گوناگون

عملکرد پرسپولیس در لیگ برتر خلیج فارس (۱۴۰۲-۱۴۰۱)

عملکرد پرسپولیس در لیگ برتر خلیج فارس (1402-1401)

پارسینه: مقایسه عملکرد پرسپولیس در فصل 02-1401 لیگ برترنسبت به فصل قبل، به وضوح نشان می‌دهد که شاگردان گل محمدی نسبت به سال گذشته در خلق موقعیت و گلزنی دچار مشکل هستند.

لیگ برتر خلیج فارس یا لیگ برتر فوتبال ایران بالاترین سطح مسابقات باشگاهی لیگ فوتبال ایران است که در تاریخ ۱۱ آبان ۱۳۸۰ با حضور ۱۴ تیم به‌طور رسمی آغاز شد. در رده‌بندی اعلام شده از سوی فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال در سال ۲۰۱۲ این لیگ، به عنوان «۳۶امین لیگ قدرتمند جهان» و «۴امین لیگ قدرتمند آسیا» انتخاب شده‌است.

باشگاه فوتبال پرسپولیس با ۱۴ عنوان قهرمانی، پرافتخارترین باشگاه در لیگ فوتبال ایران است. باشگاه استقلال ۹ بار، پاس و سپاهان هر کدام ۵ بار، سایپا ۳ بار، فولاد ۲ بار و استقلال خوزستان ۱ بار قهرمانی را تجربه کرده‌اند. پرسپولیس در مجموع ادوار لیگ برتر در ۴۶۲ بازی گلزنی کرده است و با پنج قهرمانی متوالی از رکورداران قهرمانی متوالی در ادوار لیگ ایران می‌باشند. علاوه بر این قهرمان نخستین دوره لیگ برتر ایران (جام خلیج فارس) پرسپولیس می‌باشد.

تیم فوتبال پرسپولیس توانست در سال های ۱۳۹۶، ۱۳۹۷، ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ قهرمان لیگ برتر ایران شود و به نخستین تیمی تبدیل شد که توانسته چهار بار متوالی قهرمان لیگ برتر شود و "پوکر" کند. این تیم همچنین در سال ۱۴۰۰ نیز قهرمان شد تا تبدیل به نخستین تیمی که پنج بار متوالی قهرمان لیگ برتر شده است نیز بشود و "گلات" کند.

در دوره بیست و دوم لیگ برتر فوتبال ایران (فصل ۰۲-۱۴۰۱) ۱۶ تیم حاضر هستند، همچنین تیم‌های استقلال، پرسپولیس، سپاهان و ذوب‌آهن چهار تیمی هستند که پیشینه حضور در همه ادوار آن را دارند.

عملکرد پرسپولیس در لیگ برتر خلیج فارس (1402-1401)

در فصل قبل لیگ برتر خلیج فارس استقلال عنوان قهرمانی، پرسپولیس عنوان نایب قهرمانی را به دست آورد و سپاهان نیز در رتبه سوم قرار گرفت. در فصل ۰۲-۱۴۰۱تا کنون سپاهان در 23 بازی انجام شده 14 برد داشته که منجر به کسب 49 امتیاز شده است و در صدر جدول قرار گرفته است؛ بعد از سپاهان استقلال با 46 امتیاز در رتبه دوم قرار گرفته است. بر طبق میروریکس ، پرسپولیس تا پایان هفته بیست و سوم با کسب 13 برد، 6 تساوی، 4 باخت، 29 گل زده و 12 گل خورده با مجموع 45 امتیاز در رده سوم قرار گرفته است. این در حالی است که در پایان نیم فصل پرسپولیس با 32 امتیاز قهرمان نیم فصل اول شد و سپاهان با اختلاف 5 امتیازی نسبت به این تیم با 27 امتیاز در رده سوم قرار گرفته بود.

پرسپولیس درحالی نسبت به فصل گذشته عملکرد نسبتا ناموفقی داشته که با نظر گل محمدی سرمربی سرخ‌پوشان، کادرفنی این تیم به طورکلی تغییر کرده و این مربی برای موفقیت در این فصل با پرسپولیس دستیاران جدیدی را به کادر خود اضافه کرده است. همچنین تمامی بازیکنان مدنظر وی در فصل نقل و انتقالات بر خلاف سال گذشته جذب شدند.

در حالی که در ثلث اول لیگ برتر، پرسپولیس با 21 امتیاز صدرنشین بود و سپاهان و استقلال با 19 امتیاز جایگاه های دوم و سوم را در اختیار داشتند، سپاهان در ثلث دوم لیگ، یعنی در حدفاصل هفته های یازدهم تا بیستم، با 23 امتیاز صدرنشین شد و تا همین الان یعنی تا هفته بیست و سوم صدر نشینی خود را حفظ کرده است.

پرسپولیس در بازی اول خود در این فصل از لیگ خلیج فارس، به مصاف ذوب آهن رفت که با نتیجه تساوی هفته اول را پشت سر گذاشت. همچنین در هفته دوم هیچ گلی را نتوانست به ثمر برساند و در هفته سوم اولین گل خود را در برابر آلومینیوم اراک به ثبت رساند که با نتیجه 1-0 به نفع پرسپولیس به پایان رسید. پرسپولیس تا هفته بیست و سوم از این فصل لیگ برتر، 29 گل را به ثمر رسانده است که بهترین بازی آن در هفته پانزدهم و در بازی با نساجی مازندران بود، که در این بازی 5 گل را به تیم مقابل زد و یک گل هم از نساجی مازندران خورد و در مجموع با نتیجه 5-1 به پیروزی رسید.

یورگن لوکادیا مهاجم هلندی محبوب پرسپولیسی‌ها، با 6 گل زده برای این تیم توانست به آقای گل پرسپولیس در این فصل از لیگ خلیج فارس تبدیل شود و سپس از این تیم جدا شد. مهاجمی که هنوز هم پرسپولیسی ها معتقدند در این فصل بهترین ستاره این تیم بود و از وقتی رفته هیچ یک از مهاجمان این تیم نتوانسته اند جای او را پر کنند.

در آخرین هفته لیگ برتر خلیج فارس در سال جاری که در چارچوب فصل ۰۲_۱۴۰۱ برگزار شد، سپاهان اصفهان با یک پیروزی بزرگ در ورزشگاه آزادی برابر پرسپولیس، سال را با تثبیت صدرنشینی به پایان برد. پرسپولیس در ابتدای فصل عملکرد خوبی را از خود نشان داد و توانست در صدر جدول و رتبه اول قرار بگیرد اما طولی نکشید که سپاهان در نتیجه گل‌هایی که در این فصل زد توانست جایگاه اول را از آن خود کند؛ و در نتیجه رقابت تنگاتنگ استقلال و پرسپولیس، استقلال توانست با اختلاف یک امتیاز در رتبه دوم قرار بگیرد و پرسپولیس با 45 امتیاز در جایگاه سوم قرار دارد. حال باید دید در ادامه این فصل و در بازی‌های پیش رو چه اتفاقاتی در انتظار این تیم‌ها است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار