گوناگون

برترین ارتش های جهان + تصاویر

برترین ارتش های جهان + تصاویر

پارسینه: در این گزارش قدرتمندترین ارتش های جهان را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

به گزارش پارسینه ، تقریبا بدون شک می‌توان گفت که کشوری در دنیا نیست که ارتش نداشته باشد. بخش عمده‌ای از بودجه کشورهای جهان صرف ارتش‌های آن کشورها می‌شود و مهمتر اینکه بخش بزرگی از گردش مالی در دنیا صرف افزایش قدرت نظامی کشورها می‌شود.

یکی از نکاتی مهمی که درباره جنگ باید بدانید این است که اتفاقا بسیاری از اکتشافات و اختراعات در جهان به واسطه جنگ‌ها انجام شده است؛ از اختراع باروت گرفته تا مخابرات و بسیاری از داروهایی که نخستین بار در جنگ کشف و ساخته شده است چرا که جنگ، اساسا یک «فعالیت اقتصادی» است زیرا از دیرباز تا کنون عموم جنگ‌ها برای تقویت توان اقتصادی کشورها صورت گرفته است؛ چه لشکرکشی نادرشاه به هندوستان که برای تامین بودجه مالی ایران در آن دوره صورت گرفت و چه لشکرکشی آمریکا به عراق در دوران معاصر که هزینه علاوه بر استقرار و تقویت جایگاه آمریکا در خاورمیانه، هزینه آن نیز از خود کشور عراق در آمد.

محمد قائد در کتاب «ظلم جهل برزخیان زمین» می‌نویسد «تا زمانی که آمریکا هزینه حمله به افغانستان را از خود آن کشور در نیاورد، به آنجا حمله نکرد یا نادرشاه برای تاسیس کتابخانه به هندوستان لشکر نکشید، بنابراین جنگ‌ فعالیتی اقتصادی است.» با این مقدمه در این گزارش، بزرگترین و قوی‌ترین ارتش‌های جهان را لیست کرده‌ایم.

ارتش آمریکا

۱ ) ارتش آمریکا

ارتش آمریکا بزرگترین نیروی نظامی در جهان است. ارتش آمریکا با بودجه نظامی ۷۳۸ میلیارد دلار است بالاترین بودجه در جهان را دارد. نیروهای مسلح آمریکا از شش شاخه تشکیل شده است سپاه تفنگدران دریایی گارد ساحلی نیروی زمینی نیروی فضایی نیروی هوایی و نیروی دریایی.

نیروی نظامی ایالات متحده ۲۴۷ سال پیش با شروع جنگ‌های استقلال آمریکا از بریتانیا در سال ۱۷۷۵ تشکیل شد. رییس جمهور ایالات متحده آمریکا فرمانده کل قوا و تعیین کننده سیاست های نظامی ارتش کشور است. اما در عین حال وزیر دفاع که از میان اعضای هییت دولت انتخاب شده ریاست وزارت دفاع را بر عهده دارد.

ارتش آمریکا تاکنون در جنگ‌هایی همچون جنگ جهانی دوم، جنگ ویتنام، جنگ کره، جنگ عراق و افغانستان حضور داشته‌ و این یعنی تقریبا بزرگترین جنگ‌های جهان با حضور این کشور یا رخ داده یا ادامه پیدا کرده است. البته آمریکا در ابتدای جنگ جهانی دوم در جریان جنگ حضور نداشت اما ماجرای پرل هاربر باعث شد این کشور به جنگ وارد شود و در جبهه متفقین در کنار انگلستان و فرانسه قرار بگیرد.

ارتش روسیه 

۲ ) ارتش روسیه

ارتش روسیه که به عنوان نیرو‌های مسلح روسیه شناخته می‌شود و دومین ارتش قدرتمند جهان بشمار می‌آید. اما این کشور از لحاظ تعداد جنگ افزارها در جایگاه اول قرار دارد. رئیس‌جمهور روسیه فرماندهی کل قوا را بر عهده دارد. ارتش روسیه به سه نیروی زمینی، دریایی و هوافضا تقسیم می‌شود. ارتش روسیه در سال ۱۹۹۲ پس از تجزیه شوروی تشکیل شد.

ارتش روسیه دست‌کم دو میلیون نیروی نظامی ذخیره دارد و با حدود یک میلیون نفر نیروی فعال در ارتش از لحاظ تعداد نفرات پنجمین جایگاه قرار دارد. نیروی مسلح روسیه دارای دو سلاح مستقل نیرو‌های موشکی استراتژیک و نیرو‌های هوابرد است. ارتش روسیه از ۶۵.۱ میلیارد دلار بودجه نظامی برخوردار است. ارتش روسیه به لحاظ دیسیپلین و آموزش‌های نظامی هنوز تحت تاثیر ارتش سرخ دوران کمونیستی شوروی است.

ارتش چین

۳ ) ارتش چین

ارتش آزادیبخش خلق سومین ارتش قدرتمند در جهان است. ارتش چین در سال ۱۹۲۷ با قیام نانجینگ با عنوان ارتش سرخ کارگران و دهقانان چینی تشکیل شد. ارتش آزادیبخش خلق ارتش ملی چین است که توسط نیرو‌های مسلح کشور یعنی حزب کمونیست چین کنترل می‌شود.

ارتش ملی چین از پنج بخش عمده تشکیل شده است نیروی زمینی، نیروی دریایی، نیروی هوایی، نیروی موشکی و نیروی پشتیبانی استراتژیک. اکثر واحد‌های نظامی در سراسر کشور بسته به موقعیت جغرافیایی خود در یکی از این پنج بخش فعال هستند.

ارتش ملی چین با بودجه ۲۰۹.۴ میلیارد دلار جایگاه دوم هزینه دفاعی را در جهان به خود اختصاص داده است و با ۲,۱۸۵,۰۰۰ پرسنل فعال، به عنوان بزرگترین ارتش جهان از نظر نیروی نظامی شناخته شده است. ارتش ملی چین با بودجه ۲۰۹.۴ میلیارد دلار جایگاه دوم هزینه دفاعی را در جهان به خود اختصاص داده است.

ارتش هند

۴ ) ارتش هند

ارتش هند به عنوان چهارمین ارتش قدرتمند جهان معرفی شده است. هند با قدرت ۱/۴ میلیون پرسنل فعال بزرگترین ارتش از لحاظ نیروی نظامی به حساب می‌آید و با ۶۷ میلیارد دلار بودجه سومین قدرت بزرگ در جهان از لحاظ هزینه دفاعی است. رئیس جمهور هند فرماندهی کل قوای کشور را بر عهده دارد.

ارتش ژاپن

۵) ارتش ژاپن

ارتش ژاپن به عنوان پنجمین نیروی مسلح قدرتمند جهان شناخته شده است. ارتش ژاپن رسما «نیروهای دفاع از ژاپن» نامیده می‌شود. نیروهای دفاع از خود ژاپن از سه شاخه نیروی زمینی، نیروی دریایی و نیروی هوایی تشکیل شده است.

در طول جنگ جهانی اول و دوم، ارتش چین در جبهه متحدین در کنار آلمان نازی و ایتالیا فاشیستی می‌جنگید و عملیات این کشور در حمله به پرل هاربر باعث شد آمریکا به جنگ وارد شود.

ارتش کره جنوبی

۶) نیروهای مسلح کره جنوبی

نیرو‌های مسلح جمهوری کره ششمین ارتش قدرتمند جهان است. نیرو‌های مسلح کره ۳۳۰۵۰۰۰ پرسنل دارد که از این تعداد ۵۹۹۰۰۰ نفر آن‌ها فعال هستند و ۲۷۵۰۰۰۰ نفر نیوری ذخیره هستند. علاوه بر این، ارتش کره جنوبی با ۴۵.۵ میلیارد دلار بودجه دهمین جایگاه را از نظر هزینه نظامی در جهان دارد.

ارتش فرانسه

۷) ارتش فرانسه

نیروی مسلح فرانسه هفتمین ارتش بزرگ جهان شناخته شده است. فرگوسن تاریخ‌دان انگلیسی گفته ارتش فرانسه موفق‌ترین نیروی نظامی تاریخ اروپاست. از پنج شاخهٔ اصلی؛ نیروی زمینی، نیروی هوایی، نیروی دریایی، گارد ملی و ژاندارمری تشکیل می‌شود. فرماندهی کل این نیروها برعهده رئیس‌جمهور فرانسه است.

به گزارش رویداد۲۴ از سال ۱۴۹۵ میلادی تاکنون ۱۲۵ جنگ مهم در اروپا اتفاق افتاده که فرانسوی‌ها در پنجاه جنگ آن‌ها شرکت داشته‌اند. مهمترین جنگ فرانسه حضور در جنگ جهانی دوم بود که در کنار انگلستان و در جبهه متفقین قرار داشت.

ارتش بریتانیا

۸) ارتش بریتانیا

نیروهای مسلح بریتانیا هشتمین ارتش قدرتمند جهان شناخته شده است. فرماندهی کل قوا برعهده چارلز سوم، پادشاه بریتانیا است. مسئولیت اداره نیروهای مسلح بریتانیا را وزارت دفاع بر عهده دارد.

ارتش آلمان

۹) نیروهای مسلح آلمان

پس از جنگ جهانی دوم، ارتش دو کشور آلمان و ژاپن به دلایل سیاسی توسط متفقین به رهبری آمریکا منحل شد و تا چند سال این دو کشور ارتش نداشتند. با این حال در دهه ۱۹۵۰ بار دیگر ارتش این کشور فعال شد و هماکنون نیز نیروهای مسلح آلمان بعنوان نهمین ارتش قدرتمند جهان شناخته شده است.

ارتش عربستان سعودی

۱۰) نیروهای مسلح عربستان سعودی

در گزارش «آرمد فورس» که یک سایت معتبر نظامی است، ارتش عربستان به عنوان دهمین ارتش قدرتمند جهان شناخته شده است. با این حال در برخی منابع ارتش این کشور به عنوان یازدهم و بعد از ارتش ایران معرفی شده است.

ارتش عربستان از پنج شاخه اصلی نیروی زمینی عربستان سعودی، نیروی هوایی سلطنتی سعودی، نیروی دریایی سلطنتی سعودی، نیروی پدافند هوایی سلطنتی سعودی و نیروی استراتژیک موشکی سلطنتی سعودی تشکیل شده است. نیروهای مسلح عربستان سعودی با هزینه حدود ۲۵ درصد از بودجه سالیانه کشور بعد از ایالات متحده آمریکا و چین پرخرج‌ترین ارتش دنیا است.

بیشتر بخوانید: مقایسه قدرت نظامی ایران و عربستان

ارتش ایران

۱۱) نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

در برخی منابع نظامی، ارتش ایران به عنوان هفتمین ارتش برتر جهان معرفی شده است. در برخی منابع نیز به عنوان ارتش چهاردهم شناخته شده است. در هر صورت ارتش ایران در تمام بخش‌های هوایی زمینی و دریایی بسیار قدرتمند است.

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران سازمان نظامی ایران است که از ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده‌است. ارتش ایران با بودجه نظامی ۱۷.۴ میلیارد دلاری دارای ۶۱۰ هزار پرسنل فعال و ۳۵۰ هزار پرسنل آموزش دیده است. نیروی مسلح از نظر تعداد پرسنل فعال بزرگترین نیروی مسلح در خاورمیانه را تشکیل می‌دهد. این تعداد پرسنل که تعداد آنها جمعا ۹۶۰ هزار نفر است که شامل نیروهای انتظامی و بسیج نمی شود.

ارتش ایتالیا

۱۲) ارتش ایتالیا

نیروهای مسلح ایتالیا دوازدهمین ارتش قدرتمند جهان است و شامل ارتش، نیروی دریایی و نیروی هوایی می‌شود. نیرو‌های مسلح ایتالیا شامل ارتش ایتالیا، نیروی دریایی و نیروی هوایی است. همچنین شاخه چهارمی از نیرو‌های مسلح موسوم به «کارابینیری» به‌عنوان پلیس نظامی ایتالیا و همچنین به‌عنوان یک نیروی جنگی در ماموریت‌ها و عملیات‌های برون‌مرزی نیز شرکت می‌کند.

ارتش اسرائیل

۱۳) ارتش اسرائیل

ارتش اسرائیل موسوم به نیروهای دفاعی اسرائیل به‌عنوان سیزدهمین ارتش قدرتمند جهان شناخته شده‌اند. این نیرو در واقع نیروی امنیتی اسرائیل هستند. ارتش اسرائیل از سه شاخه نیروی زمینی، هوایی و دریایی تشکیل شده است. ارتش در اسرائیل تحت کنترل ستاد مشترک ارتش و تابعی از وزارت دفاع اسرائیل به‌شمار می‌رود.

ارتش ترکیه

۱۴) ارتش ترکیه

نیروهای مسلح ترکیه بعنوان چهاردهمین ارتش قدرتمند جهان معرفی شده است. رئیس جمهور ترکیه فرماندهی کل قوا ارتش را بر عهده دارد. ارتش ترکیه از نیروی زمینی، نیروی هوایی و نیروی دریایی تشکیل شده‌است. گارد ساحلی و ژاندارمری نیز واحدهای مستقل تحت نظر این سازمان هستند. /رویداد24

ارسال نظر

 • ناشناس

  خداوکیلی این رده بندی رو نشون یه گاو میش بدی تا آخر عمرش رو یه پا وامیسه و رو به دیوار با تمام حیوانات قهر میشه .شما ارتش ایتالیا و اسراییل و ترکیه رو بعد ارتش ایران میدونید .ده تا از ارتشی های ایتالیا ده تا از اسراییل و ده تا از ترکیه که میشن ۳۰ نفر اگه طی ۸ ساعت تمام ارتش ایران رو خلع سلاح نکردن من به خرس میگم واستون تخم بزاره

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار