گوناگون

جدال امروز سرخابی ها بر سر قهرمانی نیم‌فصل

جدال امروز سرخابی ها بر سر قهرمانی نیم‌فصل

پارسینه: استقلال اگر می‌خواهد نیم‌فصل را بالاتر از رقیب به پایان برساند، ابتدا باید خودش برابر تراکتور برنده شود و آن‌وقت امیدوار شود که نساجی پرسپولیس را شکست دهد. اگر چنین شود، استقلال در نیم‌فصل ۳۰ امتیازی می‌شود و بالاتر از پرسپولیس قرار می‌گیرد.

هفته پانزدهم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران عصر امروز با انجام چند بازی پیگیری می‌شود تا به‌طور رسمی پرونده نیم‌فصل نخست رقابت‌های لیگ برتر ایران به پایان برسد. در بازی‌های امروز هر دو تیم صدرنشین پرسپولیس و استقلال باید به مصاف رقبا بروند و هر دو تیم شانس این را دارند که نیم‌فصل را با عنوان صدرنشینی و عنوان قهرمان نیم‌فصل به پایان برسانند.

به نقل از روزنامه شرق؛ پرسپولیس عصر امروز باید به مصاف نساجی برود و استقلال هم در دیداری خارج از خانه با تراکتور روبه‌رو می‌شود. روی کاغذ بازی استقلال می‌تواند بازی سخت‌تری در مقایسه با پرسپولیس باشد، ولی واقعیت این است که با توجه به شناختی که حمید مطهری، سرمربی نساجی از پرسپولیس دارد، این تیم می‌تواند معادلات نیم‌فصل را به هم بزند. با توجه به همین امر، استقلال اگرچه فعلا دو امتیاز با پرسپولیس فاصله دارد، ولی شانس دارد تا در صورت برتری برابر تراکتور، نیم‌فصل را بالاتر از رقیب به پایان برساند. برای بررسی بیشتر این موضوع باید معادلات اندکی را مورد بررسی قرار داد.

در‌حال‌حاضر، پرسپولیس از ۱۴ بازی ۲۹ امتیاز دارد و استقلال هم از همین تعداد بازی ۲۷ امتیازی است. بدیهی است که اگر پرسپولیس با هر نتیجه‌ای مقابل نساجی به برتری برسد، این تیم نیم‌فصل را با صدرنشینی به پایان می‌برد. از آنجا که استقلال باید زودتر از پرسپولیس به میدان برود، اگر تیم آبی‌پوش تهرانی نتواند برابر تراکتور سه امتیاز را بگیرد، آن‌وقت حتی در صورت شکست پرسپولیس، باز‌هم تیم یحیی گل‌محمدی است که نیم‌فصل را با صدرنشینی به پایان می‌برد.

در سوی دیگر، استقلال اگر می‌خواهد نیم‌فصل را بالاتر از رقیب به پایان برساند، ابتدا باید خودش برابر تراکتور برنده شود و آن‌وقت امیدوار شود که نساجی پرسپولیس را شکست دهد. اگر چنین شود، استقلال در نیم‌فصل ۳۰ امتیازی می‌شود و بالاتر از پرسپولیس قرار می‌گیرد. حالت دیگری هم برای صدرنشینی استقلال وجود دارد که این یکی تا حدودی دشوار است.

این موضوع مربوط به وقتی است که بازی پرسپولیس با نساجی مساوی شود. در این صورت پرسپولیس ۳۰ امتیازی می‌شود و تفاضل گلش در همان عدد ۱۰ باقی می‌ماند. آن‌وقت اگر استقلال قرار باشد در چنین شرایطی صدرنشین شود، باید با اختلاف حداقل سه گل تیم تراکتور را ببرد. در این صورت، استقلال هم ۳۰ امتیازی شده و تفاضل گلش مثل پرسپولیس به عدد ۱۰ می‌رسد، ولی از آنجا که شمار گل‌های زده استقلال بیش از پرسپولیس می‌شود، آن‌وقت این تیم در جدول رده‌بندی بالاتر از پرسپولیس قرار می‌گیرد.

بدیهی است که با توجه به کش‌وقوس‌های فراوان و البته نرخ پایین گلزنی در فوتبال ایران، کار شاگردان سا پینتو در دیدار برابر تراکتور اگرچه غیرممکن نه، ولی بسیار سخت است و تصور یک برد پرگل تا حدودی در این مقطع دشوار به نظر می‌آید. این گمانه‌زنی‌ها همه درحالی است که پرسپولیس هم به این سادگی‌ها قرار نیست در خانه امتیاز از دست بدهد. شاگردان گل‌محمدی هفته پیش در دیداری شش‌امتیازی و خارج از خانه با دو گل از سد گل‌گهر عبور کرده و به صدر جدول تکیه زدند. اگرچه یحیی این روز‌ها همچنان مهاجم تخصصی در ترکیب اصلی ندارد، ولی باز برای باز‌کردن دروازه رقبا بلد است از شیوه‌های دیگر استفاده کند.

یحیی و تیمش این روز‌ها زیر ذره‌بین هم هستند و همین فوکوس از روز گذشته برای آن‌ها شروع شده است. ماجرا مربوط به اظهارات جنجالی تازه‌ای است که در شبکه افق درباره علی دایی مطرح شده و پایش به کنفرانس خبری یحیی گل‌محمدی هم کشیده شد. یحیی روز گذشته از علی دایی حمایت کرد و گفت جامعه‌ای که اسطوره‌های خود را تخریب کند، پیشرفت نمی‌کند. «متأسفانه برنامه‌هایی در صداوسیما پخش و صحبت‌هایی مطرح می‌شود که در آن‌ها به اسطوره‌های ما توهین می‌شود. علی دایی همیشه جانش را برای پیراهن و پرچمش می‌داد. همه می‌دانیم او وقتی بازی می‌کرد برای مملکت چطور افتخار آفرید. همه به علی دایی افتخار می‌کنیم. او اسطوره فوتبال ایران است و اینکه بخواهیم او را تخریب کنیم درست نیست و جز ایجاد نفرت چیز دیگری ندارد. امیدوارم این مسائل تمام شود. صداوسیما رسالت بزرگی دارد و می‌تواند به اتحاد بیشتر مردم کمک کند. صداوسیما باید مشکلات مردم مثل مشکلات اقتصادی و آلودگی هوا را بررسی کند و علت گرانی‌ها را جویا شود تا باری از دوش مردم بردارد. امیدوارم چنین اتفاقی رخ ندهد، اما جامعه‌ای که اسطوره‌های خود را تخریب کند، پیشرفت نمی‌کند».

گفتنی است که پیش از بازی‌های امروز، روز گذشته دو دیدار از هفته پانزدهم برگزار شد که هر دو بازی با نتیجه مشابه یک بر صفر به پایان رسید. فولاد در دیداری مهم از سد آلومینیوم عبور کرد و هوادار هم ذوب‌آهن را شکست داد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار