گوناگون

آبسوز کردن خودرو از ایده تا عمل

آبسوز کردن خودرو از ایده تا عمل

پارسینه: آبسوز کردن خودرو‌ها رویایی است که مدت‌ها است ذهن بشر را به خود مشغول کرده است.

این روز‌ها با بحرانی شدن آلودگی هوای تهران و سایر شهر‌ها بحث آبسوز کردن خودرو‌ ها دوباره بر سر زبان‌ها افتاده است.
ابسوز کردن خودرو‌ها
ساده‌ترین تعریف از خوروی آبسوز را شاید بتوان این گونه ارایه داد: به خودرویی گفته می‌شود که انرژی خود را برای حرکت، به صورت مستقیم از آب می‌گیرد.
عناصر آب، هیدروژن و اکسیژن هستند. هیدروژن به خودی خود قابل اشتعال و دارای انرژی شیمیایی است، اما انرژی مفید آن زمانی که در واکنش شیمیایی تشکیل مولکول آب شرکت کند، آزاد می‌شود. آب نمی‌تواند بسوزد چرا که طی فرایند الکترولیز میتوان مولکول آب را به عناصر آب تجزیه نمود، اما این عمل دقیقا به همان اندازه انرژی نیاز دارد که در زمان واکنش ترکیب عناصر تشکیل دهنده آب آزاد شده است.
پس آزاد کردن انرژی شیمیایی از آب به ازادشدن میزانی از انرژی، بیش از مقدار آزاد شده از واکنش عناصر اکسیژن و هیدروژن نیاز دارد.
در سال‌های اخیر خودروسازان بزرگ جهان در صدد بوده‌اند با جایگزین کردن منابع پاک‌تر انرژی، وابستگی به سوخت‌های سنتی را کاهش دهند؛ آن‌ها در ابتدا خودرو‌های هیبریدی را به بازار معرفی کردند و مورد اخیر آن که چند سالی است به تولید انبوه رسیده خودرو‌های برقی است.
خودروسازان خارجی سالانه خرج عظیمی صرف بهینه سازی سوخت می‌کنند؛ ولی طرح آبسوز کردن خودرو هنوز در سطح فرضیه باقی مانده است.


مدعیان آبسوز کردن خودرو در جهان


در سال ۱۹۳۵چارلز گرت برای نخستین بار خودرویی را با عنوان آبسوز به نمایش گذاشت، اما این طرح به جایی نرسید.
در ۱۹۶۹ دانیل دینگل فلیپینی مدعی فناوری آبسوز کردن خودرو بود، اما در نهایت با شکایت شرکت فورموسا به ۲۰ سال حبس محکوم شد.
استنلس میر نیز ادعای آبسوز کردن خودرو را به شیوه‌ای دیگر مطرح کرد، اما در سال ۱۹۹۶ به کلاهبرداری محکوم شد.
در سال ۲۰۰۲ نیز شرکت انرژی جهانی جنییس اعلام کرد که قادر به تولید دستگاهی شده که می‌تواند به استخراج انرژی از آب بپردازد، اما در نهایت در سال ۲۰۰۶ دادگاهی در آمریکا، موسس آن را به اتهام سرقت و کلاهبرداری به پنج سال حبس و غرامت به خسارت دیدگان محکوم کرد.
در سریلانکا نیز فردی به نام ادیریسینگ مدعی شد که خودروی ابسوزی که طراحی کرده، توانسته با سه لیتر آب حدود ۳۰۰ کیلومتر حرکت کند، اما در نهایت به اتهام کلاهبرداری دستگیر شد.
در سال ۲۰۱۲ در پاکستان نیز وقار احمد همین ادعا را داشت، اما دانشمندان پاکستانی ادعای او را بی اساس خواندند.
اگرچه هنوز آبسوز کردن خودرو در حد یک رویا است، اما حتی در صورت فراهم شدن این امکان باید توجه داشت که استفاده از آب در خودرو موجب زنگ زدگی و ترکیب هیدروژن با اکسیژن منجر به انفجار می‌شود و بر این اساس باید احتراق هیدروژن را کنترل کرد، همچنین باتری بزرگی همچون خودرو‌های برقی برای تبدیل آب به هیدروژن نیاز است.

ارسال نظر

 • ناشناس

  همینجوری از بی آبی دنیا داره رنج میبینه دیگه چه برسه که ماشین هم به آب احتیاج پیداکنه اونموقع آب معدنی هم دیگه گیرنمی اید. حداقل با آب شوردریا روبایدجایگزینش کرد. اگه باز کلاهبرداری نباشه

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار