گوناگون

تاریخچه روز مادر در جهان

تاریخچه روز مادر در جهان

روز مادر، جشنی است که به یادبود و احترام مادران در سراسر جهان گرامی می‌شود.

روز مادر، جشنی است که به یادبود و احترام مادران در سراسر جهان گرامی می‌شود. تاریخ این روز در بسیاری از کشورها بر اساس رویدادهای مختلفی که با مادران مرتبط هستند تغییر یافته است.

در بعضی نقاط، تعطیلات در ایالات متحده به روزی که قبلاً به مادران اختصاص داشته یا رویدادهای مذهبی دیگر مرتبط با مادر، تبدیل شده است. به‌عنوان مثال، یکشنبهٔ مادر در انگلستان یا جشن ظهور مسیح برای مسیحیان اورتودوکس (۲ فوریه) در یونان.

در کشورهای دیگر، روز مادر با روزهای مذهبی مانند روز مریم مقدس در کشورهای کاتولیک یا روز تولد دختر پیامبر اسلام در ایران هماهنگ شده است. برخی کشورها به روزهای مهم تاریخی خود مانند بولیوی که روز جنگ خاصی را که زنان نیز در آن شرکت داشتند، اختصاص داده‌اند.

در برخی از کشورهای غربی، مانند انگلستان، دومین یکشنبه ماه مه به نام روز مادر شناخته می‌شود. این ایده توسط جولیا واردهو به آمریکا آورده شد و اولین روز ماه ژوئن به عنوان روز مادر تعیین شد.

در سال ۱۹۲۴، کنگره آمریکا دومین یکشنبه ماه مه را به عنوان روز مادر تعیین کرد. همچنین، در ژاپن، زادروز همسر امپراتور به عنوان روز مادر گرامی می‌شود و پیش از انقلاب ۱۳۵۷، در ایران، روز ۲۵ آذر به عنوان روز مادر نام‌گذاری شده بود.

هشدار:

کشورهایی که به جای روز مادر، روز جهانی زن را جشن می‌گیرند، با علامت ‘†’ نشان داده شده‌اند.

 

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار