گوناگون

آزمون آمریکایی سردار!

آزمون آمریکایی سردار!

پارسینه: سرنوشت بازی ایران – ولز می‌توانست خیلی زودتر از دقیقه 9+90 و گل دیدنی چشمی تعیین شود.

ایران ورزشی نوشت: سردار آزمون در شروع نیمه دوم با پاس حاج‌صفی به سمت دروازه هنسی فرار کرد و شوتش را به زاویه بسته زد، ولی از بخت بد توپ به تیر دروازه خورد و به زمین برگشت. این اولین بار در جام جهانی 2022 نبود که تیر دروازه به آزمون روی خوش نشان نداد. او در دقایق پایانی بازی با انگلیس فرار خوبی داشت، ولی شوت او با برخورد به نوک انگشتان رشفورد به تیر افقی خورد و به زمین برگشت. امشب در سومین بازی تیم ملی، سومین فرصت سردار است تا بختش را برای گل زدن امتحان کند و شاید تقدیر این باشد که مهاجم بایرلورکوزن اولین گلش در مهم‌ترین تورنمنت فوتبال جهان را در مسابقه‌ای بزند که قرار است اولین صعود تاریخ تیم ملی به مرحله حذفی در آن رقم بخورد.

تماشای جام جهانی برزیل از خانه
سردار آزمون خیلی زود در فوتبال ایران ستاره شد، وقتی بعد از درخشش با تیم ملی جوانان به روبین کازان پیوست. قربان بردیف او را آرام آرام به تیم اصلی روبین کازان اضافه کرد تا پیش از جام جهانی 2014 و در 19 سالگی به اردوی تیم ملی هم دعوت شود، ولی کی‌روش در نهایت مهاجمان باتجربه‌تر مثل قوچان‌نژاد و انصاری‌فرد را ترجیح داد. آزمون جام جهانی برزیل را از خانه تماشا کرد، ولی بعد از این تورنمنت به تیم ملی برگشت و کمتر از یک سال بعد در جام ملت‌های آسیا 2015 به مهاجم اصلی تیم ملی تبدیل شد.
دو گل او مقابل قطر و عراق در این تورنمنت نشانه‌ای بود که او می‌تواند گلزن اصلی تیم ملی در سال‌های آینده باشد. سردار در مرحله مقدماتی جام جهانی 2018 پاسخ اعتماد کی‌روش را داد و یازده گل او کمک کرد که تیم ملی صعود آسانی داشته باشد.

فداکاری پرهزینه در جام جهانی روسیه
طبیعی بود که همه نگاه‌ها برای گلزنی در جام جهانی روسیه به سردار باشد، ولی اوضاع برایش در سرزمینی که می‌شناخت خوب پیش نرفت. او در نیمه اول بازی با مراکش یک فرصت تک به تک را به دستان دروازه‌بان مراکش کوبید؛ بهترین فرصتی بود که تا آخر تورنمنت به دست آورد.
قرعه دشوار تیم ملی کی‌روش را مجبور کرده بود که تاکتیک محافظه‌کارانه‌ای را برای تیمش انتخاب کند. تیم ملی در برابر اسپانیا کاملاً عقب بازی می‌کرد و بیشتر انرژی آزمون در بازی دوم صرف مقابله با مدافعان حریف و تخریب بازیسازی آنها شد. در بازی سوم تیم ملی فقط در اواخر بازی با پرتغال توانست جلو بکشد و پنالتی که به گل تساوی ختم شد روی ضربه سر آزمون بود. سردار در جریان مسابقات با سیل انتقادات کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد که از او انتظار گلزنی داشتند. آزمون بعد از جام حتی اعلام کرد که می‌خواهد از تیم ملی خداحافظی کند، ولی کی‌روش او را متقاعد کرد که از تصمیمش صرفنظر کند.

مصدومیت بی‌موقع پیش از سفر به قطر
مصدومیت سردار حین گرم کردن در بازی لیگ قهرمانان مقابل پورتو این شایعه را به‌وجود آورد که او ممکن است جام جهانی 2022 را از دست بدهد، ولی با مراقبت کادر پزشکی تیم ملی و تمرینات بازیابی در بایرلورکوزن پیش از شروع مسابقات آماده شد.
کی‌روش ترجیح داد درباره آزمون ریسک نکند و در بازی دوستانه با تونس به او بازی نداد. سردار در بازی با انگلیس هم دقایق کوتاهی به زمین رفت، ولی برای بازی سرنوشت‌ساز با ولز به ترکیب اصلی برگشت. آزمون در شروع بازی فرصت خوبی برای باز کردن دروازه ولز داشت، ولی ترجیح داد توپ را به قلی‌زاده پاس بدهد و این گل آفساید اعلام شد. دقایقی بعد او روی زمین نشست و نیمکت تیم ملی نگران شد که مصدومیت ساق پایش برگشته، ولی او توانست به بازی ادامه بدهد. سردار دقایقی بعد از توپی که به تیر دروازه کوبید، جایش را به انصاری‌فرد داد؛ تصمیمی که کمک کرد مشکلی برای بازی حساس امشب مقابل امریکا هم نداشته باشد.

مورد عجیب گلزنی مدافعان
یکی از نکات عجیب فوتبال ایران این است که علی دایی، بهترین گلزن تاریخ تیم ملی که سال‌ها رکورد بهترین گلزن ملی جهان را هم در اختیار داشت، هرگز نتوانست در جام جهانی گل بزند. مرور ادوار قبلی نشان می‌دهد که بیشتر گل‌های تیم ملی به‌نام مدافعان و هافبک‌ها ثبت شده. در بازی سال 1998 ایران - امریکا گل اول را حمید استیلی زد که سابقه‌ای در گلزنی و سرزنی نداشت. در جام جهانی 2006 هم گل‌های ایران مقابل مکزیک و آنگولا را یحیی گل‌محمدی و سهراب بختیاری‌زاده، دو مدافع تیم زدند.
این سناریوی عجیب در بازی با ولز هم تکرار شد و وقتی تلاش‌های مهاجمانی مثل آزمون، طارمی، قلی‌زاده، ترابی و جهانبخش به نتیجه نرسید، روزبه چشمی گره بازی را باز کرد؛ بازیکنی که در رده باشگاهی از سال 2014 تا به حال فقط 7 گل زده! گل دوم هم به‌نام رضاییان، مدافع راست تیم ثبت شد، ولی قرار نیست این رویه عجیب تا ابد ادامه داشته باشد و امشب آزمون فرصت دارد آن را تغییر دهد.
در میان ده گلزن برتر تیم ملی فقط طارمی، انصاری‌فرد و قوچان‌نژاد سابقه گل زدن در جام جهانی را دارند. آزمون با 41 گل زده سومین گلزن برتر تیم ملی است و امشب در برابر ترنر، دروازه‌بان دوم آرسنال می‌تواند نامش را به فهرست معدود گلزنان تیم ملی در جام جهانی اضافه کند.

ارسال نظر

 • ناشناس

  گل زدن ازمون پیشکشش او با بازی بسیار ضعیف خود در بازی با امریکا نه در کار حمله چیزی از خود نشان داد و نه کوچکترین تاثیری در دفاع تیمی و پرس بر روی خط دفاع امریکا داشت و عامل اصلی برد امریکا در نیمه اول شد.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار