گوناگون

زره پوش فوق پیشرفته آمریکایی، جانشین نفربر‌های بردلی+ تصاویر

زره پوش فوق پیشرفته آمریکایی، جانشین نفربر‌های بردلی+ تصاویر

بردلی در طول زمان شاهد تغییرات و ارتقای سیستم‌های بسیاری بوده است. در اوایل سال ۲۰۲۴، ارتش ایالات متحده از جدیدترین نسخه بردلی کارآزموده خود که قرار است به سیستم حفاظت فعال Iron Fist مجهز شود، رونمایی کرد.

به گزارش پارسینه و به نقل از روزیاتو؛ تانک‌ها با آوردن سطح بالایی از توان کشندگی همراه با تحرک به میدان نبرد، به قدرت رزم زمینی می‌افزایند. در طول جنگ سرد، ایالات متحده به وسیله نقلیه‌ای نیاز داشت که بتواند نیرو‌ها را حمل کند و در عین حال قدرت آتش کافی برای درگیری و شکست تانک‌های شوروی را در صورت نیاز داشته باشد. به خاطر همین ضرورت بود که زره پوش M۲ Bradley متولد شد.

M۲ Bradley در سال ۱۹۸۱ ساخته شد. در بیش از ۴۰ سال خدمت خود، این زره پوش توانمند بخشی جدایی ناپذیر از بسیاری از درگیری ها، از جمله جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ و عملیات آزادی پایدار در سال ۲۰۰۳ بوده است. اخیراً، حتی در جنگ اوکراین نیز نقش داشته است.

بردلی در طول زمان شاهد تغییرات و ارتقای سیستم‌های بسیاری بوده است. در اوایل سال ۲۰۲۴، ارتش ایالات متحده از جدیدترین نسخه بردلی کارآزموده خود که قرار است به سیستم حفاظت فعال Iron Fist مجهز شود، رونمایی کرد. این روزآمدسازی‌ها مؤثر بوده‌اند، اما به‌عنوان بخشی از یک برنامه مدرن‌سازی که برای نگه داشتن ایالات متحده یک قدم جلوتر از دشمنانش طراحی شده است، اکنون ارتش در حال طراحی زره پوش جدیدتری به نام XM۳۰ Infantry Mechanized Combat Vehicle است.

XM-۳۰؛ زره پوش جدید ارتش ایالات متحده که جانشین نفربر‌های بردلی خواهد شد

زره پوش XM۳۰ گزینه کنترل از راه دور را دارد

در ژوئن ۲۰۲۳، قرارداد‌هایی با شرکت General Dynamics Land Systems و American Rheinmetall Vehicles LLC برای توسعه نمونه‌های اولیه این خودروی زرهی نسل بعدی برای ارتش ایالات متحده منعقد شد. داگلاس آر. بوش، رییس بخش خرید، لجستیک و فناوری ارتش ایالات متحده تصریح کرده است که XM۳۰ «قابلیت‌های تحول‌آفرین جدیدی را برای نبرد به ارمغان می‌آورد»، از جمله «بهبود‌هایی در کشندگی، بقای سرباز-خودرو، و ارتقای توانایی‌های فراتر از توانایی‌های فیزیکی و محدودیت‌های اقتصادی بردلی».

این زره پوش جدید که به‌عنوان جانشین بردلی طراحی شده بود، در ابتدا خودروی جنگی سرنشین‌دار اختیاری یا OMFV نام داشت، قبل از اینکه XM۳۰ نامیده شود. با این وجود، عبارت “سرنشین دار اختیاری” در نام اصلی به ما سرنخ مهمی در مورد چیزی می‌دهد که تیم توسعه به دنبال پیاده سازی آن در تانک جدید است. خودروی جنگی نسل بعدی باید قابلیت کنترل از راه دور و همچنین داشتن خدمه سنتی را داشته باشد، در نتیجه به ارتش انعطاف پذیری و سازگاری بیشتری با سیستم‌های جدید می‌دهد.

XM-۳۰؛ زره پوش جدید ارتش ایالات متحده که جانشین نفربر‌های بردلی خواهد شد

XM۳۰ به سیستم‌های حفاظتی بیشتری مجهز خواهد شد

در حالی که نمونه اولیه کارآمدی هنوز توسعه نیافته است، انتظارات دیگری نیز در برنامه ذکر شده است که احتمالاً در محصول نهایی لحاظ خواهد شد. اولین مورد ظرفیت است: XM۳۰ دارای یک خدمه استاندارد دو نفره است، اما فضای کافی برای جابجایی حداکثر شش سرباز را نیز دارد. ارتش همچنین درخواست کرده است که تسلیحات نمونه اولیه شامل یک توپ ۵۰ میلی متری بر روی یک برجک با قابلیت کنترل از راه دور و همچنین موشک‌های ضد تانک باشد.

XM-۳۰؛ زره پوش جدید ارتش ایالات متحده که جانشین نفربر‌های بردلی خواهد شد

سیستم‌های حفاظتی پیشرفته، طراحی ماژولار برای انطباق با ماموریت، و پیشرانه هیبریدی، همگی به خودرویی کمک می‌کنند که هم قدرت رزمی و هم قابلیت بقا را افزایش می‌دهد. به گفته مدیر برنامه توسعه خودرو‌های جنگی نسل بعدی، سرتیپ جفری نورمن، “XM۳۰ الزامات ارتش برای افزایش تحول در توانایی جنگی را برآورده می‌کند” و “تن‌ها یک پیشرفت رو به رشد دیگر نسبت به خودروی جنگی بردلی نیست. ” باید منتظر بمانیم و ببینیم آیا XM۳۰ به ارتش تحویل داده می‌شود یا خیر.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار