گوناگون

اجرای خلیل شیخ، هنرمند ایرانی در کنسرت سفرهای موسیقایی ابن بطوطه‌ی دوبی

اجرای خلیل شیخ، هنرمند ایرانی در کنسرت سفرهای موسیقایی ابن بطوطه‌ی دوبی

رویداد موسیقی ابن بطوطه، با عنوان «یک سفر موسیقایی، با زندگی و مکاشفات ابن‌بطوطه»، با اجرای استاد خلیل شیخ، روز ۱۱ خردادماه در سالن تاتر هنرهای دیجیتال دوبی به روی صحنه رفت و با استقبال گسترده‌ای روبه‌رو شد.

به گزارش پارسینه؛ در این رویداد استاد خلیل شیخ، نوازنده‌ی ایرانی سبک موسیقی مقامی خراسان، همراه با ۵ نوازنده‌ی برگزیده دیگر از منطقه‌ی خاورمیانه و شمال آفریقا، در رویداد بین‌المللی موسیقی ابن بطوطه، پیوند تاریخی مشترک مردم جهان با موسیقی را زنده کردند.

ابن بطوطه یکی از نام‌دارترین جهانگردان مسلمان منطقه‌ی خاورمیانه و شمال آفریقا و زاده‌ی مراکش است که در حدود ۷۰۰ سال قبل سفرهای متعددی را به مناطق مختلف جهان آن روز از مصر و شام و عربستان و ایران گرفته تا هند و چین و اروپا را در کارنامه‌ی خود دارد.  ابن بطوطه کمابیش هم‌عصر با مارکو پولو بود اما بیش از سه برابر مارکوپولو یعنی نزدیک به ۱۲۰ هزار کیلومتر را در سرتاسر جهان پیمود. یکی از مناطقی که این جهانگرد نامی آن دوران بسیار از آن گذر کرد ایران بود که گفته می‌شود وی چهار یا پنج بار از آن گذر کرد و در آن به زبان پارسی با مردم در ارتباط بود و از آن سفرنامه‌های مختلفی برجای مانده است.

رویداد موسیقی ابن بطوطه برای گرامی‌داشت میراث این جهانگرد نامی و پیوند دهنده‌ی تاریخ کهن منطقه‌ی خاورمیانه و شمال آفریقا، در روز  ۱۱ خرداد ماه ۱۴۰۳ در سالن تاتر هنرهای دیجیتال دوبی برگزار شد و با استقبال گسترده‌ی مخاطبانی از سراسر جهان روبه‌رو شد.

در این رویداد، ۵ نوازنده، از ۵ منطقه‌ی جغرافیایی که ابن بطوطه به آنها سفر کرده، در پرفرمورنس موسیقایی شرکت داشتند که از ایران، استاد خلیل شیخ، نوازنده‌ی موسیقی مقامی خراسان به نمایندگی از ایران اجرای موسیقی داشت. خلیل شیخ از نوازندگان برجسته‌ی ایرانی سبک موسیقی مقامی خراسان است که در سال‌های اخیر اجراهای متعددی در کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی داشته که با استقبال خوبی روبه‌رو شده است.

از کشورهای دیگر نیز نوازندگانی از کشورهای مراکش، تونس، اردن، شبه جزیره‌ی عربستان و هند به اجرای موسیقی محلی کشور خود به صورت سولونوازی و یا گروهی پرداختند.

 پایان خبر/

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار