گوناگون

آیت الله خلخالی دنبال اعدام کدام کارگردان بود؟

آیت الله خلخالی دنبال اعدام کدام کارگردان بود؟

مستند «ضد قهرمان» که درباره زندگی آیت الله خلخالی است، به دلیل نداشتن مجوز وزارت ارشاد نتوانست در هفدهمین جشنواره سینما حقیقت به نمایش درآید.

 در حالی که انتقادها به فیلم مستند «احمد» که در جشنواره سینما حقیقت به نمایش درآمد، همچنان ادامه دارد، برخی رسانه ها به غیبت دیگر مستند جنجالی ای اشاره دارند که موفق به حضور در جشنواره نشد. به گفته دبیر جشنواره سینما حقیقت ،فیلم «ضد قهرمان» که زندگی و زمانه آیت الله خلخالی را دستمایه قرار داده است، به دلیل نداشتن مجوز وزارت ارشاد از حضور در این رخداد بازماند. محمد حمیدی مقدم مدیر مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی و دبیر هفدمین جشنواره سینما حقیقت به همشهری گفت:«هر فیلمی که با ضوابط جشنواره انطباق داشته و در فرایند تعریف شده و مشخص سینما حقیقت، ارزیابی شده و اگر واجد شرایط لازم بوده، به جشنواره آمده است. البته که با توجه به میزان استقبالی که مستند سازان از سینما حقیقت می کنند و این استقبال بسیار فراتر از ظرفیت یک جشنواره است، طبیعی است که آثار بسیاری پشت خط بمانند. این عدم حضور هم به معنای فقدان شایستگی نیست. دوستان و همکاران ما نهایت تلاش شأن را صرف انتخاب دقیق فیلم ها بر اساس نگاه کارشناسی می کنند. قطعا هر دوره تعدادی فیلم که می توانستند در جشنواره حاضر باشند بیرون می مانند. مانند هر جشنواره دیگری که تقاضا برای شرکت در آن زیاد است. در مورد مستند «» اما نکته ای بدیهی وجود دارد و آن هم داشتن مجوز وزارت ارشاد است که این فیلم نداشت.»

فیلمی از کارگردان «برزخی ها»

مستند «ضد قهرمان» توسط عارف افشار ساخته شده است. از این فیلمساز پیش از این مستند «برزخی ها» به نمایش درآمده است. افشار در بخشی از مستند «برزخی ها» هم به آیت الله خلخالی اشاراتی کرده بود. این کارگردان چندی پیش به مهر گفت:« تلاشم در مستند «برزخی ها» این بود که از همه آدم‌ها نمادی برای یک تفکر بسازم. به‌طور مشخص من شهید بهشتی را نماد تفکر انقلابی و روشن می‌دانم، محمد علی فردین را نماد ملی گرایی در سینمای آن سال‌ها می‌دانم، افرادی که در آن سال‌ها در حوزه هنری لانه کرده بودند را نماد افراط و تندروی می‌دانم و شخص صادق خلخالی را هم نماد تفکر بسته و رادیکالی معرفی کرده‌ام که همه چیز را در منازعه و برخورد تعریف می‌کنند. پرونده عملکرد همه این افراد هم در سال‌های بعد مشخص است.وی افزود: درباره دلایل صدور حکم اعدام از سوی خلخالی برای ایرج قادری، به دلیل نبود دسترسی به منابع و اسناد جزییاتی در اختیار نداریم اما واقعیت امر این است که این اتفاق رخ داده است و اگر ارتباط افرادی مانند آقای محمدزاده به‌عنوان تهیه‌کننده فیلم با شهید بهشتی نبود، واقعاً ایرج قادری تا پای اعدام رفته بود! افرادی که آن روزها بوده‌اند تعریف می‌کنند که دقیقه نود توانسته‌اند او را نجات بدهند و این اتفاق هم به دلیل نفوذ شهید بهشتی بود»

مستند «احمد» با مجوز وزارت ارشاد به جشنواره آمد

کنار گذاشته شدن مستند «ضد قهرمان» از جشنواره ای که مستند «احمد» ساخته مصطفی رزاق کریمی، در بخش مسابقه اش به نمایش درآمد و جایزه شهید آوینی را هم گرفت، در روزهای اخیر خبرساز شده است. دبیر هفدمین جشنواره سینما حقیقت در این باره گفت: مستند «احمد» با مجوز وزارت ارشاد در جشنواره سینما حقیقت به نمایش درآمد. مجوزی که مستند «ضد قهرمان» موفق به دریافتش نشد. مستند «احمد» محصول عروج فیلم است و در آن به زندگی و زمانه سید احمد خمینی پرداخته شده است.

 

منبع: همشهری

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار