گوناگون

جنگ تازه استقلال با سرمربی پرتغالی

 جنگ تازه استقلال با سرمربی پرتغالی

در روزهای جنجال برانگیز بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتی استقلال بابت شکایت مربی پرتغالی حالا خبرهایی درباره مقابله به مثل باشگاه آبی تهران به گوش می‌رسد.

خبر ورزشی نوشت: ماجراهای استقلال و ریکاردو ساپینتو از روز بازی رفت این تیم در ورزشگاه تختی انزلی شکل و شمایل دیگری به خود گرفت.

سرمربی ۵۰ ساله آبی پوشان که با سر و صدای زیادی در تابستان ۱۴۰۱ به استقلال پیوست تنها یکی دو بازی زمان لازم داشت تا سبک اعتراضی و یا حتی شادی‌های عجیب و غریبش را در فوتبال باشگاهی ایران به رخ بکشد.

واکنش عجیب ساپینتو در بازی مقابل ملوان در هفته دوم فصل پیش پس از شادی کردن یکی از اعضای گروه امدادگران هلال احمر و لگد ساپینتو به برانکارد این گروه امدادی حاضر در پیست تارتان به قدری عجیب و غیر منتظره بود که عکس و تفصیلات آن در رسانه‌های محلی پرتغال هم انعکاس پیدا کرد.

اما این تازه جرقه‌ای از آتش پرحرارت ساپینتو بود که در هفته‌های بعد منجر به اخراج ش از کنار زمین و حتی محرومیت‌های چند جلسه‌ای شد.

به گواه آرشیو رسانه‌های ورزشی در نیم فصل اول لیگ برتر سال گذشته تقریبا همه پیشکسوتان باشگاه استقلال انتقادات تند و بی‌پروایی را نسبت به رفتارهای زشت ساپینتو مطرح می‌کردند. اما او نه تنها نسبت به رفتاش در قبال جریمه و محرومیت‌هایش درس نمی‌گرفت بلکه این رفتارش را تا روز پایان حضورش در فوتبال ایران ترک نکرد.

اتفاقات مربوط به فینال جام حذفی و درگیری ساپینتو با کادر داوری دربی صد و یکم هنوز از خاطر طرفداران استقلال و البته پرسپولیس بیرون نرفته است. رفتاری که پس از بررسی گزارش ناظر دربی با حکم محرومیت ۴ ماهه ساپینتو از حضور در مسابقات فوتبال کشورمان، همچنین کسر ۱۰ درصد معادل ریالی قراردادش مواجه شد!

درگیری ساپینتو در طول دیدارهای لیگ برتر و جام حذفی فصل گذشته با کادر داوری، کادر فنی حریف و حتی برخی اوقات جر و بحث و درگیری با بازیکنان تیم مقابل(آلوز بازیکن تراکتور)، همه و همه باعث شد تا مسئولان باشگاه استقلال به فکر تهیه و تنظیم شکایتی به مراجع فوتبالی در این ارتباط نسبت به بندی در قرارداد ریکاردو ساپینتو بیافتند.

عصبانیت ساپینتو از شکایت استقلال

اما از قبرس و اردوی تیم ساپینتو خبردار شدیم بلافاصله پس از اطلاع این مربی پرتغالی از اقدام باشگاه استقلال در قبال شکایتی که بابت دیرکرد طلبش از استقلال کرده، به شدت عصبانی شده و در تماس با یکی دو تن از دوستان صمیمی‌اش در تهران این اقدام و رفتار باشگاه استقلال را دور از انصاف تلقی کرده است. ظاهرا او با فریاد و رفتارهای همیشگی اش از راه دور برای استقلال خط و نشان هم کشیده و گفته حالا کارشان به جایی رسیده که از من شکایت می کنند! این بود جواب زحمات من؟

بند مهمی که استقلال به آن استناد کرده است

به همین منظور با برخی از حقوقدانان فوتبالی در این باره صحبت کردیم تا در این ارتباط که آیا یک باشگاه فوتبالی می‌تواند در این ارتباط شکایتی علیه بازیکن یا سرمربی که باعث ضرر و زیانش در مسابقات از محل محرومیت های متوالی شده ترتیب بدهد یا نه.

هوشنگ نصیرزاده از حقوقدانان ورزشی که سابقه همکاری با فدراسیون فوتبال را نیز دارد، با تأکید بر این نکته که توضیحاتش درباره فرد خاصی نیست و تنها در پاسخ به سئوال "خبر ورزشی" درباره بندهای موجود در قرارداد باشگاه توضیح می دهد، گفت: «به طور معمول در قرارداد بازیکنان و مربیان داخلی یا خارجی بندی تحت عنوان «مخدوش کردن اعتبار باشگاه» گنجانده می‌شود تا بازیکن یا مربی خودش را متعهد به رعایت حیثیت و اعتبار باشگاه مطبوعه‌اش کند. در این بین شیوه تنبیه یا جریمه بازیکن یا مربی با توافق طرفین تعیین می‌شود».

وی افزود: «اینکه درصدی از قرارداد کسر شود یا نه و این درصد، چه اندازه باشد و یا مسائلی از این دست همگی به توافق طرفین بستگی دارد. اما به طور معمول این بند در قرارداد همه بازیکنان و مربیانی که با یک باشگاه قرارداد می‌بندند وجود دارد تا نوعی عامل بازدارنده از چنین رفتارهایی باشد».

استقلال بخشی از طلب ساپینتو را نمی‌دهد

با توجه به نحوه اعتراض شدید ساپینتو به شکایتی که از سوی باشگاه استقلال علیه او صورت گرفته به نظر می رسد، مسئولان باشگاه استقلال با استناد به همین بند و با توجه به ضرر و زیانی که باشگاه استقلال بابت محرومیت‌ها و عدم حضور سرمربی تیم شان کنار نیمکت، آن هم به دفعات متحمل شده، تصمیم دارد در قبال شکایت ساپینتو که باقیمانده طلبش از باشگاه استقلال را درخواست کرده، بخشی از آن را به عنوان جریمه مخدوش کردن اعتبار باشگاه از مبلغ پرداختی به این مربی کسر و مابقی آن را به وی بپردازد.

چرا حجت کریمی روزهای آخر اصرار داشت ساپینتو برود؟

ناگفته نماند؛ در روزهای پایانی فصل فوتبالی گذشته هواداران استقلال به رغم رفتارهای غیرمعمول سرمربی پرتغالی تیمشان و با استناد به فوتبال تهاجمی آبی پوشان حجت کریمی (مدیرعامل وقت استقلال) را به شدت تحت فشار گذاشته بودند که باید قرارداد ساپینتو را تمدید کند. مدیرعامل وقت باشگاه استقلال نیز با استناد به صحبت‌های مدیر برنامه ساپینتو به درخواست‌های آنچنانی وی اشاره کرده بود.

درخواست‌هایی از جمله داشتن خانه استخردار و ماشین تحت اختیار میلیاردی در مناطق شمالی تهران و افزایش صددرصدی دستمزد. خواسته‌هایی که البته حجت کریمی هرگز تن به آنها نداد و به موازات آن مذاکرات جواد نکونام را پیش برد و در نهایت او را پای میز قرارداد نشاند و سرمربی جدید استقلال را از بازیکنان سال‌های گذشته همین تیم برگزید.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار