار کوچک برای فروش شارژ تلفن همراه ایجاد کرده است.

بلندی قد او همچنین زندگی اجتماعی اش را محدود کرده است.

او توضیح داد: من مثل هر جوان دیگری فوتبال بازی می کردم، ورزشکار بودم اما اکنون حتی نمی توانم مسافت های کوتاه را پیاده بروم.

سلبریتی محلی

اما آووچه اجازه نمی دهد مشکلاتش او را زمینگیر کنند. او پر روحیه است و همان طور که هیکل باریک و بلندش را در مسیرهای گرد و خاکی روستا می کشد، در حال که مردم صدایش می زنند لبخند می زند.

او اکنون یکی از سلبریتی های محلی است و مردم و غریبه ها می آیند و با او عکس می گیرند.

آووچه در کنار خبرنگاران بی بی سی

او از حمایت عاطفی خانواده‌اش بسیار سپاسگزار است و می‌گوید که هیچ یک از بستگان دیگرش، از جمله سه برادرش نشانه‌ای از ابتلا به بیماری غول پیکری ندارند.

او دوست دارد روزی ازدواج کند و بچه دار شود، اما می‌خواهد ابتدا روی سلامتی خود تمرکز کند.

اولویت اول او تلاش و جمع آوری پول برای جراحی پلاستیک برای درمان یک مشکل جدی پوستی در یکی از پاهایش است که ناشی از رشد سریع اندام است.

البته او از وضعیتش گلایه ای ندارد: «این چیزی است که خدا برای من برگزیده است. من مشکلی ندارم. من با شکلی که خدا مرا آفریده مشکلی ندارم.»

منبع: پارسینه

ارسال نظر

 • شیرین صفوی

  آگرومگالی هست دیگه بنده خدا

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار