گوناگون

«آسیوَن» تازه‌ترین اثر امیرحسین رئوفی منتشر شد

«آسیوَن» تازه‌ترین اثر امیرحسین رئوفی منتشر شد

«آسیوَن» اثر امیرحسین رئوفی توسط «نشر موسیقی درنگ» منتشر شد و در دسترس مخاطبین قرار گرفت‌.

این اثر طرحی مترآزاد در شوشتری-مرکّب است که بر اساس امکانات بالقوه مُدال و ساختارهای اجراییِ موسیقی ردیف‌دستگاهی نغمه‌پردازی شده است.امیر مردانه (ضبط صدا)، سیاوش کامکار (پالایش صدا)، حمیدرضا سوسنی (پوستر و ویدئو آرت) و الیار نوری‌زاده (عکاس) از دیگر عوامل تولید این اثر هستند.

پژمان طاهری؛ آهنگساز و نوازندهٔ برجستهٔ کشور، پیرامون این نواخت می‌نویسد:«به عادت مألوف هیچ‌گاه نوشته‌ای در توضیح یک قطعهٔ موسیقی ننوشته و نخواهم نوشت. چه تفاوت موسیقی و علوم نیز  در همین است و از اساس، موسیقی به همین دلیل ساده و روشن از حیطهٔ نامحدود علوم خارج و منتسب است به هنر...دیرزمانی‌ست در پاسخ علاقه‌مندان به موسیقی و شاگردانم که می‌پرسند چه کنیم، می‌گویم خودتان باشید نه وجودی مکرّر و البته ملال‌آور از جهت تکرار همان مکرّرات! برایشان با حوصلهٔ بسیار می‌گویم که معلمانتان را دوره کنید و دریابید که چگونه به اینجا رسیده‌اند و آن شده‌اند که می‌بینید و می‌شنوید. آیا آنها تکرار معلمان خود بوده‌اند؟ البته که پاسخ خیر است...در این سفر طولانی حتی با تصور اینکه مبدأ، مقصد و مسیر یکی‌ست (که نیست...) هر رهگذر، چشم‌انداز‌های مختلفی را نظاره می‌کند و حتی همان مسافر نیز به وقتِ هر نوبتِ گذر، چیزهایی را می‌بیند و می‌شنود که شاید پیش از آن در همان مسیر ندیده و نشنیده باشد. در آخر به آنها تاکید می‌کنم که عاشق معلّمان شایسته باشید ولی در آنها ذوب نشوید‌! خلاصه اینکه گذشتگان را دوره کنید، در حال زندگی کنید و نگاهتان به آینده باشد تا مگر بهره‌ای نصیبتان گردد و حلقه‌ای شوید در این زنجیر... امیرحسین، دوست من و نوازندهٔ خوب سنتور، به این دلیل ساده در نظر من جلوه‌ای دیگر دارد که خودش است. با تمام قوّت و ضعف‌های طبیعی یک انسان...او نوازندهٔ قابلی‌ست. دستور زبان موسیقی دستگاهیِ ایران را بلد است. کوک سازش دقیق است. زمان‌بندیِ سازش متفاوت با اساتیدش ولی درست و دلنشین است و تو راغبی که بشنوی و می‌توانی لذّت ببری...مشخّص است که در این روزگار، هنوز مثل یک کودک می‌تواند لذّت ببرد از کاری که انجام می‌دهد. جمله‌هایش با تمام رهایی، منظّم است و سر و ته دارد که این نشانه‌ای واضح از آموزش درست است.امیدوارم که در این مسیر صعب و سخت همیشه اینگونه باشد. همین قدر عاشق، همین قدر مؤمن...»

پژمان طاهری۱۵ آبان ۱۴۰۲

شایان ذکر است این اجرا در یک نشست و بدون آرایش و پیرایش‌های دیجیتال در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۷ اجرا و ضبط شده است که اکنون در دسترس علاقمندان ساز سنتور و مخاطبین قرار گرفته است.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار