گوناگون

آرژانتین با شاهکار «مسی» فاتح دوئل دیدنی و جذاب جام جهانی قطر شد

آرژانتین با شاهکار «مسی» فاتح دوئل دیدنی و جذاب جام جهانی قطر شد

پارسینه: آلبی‌سلسته‌ها جام قطر را بالای سر بردند و خروس‌ها با نقره به فرانسه بازگشتند.

تحریریه پارسینه- هوشنگ بهره مند: جام جهانی قطر به خط پایان رسید. امروز شاهد تقابل جذاب دو تیم فرانسه و آرژانتین در فینال مسابقات خواهیم بود و باید دید که کدام یک از آن‌ها ستاره سوم را کسب خواهند کرد. البته قبل از این بازی هم دیشب کرواسی با غلبه بر مراکش در دیدار رده بندی به مقام سوم رسید.

خلاصه بازی

برخلاف اخباری که در چند روز اخیر مبنی بر شیوع ویروس شتر در اردوی خروس‌ها منتشر شد، اما فرانسه بدون هیچ غایب بزرگ و با ترکیب کامل به فینال رقابت‌ها آمده است تا دو تیم با تمام بزرگان خود این دوئل را برگزار کنند.

این آخرین بازی لیونل مسی در تاریخ جام‌های جهانی است و این آخرین فرصت او برای قهرمان شدن و جاودانگی است، اما او با یک مانع بزرگ رو به رو است. هم تیمی او در پاریس یعنی کیلیان امباپه رهبر خط حمله خروس‌ها است و فوق ستاره آن‌ها محسوب می‌شود و امباپه هم این فرصت تاریخی را دارد تا در ۲۳ سالگی برای دومین بار فاتح جام‌جهانی شود.

فرانسه با دیدیه دشان این فرصت را دارد تا برای دومین بار متوالی فاتح جام‌جهانی شود و پس از ایتالیا و برزیل، سومین تیمی باشد که توانسته از عنوان قهرمانی خود دفاع کند.

ترکیب تیم ملی آرژانتین:

امیلیانو مارتینز، مولینا، رومرو، اوتامندی، آکونیا، دی پائول، انزو فرناندز، مک آلیستر، دی ماریا، مسی و خولیان آلوارز

آرژانتین

ترکیب تیم ملی فرانسه:

لوریس، کنده، واران، اوپامکانو، تئو هرناندز، شوامنی، ربیو، گریزمان، دمبله، امباپه و ژیرو

فرانسه

لحظات حساس:

دقیقه ۵: الکسیس مک آلیستر از پشت محوطه جریمه با شلیکی سنگین دروازه فرانسه را تهدید کرد، اما لوریس توانست به خوبی توپ را مهار کند.

دقیقه ۸: حرکت عالی دی‌ماریا از سمت چپ و نفوذ این بازیکن به داخل محوطه جریمه با یک پاس رو به بیرون همراه شد، اما شوت دی‌پائول پس از برخورد به واران به کرنر رفت.

دقیقه ۱۰: برخورد رومرو و لوریس درون محوطه جریمه منجر به سرنگونی سنگربان خروس‌ها شد و داور به سود فرانسه اعلام خطا کرد و لوریس به دلیل مصدومیت دقایقی روی زمین افتاده بود.

دقیقه ۱۹: فرانسه صاحب یک ضربه ایستگاهی در سمت چپ محوطه جریمه و نزدیکی‌های نقطه کرنر شد، اما ارسال زیبای او را ژیرو با ضربه سر به اوت فرستاد.

دقیقه ۲۱: آنخل دی‌ماریا با حرکتی ویران کننده از سمت چپ به داخل محوطه جریمه نفوذ کرد و پس از سرنگونی او توسط دمبله، مارسینیاک نقطه پنالتی را نشان داد.

دقیقه ۲۲: فوق ستاره آلبی سلسته توانست از روی نقطه پنالتی با ضربه‌ای دقیق به گوشه دروازه لوریس را فریب دهد و اولین گل آرژانتین در این بازی را به ثمر برساند.

دقیقه ۲۸: برخورد هرناندز و مسی روی هوا موجب سرنگونی هر دو بازیکن شد، اما مارسینیاک به سود آرژانتین اعلام خطا کرد.

دقیقه ۴۹: ارسال دی‌ماریا از سمت چپ محوطه جریمه به دی‌پائول رسید، اما شلیک این بازیکن را لوریس در اختیار گرفت.

دقیقه ۵۸: حرکت عالی آلوارز از سمت چپ و شوت او به گوشه دروازه لوریس که سنگربان فرانسه توانست به سختی در دو ضرب توپ را مهار کند.

دقیقه ۵۹: دی‌ماریا باز هم با حرکتی انفجاری از سمت چپ دفاع فرانسه را به هم ریخت و پاس عرضی او با دامی زیبای آلوارز همراه شد و توپ به لئو رسید، اما ضربه او با اختلافی ناچیز به بیرون رفت.

دقیقه ۶۳: پاس عمقی و زیبای دی‌ماریا یک گام با مک آلیستر فاصله داشت و اوپامکانو با یک تنه او را سرنگون کرد تا لوریس بتواند توپ را دور کند.

دقیقه ۷۰: امباپه سرانجام در دقیقه ۷۰ توانست اولین شوت فرانسه به سمت دروازه آرژانتین را شلیک کند که ضربه او از پشت محوطه جریمه به اوت رفت.

دقیقه ۷۱: پاس عرضی مسی از پشت محوطه جریمه به فرناندز رسید، اما شوت او به راحتی در اختیار لوریس قرار گرفت.

دقیقه ۷۸: نفوذ موانی از سمت چپ خطرساز شد و اوتامندی پس از ورود این بازیکن به داخل محوطه جریمه او را سرنگون کرد و مارسینیاک به سود فرانسه اعلام پنالتی کرد.

دقیقه ۷۹: فرانسه صاحب ضربه پنالتی شد و امباپه با ضربه‌ای دقیق به گوشه دروازه آرژانتین توانست به گل اول برسد و این در حالی بود که مارتینز جهت توپ را درست تشخیص داده بود.

دقیقه ۸۱: توپ‌گیری عالی کومان در میانه میدان از لئو مسی و ضد حمله فرانسوی‌ها و در ادامه یک و دو موفق امباپه و موانی و شلیک دیدنی امباپه به کنج دروازه مارتینز، بازگشت خروس‌ها را رقم زد.

دقیقه ۴+۹۰: حرکت عالی کومان از سمت چپ و پاس او به کاماوینگا درون محوطه جریمه خطرساز شد و کاماوینگا با یک پاس رو به بیرون توپ را به ربیو سپرد، اما شوت او را مارتینر به سختی و در دو مرحله مهار کرد.

دقیقه ۱۰۴: لائوتارو پس از حرکت ترکیبی بازیکنان آرژانتین داخل محوطه جریمه به توپ رسید، اما شوت او را واران بازگرداند و توپ بازگشتی را مونتیل با یک والی زیبا به سمت دروازه لوریس فرستاد که باز هم واران مانع گلزنی آرژانتین شد.

دقیقه ۱۰۵: لائوتارو در موقعیتی تک به تک صاحب توپ شد، اما ضربه او با اختلافی ناچیز از کنار دروازه فرانسه بیرون رفت.

دقیقه ۳+۱۲۰: سیو استثنایی امیلیانو مارتینز، دروازه‌بان آرژانتین در موقعیت تک به تک با باز کردن پای چپ خود اجازه نداد فرانسه با کامبک شگفت‌انگیز در فینال، جام را ببرد و امید‌های قهرمانی آرژانتین را زنده نگه داشت.
دقیقه ۴+۱۲۰: نمایش ضعیف مارتینز با ضربه سر عجیب او و عبور از کنار تیرک دروازه فرانسه تکمیل شد.
دقیقه ۵+۱۲۰: امباپه دفاع آرژانتین را بهم ریخت و سه بازیکن حریف را بهم گره زد، اما شوت او دفع شد.

حاشیه:

پیش از آغاز مسابقه، ایکر کاسیاس، سنگربان افسانه‌ای لاروخا از کاپ جام‌جهانی رونمایی کرد.

کاسیاس

* مارکوس آکونیا به دلیل آسیب‌دیدگی جای خود را در ترکیب به نیکولاس تاگلیافیکو داده است.

* زلاتان ابراهیموویچ، اسطوره فوتبال سوئد در ورزشگاه حضور دارد و از نزدیک شاهد این بازی خواهد بود.

* آنخل دی‌ماریا برای اولین بار پس از دور گروهی به ترکیب اصلی بازگشته است.

* ویروس شتر مانع حضور بازیکنان فرانسه در ترکیب نشد و با بازگشت اوپامکانو و ربیو، کوناته و فوفانا راهی نیمکت شدند.

* ورزشگاه لوسیل با ظرفیت ۸۸۹۶۶ نفر و تکمیل شدن آن، میزبان پرتماشاگرترین فینال ۲۸ سال اخیر است.

* مارسینیاک، در جام جهانی ۲۰۲۲، دو بازی را قضاوت کرده که در یک سوی هر دو بازی، فینالیست‌های جام حضور داشته‌اند و در هر دو بازی فینالیست‌ها به پیروزی رسیدند.

* دو تیم ۳ بار در تاریخ جام‌های جهانی مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند که در جام‌های جهانی ۱۹۳۰ و ۱۹۷۸ آرژانتین پیروز میدان بوده و در جام جهانی ۲۰۱۸، فرانسه موفق به شکست آلبی سلسته شده است.

* لیونل مسی به اولین بازیکن تاریخ جام جهانی تبدیل شد که در تمام مسابقات دور حذفی یک دوره گلزنی کرده است.

* مسی برای اولین بار در فینال یک تورنومنت ملی برای آرژانتین گلزنی کرد.

مسی

* لیونل مسی با حضور در دیدار مقابل فرانسه، برای بیست و ششمین بار در جام جهانی به میدان رفت تا بالاتر از لوتار متئوس بیشترین تعداد حضور در جام جهانی را داشته باشد.

* رکورد بیشترین تعداد پنالتی که برای یک تیم در یک دوره جام جهانی گرفته شد هم با ۵ پنالتی به نام آرژانتین ثبت شد. این رکورد پیش از این با ۴ پنالتی مشترکا در دست پرتغال (۱۹۶۶) و هلند (۱۹۷۸) بوده است.

پخش زنده/ فرانسه ۲ - ۲ آرژانتین/ خروس ها بازگشتند+ حواشی و دقایق حساس

* در ۶۰ دقیقه نخست فرانسه نتوانست هیچ شوتی به سمت دروازه آرژانتین بزند و امید گل آن‌ها تا این دقیقه صفر بوده است!

* لئو مسی و هوگو لوریس تبدیل به چهارمین و پنجمین بازیکن‌های ادوار جام‌جهانی شدند که توانستند در دو فینال با بازوبند کاپیتانی تیم‌هایشان به میدان بروند. پیش از این دو، رومنیگه، مارادونا و دونگا توانسته بودند به این مهم دست پیدا کنند.

* دی‌ماریا در دو سال اخیر موفق شده در فینال کوپا آمریکا، فینالسیما و فینال جام‌جهانی گلزنی کند. گل‌های قبلی او منجر به قهرمانی آرژانتین شده بود.

* مارکوس تورام در دقایق پایانی درون محوطه جریمه آرژانتین سرنگون شد، اما مارسینیاک اعتقادی به پنالتی نداشت و به دلیل شبیه سازی به او کارت زرد نشان داد. اقدامی که با تعجب لیلیان تورام، پدر او روی سکو‌ها همراه شد.

در دقایق تلف شده نیمه دوم، اولیویه ژیرو به دلیل اعتراض به تصمیمات مارسینیاک از روی نیمکت کارت زرد گرفت.

* آرژانتین در فینال جام‌جهانی ۱۹۸۶ ابتدا با ۲ گل از آلمان غربی پیش افتاد، اما پس از آن دو گل دریافت کرد و در دقایق پایانی موفق شد روی کامبک آلمان‌ها، کامبک بزند و جام را کسب کند. حالا در فینال جام‌جهانی ۲۰۲۲ هم این اتفاق تکرار شده است و باید دید آیا در وقت‌های اضافه آرژانتین می‌تواند گل سوم را به ثمر برساند؟

* در تاریخ جام‌های جهانی تنها ۵ بازیکن توانسته‌اند ۳ گل در فینال به ثمر برسانند و امباپه پس از جف هرست، واوا، پله و زیدان به پنجمین بازیکن تبدیل شد که به این مهم دست یافته است.

* اعلام یک خطا به سود فرانسه در میانه زمین در دقیقه ۱۱۴ کاری کرد تا بازیکنان دو تیم با یکدیگر درگیر شوند.


آرژانتین ۳ (۴) - فرانسه ۳ (۲) / آرژانتین فاتح دوئل جام جهانی قطر+ حواشی و دقایق حساس
طرح فیفا به مناسبت قهرمانی آرژانتین در جام جهانی قطر

آرژانتین ۳ (۴) - فرانسه ۳ (۲) / آرژانتین فاتح دوئل جام جهانی قطر+ حواشی و دقایق حساس

کلکسیون مسی تکمیل شد

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار