گوناگون

تاج و رفقا قصد رفتن ندارند!

تاج و رفقا قصد رفتن ندارند!

پارسینه: مهدی تاج در فوتبال ماند. شوکه‌کننده ترین خبر برای اهالی فوتبال بود که منتظر استعفای او به دلیل بازنشستگی بودند.

به گزارش پارسینه ؛ مهدی تاج در فوتبال ماند. شوکه‌کننده ترین خبر برای اهالی فوتبال بود که منتظر استعفای او به دلیل بازنشستگی بودند.

او که برای جلوگیری از اجرای قانون هر راهی که می‌دانست و بلد بود را امتحان کرد تا صندلی خود را حفظ کند؛ از قانون ایثارگری گرفته و بالا بردن درصد جانبازی تا جلسات فشرده با رئیس مجلس اما در نهایت هیچکدام از این دستاویزها موثر واقع نشدند.

تاج حتی برای فرار از این قانون دست به رو کردن سندی کرد که در سال 89 فدراسیون فوتبال را نهادی غیردولتی معرفی کرده بود و با استناد به این سند نامه‌هایی که برای وزارت ورزش و شخص مسعود سلطانی‌فر ارسال کرد و خواستار تعیین تکلیف نهایی شد. تاج چهار نامه خود را به وزیر ورزش تکرار کرد تا اظهار نظر رسمی این وزارتخانه را داشته باشد اما همه نامه‌ها بدون پاسخ ماند تا آقای رئیس برگ آخر خود را رو کند؛ مذاکره با فیفا و پیش کردن این بحث که مجبور است با فشار نهادهای قانونی صندلی خود را ترک کند. آنچه فیفا را نسبت به این مساله حساس کرد تا در این باره به مقامات ایرانی اولتیماتوم دهد.

رئیس فیفا دو هفته پیش در حالی راهی تهران شد تا فینال لیگ قهرمانان آسیا بین تیم‌های کاشیما و پرسپولیس را در ورزشگاه آزادی تماشا کند که برخی تصور می‌کردند او با دعوت مسئولان باشگاه پرسپولیس به تهران سفر کرده اما یک مقام مسئول اعلام کرد که او خودش تصمیم به حضور در ایران گرفته است. اینفانتینو در این سفر حمایت ویژه‌ای از فدراسیون فوتبال داشت و در دیدارهای خود با مقامات ایرانی صراحتا تاکید کرد که هر گونه تغییر در ریاست فدراسیون فوتبال ایران تبعات ناگواری برای فوتبال ایران خواهد داشت و در نهایت منجر به تعلیق و محرومیت از حضور در جام ملت‌های آسیا و مقدماتی جام جهانی 2022 خواهد شد و حتی در یک گفتگوی افشاگرانه با برنامه 90 آن را رسانه‌ای کرد اما اظهاراتش اجازه پخش پیدا نکرد!

وزارت ورزش اما فعلا قصد ندارد به راحتی ابقای تاج را بپذیرد و مشخص نیست در صورت درگیری این دو حناح چه اتفاقی رخ خواهد داد چرا که در صورت استعفای تاج، فوتبال ایران طبق گفته رییس فیفا، محروم خواهد شد و با انتشار بخشی از این مصاحبه، شایعات در این خصوص نیز قوت بخشیده است.

در تعطیلات طولانی مدت آخر هفته، جلسات فشرده و سرنوشت‌سازی طی دو روز در این رابطه برگزار شد. جلساتی با حضور مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان و رضا صالحی امیری رئیس کمیته المپیک و البته مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال این سه نفر سنگ‌های خود را با خود وا بکنند و به دنبال راه چاره‌ای برای عدم تعلیق فوتبال از یک طرف و احترام به قانون مصوب مجلس بودند. سرانجام ماده 60 اساسنامه خدمات مدیریت کشوری راه را برای ماندن مهدی تاج بر مسند قدرت باز کرد. طبق این ماده افرادی که زودتر از موعد مقرر بازنشسته شده‌اند می‌توانند تنها یکبار درخواست بازگشت به کار بدهند تا ۳۰ سال خدمت دولتی آن‌ها پر شده و رسما بازنشسته شوند. قانونی که تنها راه نجات مهدی تاج به نظر می‌رسید. در نهایت مقرر شد مهدی تاج با استفاده از ماده 60 قانون خدمات رسانی به ایثارگران، در مسئولیت قبلی خود در فولادمبارکه سپاهان بازگشت به کار شود و از این طریق برای یک بار از این قانون استفاده کند.

استفاده از این قانون اما برای تاج هزینه‌های فراوانی را به همراه داشت. در این جلسه سه نفره و طولانی قرار بر این شد که تنها به شرطی به ادامه حضور تاج در فدراسیون فوتبال میسر شود که او کلیه افراد کابینه خود را تغییر دهد و 5 عضو هیات رئیسه شمال دبیر، نایب رئیس، رئیس سازمان لیگ، کمیته فوتسال و کمیته داوران از این مجموعه جدا شوند. یک معامله سنگین برای حفظ صندلی که تاج در نهایت به آن تن داد. در حقیقت تاج باید با محمدرضا ساکت، محمود اسلامیان، حیدر بهاروند، عبدالکاظم طالقانی، فریدون اصفهانیان و البته علی کفاشیان بزودی خداحافظی کند و این بدان معناست که آقای رئیس مهمترین هم‌پیمانان خود را در این فدراسیون از دست خواهد داد و باند اصفهانی‌ها در فوتبال متلاشی می‌شود. در کنار آن کفاشیان به عنوان دیرپاترین عضو فدراسیون در طول این سال‌ها و مردی ذی‌نفوذ در دستگاه فوتبال و هیات‌ها که با چرخش خود در انتخابات قبلی به سود تاج زمینه پیروزی او بر رقیب سرسختی چون مصطفی آجورلو را فراهم کرد و ریاست تاج را پایه گذاشت نیز باید با فوتبال وداع کند تا پشت آقای رئیس بیشتر از همیشه خالی شود.

در این جلسه تاج تعهد داد هر چه سریعتر و در آذرماه مجمع فوق‌العاده فدراسیون فوتبال را برگزار کرده و با این 5 عضو بلندپایه فدراسیون رسما خداحافظی کند. براساس تصمیماتی که در نشست سه جانبه اتخاذ شده مقرر است مجمع فدراسیون فوتبال تا قبل از 15 آذر تشکیل شود و طی آن اعضای بازنشسته فدراسیون استعفای خود را از مسئولیت‌هایشان اعلام کنند و جانشینان آنها در همان نشست معرفی و انتخاب شوند. این بازنشسته‌ها در حالی فدراسیون را ترک خواهند کرد که مهدی تاج همچنان به فعالیتش ادامه خواهد داد.

فراموش نکنیم که جام ملت‌های آسیا در امارات در پیش است و تیم ملی دو ماه دیگر باید در این تورنمنت مهم به میدان بروند که قریب به نیم قرن دست ما از رسیدن به جام در آن کوتاه مانده و همه امیدوارند که کارلوس کی‌روش با همه عصیانگری‌ها و بدخلقی‌هایش به این حسرت دیرپا پایان دهد. امیدی که یکی از مهمترین دلایل ابقای تاج در صندلی خود بود تا در آستانه این تورنمنت مهم تنش و حاشیه‌ای بزرگ فوتبال و تیم ملی را با خود درگیر نکند.

با این وجود قطعا خالی شدن فدراسیون فوتبال از حامیان سفت و سخت تاج و حضور نفرات جدید در پست‎های کلیدی فدراسیون که به احتمال فراوان با سیاست‌های وزارت ورزش همسو خواهند بود، تاج را در جزیره تنهایی قرار می‌دهد که در نهایت نقشی فرمالیته پیدا خواهد کرد و منویات وزارت ورزش از کانال نفرات جدید هیات رئیسه که در اکثریت هستند و پست‎‌های کلیدی را در اختیار می گیرند، اجرا خواهد شد. منویاتی که شاید حتی به برگزاری انتخابات پیش موعد و حضور رئیس جدید در فدراسیون فوتبال منجر شود تا تاج در یک کودتای بدون خونریزی این بار با حکم مجمع مجبور به ترک صندلی خود شود.

ارسال نظر

 • ناشناس

  آقا بمونید کجا میخواهید برید ؟ دو نسل بعداز شماها پیر شدند دارند میمیرند. تازه شماها اینهمه سوابق عالی در پیشرفت دادن مملکت دارید.

 • ناشناس

  ببین ریاست فدراسیون فوتبال برای تاج چقدر چرب و شیرین است که با هماهنگی با فیفا برای ماندن هم به قانون کشور پشت پا زد و هم به دوستان خود در فدراسیون نارو زده و روی آنها معامله کرده تا این صندلی را حفظ کند.

 • ناشناس

  از نگاه فیفا هر گونه تغییر در فدراسیون که با قوانین دولتی اعمال شود بدون رای گیری اعضا دخالت مستقیم دولت محسوب شده و فوتبال ایران تعلیق میشود

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار