گوناگون

چلنگر: برانکو رفت چون پرسپولیسی‌ها صداقت نداشتند!

چلنگر: برانکو رفت چون پرسپولیسی‌ها صداقت نداشتند!

رضا چلنگر درباره حضور برانکو ایوانکوویچ در پرسپولیس صحبت کرد.

 پس از قطعی شدن جدایی یحیی گل‌محمدی از پرسپولیس بحث بازگشت برانکو ایوانکوویچ به این تیم بسیار جدی شده بود. برانکو که سال‌های درخشانی را در پرسپولیس سپری کرد، این روزها همراه با تیم ملی عمان آماده حضور در جام ملت‌های آسیاست و پس از این مسابقات می‌تواند جدا شود. پرسپولیسی‌ها اخیرا از طریق محمد دلبری، عضو هیات مدیره این باشگاه پیشنهادشان به برانکو را ارائه کردند ولی شب گذشته وویسی از او در فضای مجازی پخش شد که نشان می‌داد پاسخش به پیشنهاد پرسپولیس منفی است و قصد بازگشت به ایران را ندارد.

رضا چلنگر، مترجم اسبق برانکو در زمان حضورش در ایران، همیشه ارتباط نزدیکی با او داشت و هنوز هم گاهی با سرمربی کروات در ارتباط است. او در گفتگو با خبرآنلاین درباره ماجرای پیشنهاد پرسپولیس به برانکو و اتفاقات مختلف در مقطع قبلی حضورش صحبت‌های جالبی را به زبان آورد:

شما همیشه یکی از افراد نزدیک به برانکو بودید. این روزها از او خبری دارید؟

من خبر خاصی ندارم و می‌دانم با تیم ملی عمان در دوحه حضور دارد. تیمش را به خوبی آماده حضور در مسابقات کرده و جوانگرایی داشته و منتظر مسابقه با عربستان هستند. او الان تمام حواسش به بازی با عربستان و دیدارهای بعدی است و خیلی برای او اهمیت دارد که صعود کند.

شرایط او در عمان چطور است؟

من شهریور رفتم و دیدم که هر کدام از اعضای کادر فنی یک منزل دوبلکس در یک شهرک در اختیار داشتند و اتومبیل در اختیارشان بود و حقوق‌شان هم سر وقت پرداخت می‌شود و از نظر سخت‌افزاری و کاری راضی هستند.

ممکن است با عمان تمدید کند؟

باید دید در جام ملت‌ها چه می‌کند. در این مدت هم نتایج خوبی گرفته و ژاپن را در آنجا شکست داد. عربستان به سختی عمان را برد و با استرالیا هم مساوی کرد و تیم را به جام ملت‌ها رساند. آن‌ها هم این را می‌بینند که قبلا قراردادش را تمدید کردند.

از مذاکراتش با پرسپولیس خبری دارید؟ اینکه می‌گویند از پیشنهاد پرسپولیسی‌ها ناراحت شده درست است؟

من هم اطلاع خاصی ندارم و همین اخبار را پیگیری می‌کنم.

حالا خودش کلا نظرش درباره بازگشت چیست؟

او قبلا یک مصاحبه تصویری انجام داد و هر چیزی که آنجا گفته مستند است. او اصلا هم زیر حرفش نمی‌زند و اصلا این مدلی نیست.

به نظر شما حضورش می‌توانست کمکی به پرسپولیس کند؟

باید ببینیم اصلا توافقی صورت می‌گیرد یا خیر. آقای درویش و شهریاری و مدیران و نفرات قبلی موظف بودند به مالیات برانکو عمل کنند و در پرونده مالیاتی هم آمده که مدیران قبلی موظف بودند به مفاصا حساب او عمل کنند. تک تک آن‌ها این وظیفه را داشتند و این اتفاق نیفتاده است. درویش می‌گوید من گمان می‌کنم حل شده، او به عنوان مدیرعامل حق گمانه‌زنی دارد؟ بعد گفتند او می‌تواند بیاید. بله می‌توانند فرش قرمز هم پهن کنند که بیاید ولی بعد نمی‌تواند خارج شود!

یعنی همه چیز بعد از حل شدن بحث مالیاتی است؟

حتی اگر قرار نباشد برانکو به ایران بیاید، آیا پرسپولیس نباید به تعهد خود عمل کند؟ خیلی جالب است که گروکشی هم می‌کنند. شاید آقایان در باغ نیستند یا اصلا نمی‌خواهند او را بیاورند ولی او پیشنهادات خودش را هم دارد. ۲ تا تیم ملی آسیایی و یک تیم ملی اروپایی پیشنهاد داده‌اند و برانکو آویزان ایران است. اینکه فکر کنیم خارج از کشور همه غش می‌کنند به ایران بیایند حقیقت ندارد. کالدرون هم اعلام کرد فعلا به ایران نمی‌آیم. من دیشب عکس یک آقایی را دیدم که نشناختم که فهمیدم عضو هیات مدیره‌ است. او رفته و صحبت کرده و دیدم خبرگزاری‌ها گفتند خیلی راضی نیست. من هم آنجا نبودم و نمی‌دانم ولی قدر مسلم این است که سری قبل هم شخص آقای نژادفلاح که سرپرست بود شخصا راهی استانبول شد که باهم رفتیم.

آن زمان چه کسی پیشنهاد حضور برانکو را دارد و روند امضای قراردادش چگونه بود؟

آقای نژادفلاح پیشنهاد دارد و وزارت ورزش همراهی کرد که آقای خادم و شخص وزیر بودند و تصمیم‌شان تلفیق پیدا کرد. یک دور در استانبول مذاکره کردند و تمام شد. ۴۰۰ هزار دلار هم برانکو تخفیف داد. نژادفلاح اصلا پولی هم نداد و پولی هم نداشت ولی برانکو وقتی دید او تا آنجا آمده و مردانه حرفش را می‌زند، کوتاه آمد و همراه شد. با اینکه می‌دانست ممکن است مشکلات فراوانی هم پیش روی باشد، آمد و موفق هم شد. این آقایان چیکار کردند؟ یک عضو هیات مدیره را که نمی‌شناسیم فرستادند. من عکس را دیدم اصلا نشناختم و زیرش دیدم نوشته عضو هیات مدیره است. به نظرم عمدا ناشیانه برخورد می‌کنند و بعید است کسی تا این حد استراتژی مصاحبه را نداند.

راز موفقیت برانکو در پرسپولیس چه بود؟

تلاش و کار بود. او در کنار بازیکنان و اعضای کادر و حتی کارمندان باشگاه همه می‌خواستند و دست به دست هم دادند و جلو رفتند. او می‌دانست تلاش و کار هیچوقت از سوی خدا بدون پاداش نمی‌ماند و همیشه این را می‌گفت. همین اتفاق هم افتاد و با ۱۴ بازیکن که بعضی‌هایشان در لیگ هم بازی نکرده بودند به فینال رسید.

کدام ویژگی برانکو او را خاص کرده بود؟

در برابر صداقت همیشه با صداقت جلو می‌رفت ولی اگر می‌فهمید صداقت نیست خودش را کنار می‌کشید. حرفی هم نمی‌زد ولی با لبخند مثل همین عکسش کنار عضو هیات مدیره مثلا می‌گفت باید با خانواده‌ام صحبت کنم.

جدایی‌اش هم به دلیل عدم صداف پرسپولیسی‌ها بود؟

بله دقیقا.

یادم هست که آن موقع یک سال حقوق نگرفت و حرفی نزد ولی مربیانی داشتیم که از خارج آمدند و بعد ۲ ماه حقوق نگرفتن فسخ کردند. چه فرقی بین آن‌ها بود؟

بحث شخصیت است. این به شخصیت و تربیت فرد برمی‌گردد. من پدر مرحوم برانکو را می‌شناختم که عضو نیروی انتظامی یوگسلاوی سابق بود. خانواده منضبط و اهل کاری داشت. ۳ برادر هستند و مادرش هم اهل کار بود و برانکو تربیت خانوادگی صحیحی داشته است. برانکو تلاش کرده و در بالاترین درجه مربیان جهان قرار دارد. ما بالاتر از او نداریم.

تنها حاشیه‌اش در ایران درگیری با کی‌روش بود. اصلا چرا آن ماجرا تا آن اندازه بزرگ شد؟

مشکل از شخصی کی‌روش شروع شد. قبل از آن اتفاقات به تمرین تیم ملی در دستگردی رفتیم و استقبال خوبی هم شد ولی بعد از چند ماه اردوهای عجیب و خارج از چارچوب فیفا شروع شد که اردوهای پیک‌نیکی بود. بیشترین بازیکن هم از پرسپولیس بود. به برانکو هم گفتم زمان حضور مانوئل ژوزه در پرسپولیس، کی‌روش سر هموطن خودش هم این بلا را آورد و ۸ بازیکن از پرسپولیس دعوت می‌کرد که از تمرینات تاکتیکی دور شوند. به این شکل تیم ژوزه از کار افتاد و بعد آقایحیی آمد و تیم درست شد.

آن زمان کی‌روش همیشه از این می‌گفت که اگر برود، برانکو در تیم ملی جایگزین او خواهد شد. در آن مقطع اصلا صحبتی بود؟

نه اصلا.

بعد از ویلموتس چطور؟

یک بار آبان سال ۱۳۹۸ آقای تاج با برانکو صحبت کرد و شروط را اعلام کردند که قرار بود تاج برگردد و خبر دهد ولی دچار حمله قلبی شد و استعفا داد.

این روزها خیلی هم عملکرد یحیی و برانکو را مقایسه می‌کنند. این قیاس به نظر شما درست است؟ یحیی چقدر شبیه برانکو است؟

یحیی شبیه خودش است. البته او خیلی باهوش است و سعی کرده بود استفاده کند. او زمان بازی هم خیلی باهوش بود و زمان بلاژویچ و برانکو فرماندهی خط دفاع را بر عهده داشت. مشخص بود که یحیی یک سری موارد را آموخته بود ولی شیوه خودش را هم داشت و نتایج بسیار خوبی هم گرفت.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار