گوناگون

قطر چگونه امنیت جام جهانی را تامین می‌کند؟

قطر چگونه امنیت جام جهانی را تامین می‌کند؟

پارسینه: قطر که میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ را بر عهده دارد قرارداد‌های همکاری امنیتی متعددی با چندین کشور امضا کرده است. انتظار می‌رود بیش از ۱.۲ میلیون هوادار در طول این رقابت که از ۲۰ نوامبر تا ۱۸ دسامبر برگزار می‌شود از قطر بازدید کنند.

به گزارش «پارسینه» به نقل از الجزیره، نیرو‌های امنیتی قطر در آستانه مسابقات جام جهانی فوتبال به همراه همکاران خود از ۱۳ کشور، یک رزمایش امنیتی پنج روزه را در سراسر این کشور انجام داده اند. روزنامه محلی «پنینسولا» گزارش داد که این تمرینات با هدف سنجش آمادگی و پاسخگویی در مواقع اضطراری انجام شده است.

به گفته کمیته امنیتی مسابقات، در این تمرینات ۳۲,۰۰۰ پرسنل امنیتی دولتی و ۱۷,۰۰۰ نفر از بخش خصوصی امنیتی شرکت داشتند.


کدام کشور‌ها کمک می‌کنند؟


ترکیه پیشتر اعلام کرده بود که بیش از ۳۰۰۰ افسر پلیس ضد شورش را برای کمک به ایمن سازی استادیوم‌ها و هتل‌ها اعزام خواهد کرد. ترکیه همچنین ۱۰۰ افسر پلیس عملیات ویژه، ۵۰ متخصص بمب گذاری و ۸۰ سگ مواد یاب را اعزام خواهد کرد.

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه در ژانویه گفت که ترکیه همچنین ۶۷۷ پرسنل امنیتی قطری را در ۳۸ حوزه مختلف حرفه‌ای آموزش داده است.

در ماه اوت، پاکستان با اعزام نیرو به قطر برای تامین امنیت در طول مسابقات موافقت کرد. به گفته رادیو پاکستان، این نیرو‌ها اوایل ماه جاری در دوحه مستقر شدند.

در ماه اوت همچنین، پارلمان فرانسه اعزام حدود ۲۲۰ پرسنل امنیتی به این کشور حاشیه خلیج فارس را تصویب کرد. وزارت کشور فرانسه گفت که این تصمیم امنیت هواداران از جمله اتباع فرانسوی را تضمین می‌کند.

خبرگزاری قطر ماه گذشته گزارش داد که دوحه یک توافقنامه همکاری امنیتی هم با مراکش امضا کرده است. سال گذشته، رسانه‌های مراکشی گزارش دادند که رباط کارشناسان امنیت سایبری را در طول مسابقات به قطر اعزام خواهد کرد.

در ماه مه، وزارت دفاع بریتانیا گفت که از دوحه برای برگزاری جام جهانی «ایمن» و «امن» حمایت خواهد کرد.

این وزارتخانه اعلام کرد که با استفاده از قابلیت‌های نظامی برای مقابله با «تروریسم» و سایر تهدیدات بازی‌های فوتبال، پشتیبان قطر خواهد بود. به گفته وزارت دفاع انگلیس، این حمایت شامل پشتیبانی امنیتی دریایی از سوی نیروی دریایی سلطنتی، آموزش پیشرفته جستجوی محل برگزاری، برنامه ریزی عملیاتی و پشتیبانی فرماندهی و کنترل و مشاوره تخصصی خواهد بود.

قطر همچنین توافق نامه‌ای با وزارت دفاع ایالات متحده برای همکاری در زمینه «تدارکات فنی» در طول مسابقات دارد.

وزارت دفاع قطر در بیانیه‌ای در اوایل ماه جاری گفت: «هدف این ترتیبات فنی شناسایی و تعیین مسئولیت‌های مرتبط با همکاری بین دو طرف و مشارکت نیرو‌های مسلح ایالات متحده در حمایت از برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ است.»

اوایل سال جاری روزنامه اماراتی «نشنال» هم گزارش داده بود که به سربازان سابق اردنی نیز برای تامین امنیت مسابقات جام جهانی پیشنهاد شده است.

با نزدیک شدن به جام جهانی ، فعالیت‌های امنیتی در خیابان‌های قطر افزایش یافته است. یک فرماندهی مرکزی برای نظارت بر فیلم‌های دوربین‌های امنیتی در هشت ورزشگاه میزبان جام جهانی ایجاد شده است.

منبع: پارسینه

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار