گوناگون

نگاهی جامع و فراگیر به غول دو ملخ آمریکایی آسپری V۲۲+ فیلم

نگاهی جامع و فراگیر به غول دو ملخ آمریکایی آسپری V22+ فیلم

وی-۲۲ آسپری (به انگلیسی: Bell Boeing V-22 Osprey) تیلت‌روتور دو ملخهٔ نظامی آمریکایی است. آسپری (به معنی عقاب ماهیگیر) هم توانایی برخاست و فرود عمودی به سبک بالگردها و هم امکان برخاست و فرود کوتاه به سبک هواپیماها را دارد و به عنوان هواگردی طراحی شده که همزمان ویژگی‌های یک بالگرد متعارف و قابلیت پرواز سریع و دوربرد یک هواپیمای توربوپراپ را داشته باشد.

خبرنگار : علی علیزاده- تحریریه پارسینه| پروژه آسپری V22 و همچنین توسعه آن از سال 1990 با سرمایه‌گذاری 22 میلیارد دلاری، توسط سپاه تفنگداران نیروی دریایی ایالات متحده، به منظور ایجاد یک راه دسترسی سریع بین دریا و خشکی، انجام شده‌است.

این تیلت روتور، در زمان نشست و برخاست به‌صورت یک هلیکوپتر عمل می‌کند؛ بدین معنا که برای انجام این امر، موتورهای آن، در موقعیت عمودی قرار می‌گیرند و پس از برخاستن با چرخش 90 درجه‌ای و به حالت افقی در آمدن، این وسیله پرنده تبدیل به یک هواپیمای توربوپراپ می‌شود که در حالت کلی، نسبت به یک هواپیمای توربوپراپ عادی، از مصرف سوخت بهینه‌تر و همچنین توان عملکرد پروازی قابل توجه‌تر، برخوردار است.

Untitled

با توجه به پیچیدگی‌های ذاتی V22، رسیدن به مفهوم و خروجی ایده‌آل از این پروژه در مدت 25 سال و جان باختن 30 نفر، به طول انجامید. مشکل اصلی که باعث سانحه دادن V22 و همچنین طولانی‌شدن پروسه ساخت این پرنده شد، یک پدیده آیرودینامیکی با عنوان Vortex Ring State مطرح شده بود.

V22 در دو کلاس پروازی توسعه پیدا کرد؛ سری نیروی دریایی این پرنده با اختصار MV گرفته شده از واژه Marine با امکانات مورد نیاز یک هوابرد هوادریا و سری نیروی هوایی آن با اختصار CV گرفته شده از واژه Commander، به منظور انجام ماموریت‌های نیروهای ویژه، مجهز به امکانات مورد نیاز برای انجام عملیات‌های پروازی خاص، نظیر پرواز کردن در ارتفاع پست، تاریکی شب یا آب هوای نامساعد با میدان دید کم و همچنین دارا بودن یک مخزن سوخت اضافی، معرفی می‌شود. به‌طور مجموع 240 فروند از سری M و ۵۰ فروند از سری C ساخته شد.

مشخصات عملکردی

خدمه: چهار نفر (خلبان، کمک‌خلبان، دو مهندس پرواز)

ظرفیت: ۲۴ سرباز به صورت نشسته روی صندلی، ۳۲ سرباز نشسته روی کف یا ۹۰۷۰ کیلوگرم بار داخلی یا بیشترین ۶۸۰۰ کیلوگرم بار خارجی

سقف پرواز سرویس: ۷۶۲۰ متر

بیشترین نرخ برخاست : ۱۱٫۸ متر بر ثانیه

بیشترین سرعت: ۵۰۹ کیلومتر بر ساعت در بلندی دریا - ۵۶۵ کیلومتر بر ساعت در ارتفاع ۴۶۰۰ متری

سرعت کروز: ۴۴۶ کیلومتر بر ساعت

سرعت واماندگی: ۱۱۰ گره هوایی در حالت پرواز هواپیمایی

برد عملیاتی: ۱۶۷۲ کیلومتر

گستره جنگی: ۷۲۲ کیلومتر

برد عبوری: ۳۵۹۰ کیلومتر با دو محفظه سوخت اضافی

مشخصات فنی

طول: ۱۷٫۵ متر

عرض با پروانه‌ها: ۲۵٫۸ متر

قطر پروانه: ۱۱٫۶۰ متر

اندازه بال: ۲۸ متر مربع

وزن خالی: ۱۵٬۰۳۲ کیلوگرم

وزن بارگیری: ۲۱٬۵۰۰

بیشترین وزن برخاست: ۲۷٫۴۰۰ کیلوگرم

نیروی حرکت: ۲ موتور رولز رویس آلیسون T406/AE 1107C-Liberty هر یک به قدرت ۶۱۵۰

منابع: ویکی پدیا و جنگاوران/Youtube

 

حجم ویدیو: 42.85M | مدت زمان ویدیو: 00:15:47 دانلود ویدیو

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار