گوناگون

پشت پرده حذف حسن یزدانی از برترین کشی‌گیران سال ۱۴۰۱

پشت پرده حذف حسن یزدانی از برترین کشی‌گیران سال ۱۴۰۱

پارسینه: پرافتخارترین کشتی‌گیر تاریخ ایران، جایی در فهرست هشت نفره برترین کشی‌گیران سال ۱۴۰۱ نداشت.

به گزارش طرفداری، چندی پیش فدراسیون کشتی از انتخاب برترین کشتی‌گیر سال ۱۴۰۱ از طریق نظرسنجی مردمی خبر داد. نام هشت کشتی‌گیر از سوی فدراسیون اعلام شد و کامران قاسم پور، امین میرزازاده، رحمان عموزاد، ایمان محمدی، امیرعلی آذرپیرا، امیررضا معصومی، علی احمدی وفا و ابراهیم الهی در فهرست قرار گرفتند.

نکته عجیب و جالب توجه غیبت حسن یزدانی در این فهرست بود. او در مسابقات قهرمانی جهان به میزبانی بلگراد به مدال نقره دست یافت و در تورنمنت رنکینگ زاگرب هم مقتدرانه قهرمان شد. همچنین یزدانی با تیم بانک شهر به مقام قهرمانی لیگ برتر کشتی آزاد دست یافت.

البته علی اعظم یزدانی پدر حسن یزدانی بعد از شکست پسرش مقابل دیوید تیلور در فینال بلگراد به شدت از علیرضا دبیر رییس فدراسیون کشتی انتقاد کرد و حالا گمانه‌زنی‌ها حکایت از تاثیر اختلافات در حذف نام حسن یزدانی از فهرست برترین‌های سال دارد.

پیش از شروع مسابقات جهانی ۲۰۲۱ اسلو نروژ، فیلمی منتشر شد که علیرضا دبیر در یکی از اتاق‌های فدراسیون کشتی در حال مرور نکات فنی با حسن یزدانی است تا او بتواند از سد قهرمان آمریکایی جهان و المپیک عبور کند.

در این جلسه، پژمان درستکار سرمربی تیم ملی کشتی آزاد و حمید سوریان نایب رییس وقت فدراسیون نیز حضور داشتند. یزدانی به نکات مطرح‌شده توجه می‌کرد و سرانجام با پیروزی مقابل تیلور قهرمان این مسابقات شد. همه چیز در ظاهر خوب پیش می‌رفت تا کمتر از یک سال بعد و در شهریور ۱۴۰۱ حسن یزدانی در مسابقات جهانی ۲۰۲ بلگراد با نتیجه هفت بر یک شکست سنگینی را مقابل تیلور متحمل شد.

از آن روز به بعد فاصله بین یزدانی و دبیر بیشتر و بیشتر شد تا جایی که نام مدال‌آور المپیک و مسابقات جهانی در لیست برترین‌های کشتی قرار نگرفت و فدراسیون کشتی نام یزدانی را حذف کرد.

حسن یزدانی که سرانجام توانسته بود در مسابقات جهانی ۲۰۲۱ نروژ، از سد دیوید تیلور آمریکایی عبور کند انتظارات را طوری بالا برده بود که توقع می‌رفت در مسابقه فینال ۲۰۲۲ در صربستان نیز پیروز این میدان باشد اما یزدانی با استراتژی اشتباه، با نتیجه سنگینی مقابل تیلور شکست خورد و به مدال نقره بسنده کرد.

در فرودگاه امام خمینی، پدر حسن یزدانی به علیرضا دبیر تاخت و رویکرد اشتباه دبیر را عامل اصلی شکست پسرش قلمداد کرد:

پسرم دنبال رکورد نیست. فقط برای شادی مردم کشتی می‌گیرد. پسرم دنبال رییس فدراسیون نیست. دنبال شورای شهر و نماینده مجلس نیست. سوال من اینجاست آقای دبیر نیم ساعت قبل از کشتی فینال چرا به پسرم گفت با مربی ۱۱۰ کیلویی تمرین کند تا ضربان قلبش به ۲۵۰ برسد؟ باید پاسخ بدهد چرا این کار را کرد؟ چرا در فدراسیون و خانه کشتی با سبک حسن یزدانی زیر کتف کار می‌کند، اینجا در مصاحبه می‌گوید کشتی فقط زیر کتف نیست!؟ حسن یزدانی زیر می‌گیرد. زیر کتف می‌زند. سروته یکی می‌کند. همه جای کشتی، کشتی می‌گیرد. حسن را اینها نساختند.
دبیر که پیشتر به انتقاد فنی از کشتی یزدانی مقابل تیلور پرداخته بود، این بار در پاسخ به انتقاد جدی پدر حسن یزدانی، در جمع خبرنگاران سعی کرد به حواشی دامن نزند و فقط گفت:

حرفی که از دهان خارج می‌شود باید آن دنیا بابتش پاسخگو باشیم. نقدهای پدر حسن یزدانی را باید از خود حسن بپرسید. من همیشه طوری رفتار می‌کنم که خدا از من راضی باشد، در این صورت مردم نیز از عملکرد من احساس رضایت خواهند کرد.» مصطفی میرعمادیان، مربی کشتی نیز در گفت‌وگو با ایسنا صحبت‌های پدر حسن یزدانی را رد کرده بود:«خود حسن یزدانی از ما به صورت مکتوب درخواست کرده بود در روز مسابقه حریف تمرینی او از خودش سنگین‌تر باشد. این درخواست خود او بود که ما اجابت کردیم تا کشتی‌گیر خواسته‌اش انجام شود.
برخی از جریانات سیاسی و منابع خبری مدعی هستند اختلاف، ریشه سیاسی و اجتماعی نیز دارد به‌ویژه اینکه رییس فدراسیون کشتی هرگونه اظهار نظر سیاسی را برای کشتی‌گیران ممنوع کرده است. از سوی دیگر حوادث کشور در شهریورماه سبب شد کاربران شبکه‌های اجتماعی از ورزشکاران بخواهند نسبت به مسائل کشور، واکنش نشان دهند. حسن یزدانی نیز با انتشار پستی در اینستاگرام واکنشی به اتفاقات نشان داد که به اعتقاد برخی باعث ناراحتی و عصبانیت دبیر شده است.

محمد طلایی سرمربی سابق تیم ملی کشتی آزاد پیرامون چنین نقطه‌نظری از علیرضا دبیر اظهار داشت:

کشتی‌گیر در جامعه زندگی می‌کند و حق دارد نظر بدهد. کشتی‌گیر، پیش از آنکه یک ورزشکار حرفه‌ای باشد، یک انسان و شهروند جامعه محسوب می‌شود. اگر مشکلی به لحاظ معیشتی یا اقتصادی وجود دارد و ورزشکار احساس می‌کند که می‌تواند صدای مردم باشد، باید اظهارنظر کند و از تریبونی که به واسطه شهرتش به دست آمده، اتفاقا می‌تواند به خوبی بهره ببرد تا مسئولان نقدها را بشنوند.
طلایی در ادامه به روزنامه هم‌میهن گفت:

شخص علیرضا دبیر حتی در زمان ریاست فدراسیون کشتی، هم اظهارنظر سیاسی کرده و نقطه‌نظرش را مطرح کرد. در روزهایی که او کشتی‌گیر بود و قصد داشت در رشته خاصی در دانشگاه تحصیل کند درخواست دیدار با رییس جمهور را کرد. چطور آن زمان چنین مسائلی ممنوع نبود؟ او بعدها به شورای شهر رفت و نشان داد که تفکرات سیاسی دارد.
طلایی در پایان نقدی را نسبت به صحبت‌های علیرضا دبیر مطرح و تاکید کرد:

همین یک ضرب‌المثل برای رویکرد دوگانه رییس فدراسیون کشتی کافی است: رطب خورده، منع رطب کی کند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار