گوناگون

محرومیت در انتظار داوران پراشتباه

محرومیت در انتظار داوران پراشتباه

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال از برخورد جدی با داوران و کمک داورانی که اشتباه فاحش انجام دادند، خبر داد.

به گزارش "ورزش سه"، رقابت‌های هفته پایانی نیم‌فصل اول لیگ برتر فوتبال ایران در حالی به پایان رسید که اشتباهات داوری در برخی مسابقات رخ داد و داوران یا کمک داوران با تصمیمات اشتباه خود، تاثیر مستقیم در نتایج داشتند و جایگاه تیم‌ها را در پایان دور رفت لیگ برتر تغییر دادند و حتی در آخرین دیدار بین فولاد خوزستان و نساجی مازندران نیز چنین مسئله‌ای اتفاق افتاد که واکنش رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال را به همراه داشته است.

خداداد افشاریان در گفت‌وگو با "ورزش سه"، ضمن محکومیت حادثه تروریستی کرمان عنوان کرد: این اتفاق تلخ و ناگوار که همه مردم ایران و مسلمانان را داغدار کرد و در سالگرد شهادت سردار سلیمانی، مصیبت بزرگ دیگری را بر دل ما گذاشت و جانسوز بود را محضر همه مردم شریف کرمان، ملت عزیز ایران و رهبر معظم انقلاب تسلیت عرض می‌کنم. این انفجار وقیحانه و کوردلانه بود که در هر انسانی را به درد می‌آورد.

او درباره اشتباهات داوری در هفته پایانی دور رفت لیگ برتر عنوان کرد: متاسفانه در هفته پانزدهم شاهد اتفاقات خوبی نبودیم و می‌توان گفت پایان بدی در نیم‌فصل داشتیم. به هر صورت 5 باشگاه در این هفته متضرر شدند و اشتباهات تاثیرگذاری در نتایج رخ داد که واقعا حال من را بسیار بسیار بد کرد.

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال تصریح کرد: از همه تیم‌هایی که در نیم‌فصل بخاطر مباحث داوری ضرر کردند، عذرخواهی می‌کنم. گرچه می‌دانید شایستگی داور صرفا به تشکیلات نیست و داوران ما باید توانایی خودشان را نشان بدهند ولی امیدواریم وی‌ای‌آر هم بیاید و سیستم رادیویی که آماده هم هست، در نیم‌فصل دوم به داوران ما کمک کند تا قضاوت بهتری داشته باشند.

افشاریان در خصوص برخورد با داورانی که اشتباهات تاثیرگذار داشتند، ابراز کرد: با توجه به اینکه مصوب کردیم داوران ضعیف به سطح پایین‌تر سقوط کرده و داوران قوی‌تر به سطح بالاتر اضافه شوند، این اتفاق رخ خواهد داد و همچنین در تعطیلات نیم‌فصل طی جلسه‌ای که برگزار می‌کنیم، داورانی که شخصیت، توانایی و ... دارند را مورد استفاده قرار می‌دهیم و بی‌شک تصمیمات خوبی در مورد داورانی که اشتباه کردند، خواهیم گرفت.

او درباره اشتباهی که کمک داور اول دیدار فولاد و نساجی در صحنه گل این دیدار داشت، اظهار کرد: اینکه در آخرین بازی نیم‌فصل چنین اتفاقی رخ داد، بسیار بسیار ناراحت شدم و صحنه بسیار بدی بود. شاید اتفاقی افتاد که هر کمک داوری هم اگر روی خط نبود، می‌توانست آن را تشخیص بدهد که آفساید هست. هرچند باید اشاره کنم که این، اولین اشتباه کمک داور مورد اشاره بود و او در این‌فصل هیچ اشتباه فاحشی نداشته است ولی جریمه را در نظر می‌گیریم.

رئیس کمیته داوران یادآور شد: هنوز نمره ناظر این مسابقه دست من نرسیده و ناظر باید خودش گزارش را به بنده بدهد تا گزارش عملکرد داور و رفتارهای قبلی او را ببینیم ولی آن چیزی که واقعا موثر هست، این است که حداقل او در پنج هفته ابتدایی دور برگشت در لیست داوران ما در لیگ برتر و لیگ یک نخواهد بود.

افشاریان تصریح کرد: این را هم در نظر بگیرید که کمک داور یا داوران هم زحمت کشیدند تا به اینجا برسند و نباید کلا آنها را نابود کنیم. مطمئنا جریمه سنگینی در نظر می‌گیریم و اگر نمره پایین باشد (که اینطور هم هست)، حداقل پنج جلسه او را محروم خواهیم کرد.

او به ورود جدی به بحث داوری در دیدار فولاد و نساجی هم اشاره کرد و افزود: با کمک داور این مسابقه که صحبت کردم، تصمیم بر این بود و می‌گفت حس کردم که در زمان درگیری مدافع نساجی و مهاجم فولاد، توپ از مدافع به مهاجم فولاد رسیده ولی این مسئله برای بنده قابل پذیرش نیست. شخصا معتقدم باید تیم داوری این اشتباه را اصلاح می‌کردند ولی شخصا می‌گویم که مهاجم فولاد کاملا در آفساید بود. برخی مواقع می‌گوییم مشکوک به آفساید ولی این صحنه کاملا آفساید بود. خودم برای اتفاق رخ داده در این بازی خیلی نگران هستم و می‌دانیم نساجی متضرر شد.

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال در اظهار نظری جالب عنوان کرد: از همه تیم‌هایی که در هفته پایانی نیم‌فصل و مسابقات گذشته متضرر شدند و اتفاقات داوری به ضررشان بود، عذرخواهی می‌کنم.

او تاکید کرد: امیدوارم در نیم فصل دوم با همدلی بیشتر و کلاس‌های آموزشی و آمدن تجهیزات بتوانیم به مجموعه داوران کمک کنیم.

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال اضافه کرد: نمی‌گویم مقصر در اشتباهات داوری در برخی مسابقات، خود تیم‌ها هستند ولی بعضی از تیم‌ها از قبل ناراحت هستند و استرس دارند ولی آن چیزی که من را به‌عنوان داور پیشکسوت و الان به‌عنوان رئیس کمیته داوران عذاب می دهد، این است که باید بگویم به هیچ وجه از داوری‌ها راضی نیستم. معتقدم هر کاری می‌کنیم و با هر ترفندی و هر بحثی می‌توانیم، باید در نیم‌فصل دوم با آرامش بیشتری به بازی‌ها برویم و آن حلقه گمشده (وی‌ای‌آر) بیاید تا به عدالت کمک کنیم.

افشاریان در خصوص اینکه مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال عنوان کرده در روز پنج‌شنبه هفته جاری دو دستگاه وی‌ای‌آر وارد ایران خواهد شد، اذعان کرد: وقتی رئیس فدراسیون این مسئله را می‌گویند، قطعا اطلاعاتی در این زمینه دارند و تلاش زیادی برای ورود این سیستم به ایران انجام شده است. وی‌ای‌آر خریداری شده ولی فکر می‌کنم بیش از دو دستگاه هست که البته این دو دستگاه زودتر وارد می‌شود.

او تصریح کرد: داورانی که راهی عربستان شدند و در کلاس آموزشی وی‌ای‌آر شرکت کردند، باید در دو بازی دوستانه و 20 دقیقه‌ای مورد آزمایش قرار بگیرند و آنها را مورد ارزیابی نهایی قرار بدهیم تا لایسنس فیفا را هم بگیرند.

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال یادآور شد: شاید در اواخر بهمن‌ماه یا اوایل اسفندماه یک مدرس از فیفا بیاوریم تا پروسه آموزشی وی‌ای‌آر را در داخل کشور داشته باشیم و حداقل در 5-4 بازی از این تکنولوژی بهره ببریم. 

افشاریان به بحث دانش‌افزایش و کلاس آموزشی برای داوران در تعطیلات مسابقات لیگ برتر نیز اشاره کرد و گفت: کلاس آموزشی برای داوران و کمک داوران در دهه اول بهمن‌ماه برگزار خواهد شد و حتما تست آمادگی جسمانی و مباحث داوری در همه زمینه‌ها و شاخص‌ها به عمل می‌آید.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار