گوناگون

آیا VAR تا سه ماه دیگر وارد ایران می‌شود؟

آیا VAR تا سه ماه دیگر وارد ایران می‌شود؟

پارسینه: پارسینه: رئیس فدراسیون فوتبال با بیان اینکه زمان کمی برای آموزش کمک داور ویدئویی وجود دارد اعلام کرد به حدود 80 داور آموزش‌های لازم ارائه خواهد شد.

به گزارش پارسینه،؛ اختتامیه کلاس دانش‌افزایی داوران و کمک داوران لیگ برتری و لیگی یکی از ساعت ۱۱ در هتل آکادمی فوتبال تهران برگزار شد.

در این کلاس که مدرسینی چون مسعود مرادی در آن حضور داشتند، عملکرد داوران در نیم‌فصل اول بررسی و نکات لازم به آن‌ها گوشزد شد.

در این کلاس‌، مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال، مهدی محمدنبی، نایب رییس اول و هدایت‌الله ممبینی، سرپرست دبیرکلی حضور داشتند. براتی، عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال و خداداد افشاریان به عنوان رییس کمیته داوران و برگزارکننده این کلاس‌ها حضور داشتند.

در این جلسه پس از قرائت قرآن و سرود ملی، رییس فدراسیون فوتبال و رییس کمیته داوران برای دقایقی صحبت کردند و به داوران دلگرمی و انگیزه دادند.

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال در این جلسه اظهار کرد: خیلی خوشحالم که در جمع داوران، پیشکسوتان و هیات رییسه فدراسیون فوتبال هستم. یاد و خاطره پیشکسوتانی که در جامعه داوری مرحوم شدند، را گرامی می‌دارم و خیلی از شماها و بنده با آن‌ها خاطره خوبی داشتیم و جایشان خالی است. پیشکسوتانی مثل صالحی، نظری، دزفولی، غیاثی و خوشخوان که بین ما نیستند، جایشان اینجا خالی است.

او افزود: جام جهانی اتفاق خوبی بود که تیم ملی ما در آن حضور داشت و امیدوارم در همه ادوار حضور پیدا کنیم. بحث داوری، بحث بزرگی بود. مهمترین رویداد فوتبالی دنیا، جام جهانی است و در بخش داوری، درس‌های بزرگی برای ما بود و حتما در کلاس به آن اشاره شده است. داوری در جام جهانی با وجود VAR کم اشتباه بود. اینفانتینو در همه مسابقات شرکت کرد و طوری تنظیم کرده بودند که از این ورزشگاه به ورزشگاه دیگر برود و کوچک بودن کشور قطر به او کمک کرد.

وی ادامه داد: تعداد زیادی از اعضای کمیته داوران فیفا هم در قطر بودند و همه بازی‌ها را دیدند و با این وجود باز هم در داوری آن اشتباه بود، هر چند که توانستند آن را مدیریت کنند.

تاج همچنین گفت: من قبول دارم که به دلیل چرخه مالی که در فوتبال است، داوری کمترین مزایا را دارد. داوری در مقایسه با بازیکنان و کادر فنی و سایر موارد، داوری کمترین مزایا را دارند. برای فدراسیون فوتبال، نتایج تیم‌های ملی و داوری در اولویت هستند هر چند که سایر بخش‌ها هم اولویت خود را دارند. همه کمیته‌ها مهم هستند اما نتایج تیم‌های ملی و داوران مورد ارزیابی مردم است.

او ادامه داد: در بخش نتایج، امیدوارم تیم‌های ملی نوجوانان و جوانان به جام جهانی صعود کنند و با توجه به این که فوتبال ساحلی و فوتسال و تیم ملی بزرگسالان رفتند، باز هم می‌توانیم به این هدف دست پیدا کنیم که همه تیم‌های ملی به جام جهانی رفته باشند.

تاج افزود: به داوری ما انتقاد می‌شود اما این کلاس‌ها برای این است که از نظر کیفی آن را رشد دهیم. هر چند که از نظر کمی، زیاد هستند و باید کمتر شوند زیرا داوران باید در کوران بازی‌ها باشند و با سوت‌های زیاد رشد می‌کنند. برای VAR تعداد کمی و بهترین‌ها را یعنی حدود حدود ۷۰ یا ۸۰ نفر را آموزش می‌دهیم زیرا فرصت کمی داریم. کار ساده‌ اما پر دردسری است. با هر مجموعه‌ای وارد مذاکره می‌شویم، جایی از آن گره می‌خورد و مجبوریم بیشتر مذاکره کنیم. ممکن است این موانع برای کشورهای دیگر اصلا وجود نداشته باشد. ما در کشورهای دیگر به این موانع برنمی‌خوریم و این موانع به زودی رفع می‌شود. مطمئن باشید که VAR در آینده نزدیک می‌آید و این وظیف ماست.

تاج اضافه کرد: چند مزایا دارد که اولین آن کاهش درگیری‌ها در زمین است. ما باید بحث تماشاگران را حل کنیم که هجمه زیادی به داوری ایجاد نشود. دیر یا زود، بازی‌ها با حضور تماشاگران برگزار می‌شوند و در نتیجه از نظر داوری و کیفیت آن باید پیشرفت کنیم. نتیجه این آموزش‌ها در زمین مشخص می‌شود. شما داوران به پرداختی‌های ما توجهی نکنید زیرا شما کار بزرگی می‌کنید و فداکاری می‌کنید، چه آن‌هایی که اشتباه کردند و چه نکرده‌اند. من از همه تشکر می‌کنم. بازیکن حق ندارد به داور اعترض کند و این فقط در کشور ما اتفاق می‌افتد. در این خصوص هم نباید فدراسیون، کمیته داوران و کمیته انضباطی به جان کسی بیفتند که از جیب خودش در این فوتبال هزینه کرده است. از سازمانی که نشود انتقاد کرد، مورد احترام هم نیست. یک مدیر باشگاه حداقل می‌تواند بگوید که این داور چرا این گونه قضاوت کرد. من بارها به افشاریان گفته‌ام که اگر اشتباهی در بازی وجود داشت، سریعا اعلام کنند و صادق باشند. سامانه داوری ما معیوب نیست و هیچ‌کس تا به حال نیامده به ما گزارشی دهد که گیر جای دیگری است. ما باید به مدیر باشگاه و باشگاه حق دهیم، هر چند که آن‌ها هم باید ادب را رعایت کنند. آن‌ها باید بتوانند انتقاد کنند تا احترام ایجاد شود و ما هم باید بپذیریم. باید انتقاد به داوری را بپذیریم و استقبال کنیم. افشاریان راجع دستمزد بارها حرف زده است. همه این کمبودها، انتقادها و اعتراض‌ها روی‌کیفیت تاثیر می‌گذارد.

رئیس فدراسیون فوتبال در ادامه گفت: امیدوارم که با حضور VAR دوباره به جامعه آسیایی و جهانی برگردیم و آن چه تا الآن حذف شده را جبران کنیم. باید تلاش کنیم که این اتفاق تا ۳ ماه آینده رخ دهد و آموزش آن هم خاتمه یابد. با مدیران باشگاه‌ها و ورزشگاه‌ها جلسه داشتیم و فردا هم با استقلال و پرسپولیس جلسه داریم. هر ورزشگاهی نتواند VAR داشته باشد، داوران به ورزشگاهی می‌روند که این سیستم را داشته باشد. از افشاریان می‌خواهم تعداد داوران را کم کند تا آن‌ها مستمر سوت بزند زیرا این زیادی نه برای خود داور خوب است، نه برای لیگ و نه برای فدراسیون.

تاج گفت: اولین سیستم رادیویی ایران را من برای فغانی گرفتم. علاوه بر فولاد، سپاهان و نساجی، ذوب‌آهن و یک باشگاه دیگر هم خریده است. به هر دلیلی از VAR عقب ماندیم. فیفا پریشب به حرف‌های ما گوش داد و فدراسیون آن‌ها را به خط کرده است. هر چیزی از نظر فنی و مالی باید گفته می‌شد، گفتیم و اکنون توپ در زمین ماست و ما باید پیگیر آن شویم. باید به باشگاه فشار بیاوریم تا سیستم در باشگاه‌ها ایجاد شود. موانعی در خود سیستم وجود دارد که باید رفع کنیم و به زودی رفع خواهد شد. باید با همین محدودیت‌ها بهترین شویم. باید در همه رشته‌ها با همین محدودیت‌ها در همه جام‌های بزرگ شرکت کنیم. باشگاه پرسپولیس ۳.۵ میلیون دلار از AFC و کلی از فیفا طلبکار است ولی گیر ۲۹۰ هزار دلار برای دروازه‌بان سابقش است. به هر حال محدودیت‌هایی وجود دارد و مدیرها باید رفعش کنند. سیستم رادیویی رفع خواهد شد و اگر نشد، مجموعه سازمان لیگ از طرف منابعش، کارش را خواهد کرد. احترام به داوری قطعی است اما بحث من این است که دریچه انتقاد را نبندیم.

او ادامه داد: منظور من این نیست که دریچه توهین را باز کنیم. مدیر باشگاهی که از جیبش هزینه می‌کند و نه حق پخش می‌گیرد و نه درآمد بالایی دارد، نباید حق انتقاد را هم از آن بگیریم. معنی این حرف‌ها این است که مقابل توهین را نگیریم بلکه باید زود هم مقابل آن ایستاد. فوتبال به قدری حساس شده که یک تکل، کلی جلسه را می‌طلبد که در خصوص آن صحبت کرد. تلاش ما است که بهترین‌ها را رقم بزنیم. جامعه داوری ما، پاک‌ترین جامعه موجود در فوتبال و ایران است. من اطلاعات کافی دارم و در هر پستی از آن بودم؛ حتی همین کمیته داوران. هیچ چیز بدی وجود ندارد و فقط حرف است. این مجموعه، مجموعه‌ای است که اگر سند محکمی مبنی بر اتفاق بدی وجود داشته باشد، همه می‌ایستند و کسی سکوت نمی‌کند. فدراسیون سیستمی شده است و همه می‌بینند و دیگر کاغذی وجود ندارد. سیستم سالمی در فدراسیون است. حق هم نداریم که چون محدود پول می‌گیریم، اشتباه کنیم.

تاج در پایان صحبت‌هایش درباره آخرین وضعیت انتخاب سرمربی تیم ملی امید و انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال اظهار کرد: در این هفته روی موضوع تیم امید تصمیم‌گیری می‌کنیم. در زمینه سرمربی تیم ملی هم فعلا فرصت وجود دارد و روی آن در حال کار کردن هستیم.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار