گوناگون

از تعلیق شبانه ۱۵۰ دانشجوی دانشگاه الزهرا تا پشت پرده دیدار مسیح علی‌ نژاد و رئیس‌جمهور فرانسه

از تعلیق شبانه ۱۵۰ دانشجوی دانشگاه الزهرا تا پشت پرده دیدار مسیح علی‌ نژاد و رئیس‌جمهور فرانسه

پارسینه: مشغله فراوان گاهی باعث می‌شود از بخش مهمی از اخبار ساعات گذشته بی اطلاع بمانید یا درست در لحظاتی که در حال استراحت بودید، خبر‌های مهمی بر روی خروجی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری قرار گرفته که در جریان آن‌ها هم قرار نگرفته اید، ما تلاش می‌کنیم صبح هر روز مهم‌ترین این رویداد‌ها را که گاهی از نظر‌ها دور افتاده و کمتر به آن پرداخته می‌شود به اطلاع مخاطبانمان برسانیم.

تحریریه پارسینه| درست در لحظاتی که در کوران مشغله روزانه گرفتار و یا در حال استراحت بودید، خبر‌های مهمی بر روی خروجی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری قرار گرفته است، پارسینه تلاش می‌کند هر بامداد مهم‌ترین اخبار ایران و جهان در طی ساعات گذشته را به اطلاع مخاطبانش برساند. پارسینه هیچگونه دخل و تصرفی در اخبار بامدادی ندارد و صحت و سقم رویداد‌ها و انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست.

پشت پرده دیدار مسیح علی‌ نژاد و رئیس‌جمهور فرانسه

بر اساس گزارش نشریه لوموند، کاخ ریاست جمهوری فرانسه (الیزه) پس از برگزاری این دیدار که همزمان با مجمع صلح پاریس برگزار شد، اعلام کرد: مکرون با گروهی از فعالان زن ایرانی ـ که در خارج از این کشور فعالیت می‌کنند ـ دیدار داشته است که در آن علاوه بر مسیح علی‌ نژاد ، لادن برومند موسس بنیاد عبدالرحمن برومند مستقر در واشنگتن، شیما بابایی و همچنین رویا مجیدی که ادعا می‌شود مادرش در جریان ناآرامی‌های اخیر ایران کشته شده است، حضور داشته‌اند. بنیاد عبدالرحمن برومند یک موسسه به ظاهر حقوق بشری است که از سوی سازمان‌های آمریکایی که علیه ایران فعالیت می‌کنند، حمایت می‌شود. بنیاد نِد (وقف ملی برای دموکراسی) سالانه بودجه‌ای را در اختیار بنیاد عبدالرحمن برومند برای اقدامات به اصطلاح حقوق بشری علیه ایران قرار می‌دهد. اخبار و تصاویر مربوط به برگزاری این دیدار در حالی به سرعت در رسانه‌های بیگانه فارسی زبان منتشر شد که برخی از آن‌ها تلاش کردند، این‌طور القا کنند که نشست آن‌ها به دعوت مستقیم کاخ الیزه صورت گرفته است؛ اما به اذعان چهره‌های فرانسوی که با مسیح علی‌نژاد دیداری جداگانه داشته‌اند، گروه‌های معاند و تجزیه طلبی همچون "عدالت برای کردستان" در برگزاری این نشست دست داشته‌اند.

انتقاد عبدی از موضع وزیر ارشاد درباره خبرنگاران بازداشتی

عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح طلب، از موضع وزیر ارشاد درباره خبرنگاران بازداشتی انتقاد کرد و نوشت: وزیر ارشاد؛ از مدیران مسئول هم میهن و شرق خواسته ایم مستندات خود را به وزارت ارشاد ارائه کنند. مستند درباره چه بدهند؟ این که مجرم نیستند؟ اگر یک مشاور حقوق با تحصیلات کارشناسی آنجا بود، توضیح می‌داد که مستندات را باید مدعی دهد نه متهم.

مداح معروف: من هم دیدم که باتوم به زن مردم می‌زدند

رضا هلالی با بیان اینکه به خاطر خواهر و مادر خود مراقب نظام باشید، گفت: من هم دیدم که باتوم به زن مردم می‌زدند. آن اقدام هم اشتباه بود و من اگر بودم دفاع می‌کردم. برخی خطا‌های نابخشودنی می‌کنند. مداح مشهور رضا هلالی درباره اتفاقات اخیر گفت: بچه‌ها، شهر که شلوغ شود، کار‌های مختلف می‌کنند. به خاطر خواهر و مادر خود مراقب کشور و نظام باشید. رضا هلالی افزود: به حضرت زهرا (س) من را متهم به مزدور نظام نکنید. در این عمر ۴۰ ساله مزدور کسی نبودم. روزی مرا به جرم شور خواندن از منبر پایین می‌کشیدند، اما از همان روز ایستادم و پای حرف درست می‌ایستادم.

نسخه جمیله کدیور برای مسئولان پس از حوادث اخیر

نماینده مجلس ششم با تحلیل اوضاع کشور در وقایع اخیر اظهار داشت: در فضای موجود، از اعتراضات اخیر می‌توان به عنوان فرصت و نه تهدید استفاده کرد و آن را مغتنم شمرد. در بخشی از یادداشت جمیله کدیور آمده است:... به جای سرکوب و بازداشت و محکومیت طیف گسترده‌ای از حوزه‌های مختلف، که نقشی در تخریب و آشوب و کشتن هموطنان نداشته اند، باب گفتگو را با معترضان حاضر در صحنه باز کنید و به جای انکار و تحقیر و شکستن شخصیت آن‌ها در خیابان و محل تحصیل و رسانه و زندان، برای شناخت این نسل معترض قدم پیش بگذارید. به موازات دعوت از نمایندگان احزاب و گروه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی در رسانه ملی، معترضان جوان و نوجوان را نیز به صدا و سیما دعوت کنید و به جای استفاده از شیوه‌هایی منسوخ و نخ نما همچون اعتراف‌گیری، با آن‌ها سخن بگویید و با فرمان آشتی ملی و عفو عمومی (به استثنای متجاهران و عاملان قتل و تخریب و نا امنی) مجال بهره گیری بیش از این از فضایی که همه در پیدایی آن قصور و یا تقصیر داشته اند، از دشمنان معاند بگیرید. برای اصلاح هیچ گاه دیر نیست.

دو ایرانی در سوئد به جاسوسی برای روسیه متهم شدند

سوئد دو برادر ایرانی‌تبار را به جاسوسی برای روسیه و واحد اطلاعات نظامی آن کشور متهم کرده است. دستگاه قضایی سوئد دو برادر ایرانی‌تبار را به جاسوسی برای روسیه و واحد اطلاعات نظامی آن کشور متهم کرده است. یکی از این دو برادر از کارکنان دستگاه اطلاعات داخلی سوئد بوده است. به گزارش «انتخاب»، به نقل از بی‌بی‌سی، پیمان کیا و پیام کیا متهم شده‌اند که بیش از یک دهه برای روسیه جاسوسی کرده‌اند. پر لیندوکویست، دادستان واحد امنیت ملی سوئد، اعلام کرد: «این تحقیقی پیچیده درباره جرمی بود که تحقیق درباره آن دشوار است. او اقدامات این دو برادر را واجد «مجرمانگی خیلی جدی علیه دستگاه اطلاعات و امنیت سوئد» توصیف کرد. این مقام سوئدی به آسوشتیدپرس گفته، اطلاعاتی که این دو به روسیه منتقل کرده‌اند، «موضوعات فوق‌العاده حساس» بوده است. او توضیح بیشتری درباره ماهیت اطلاعات مورد اشاره نداد.

نماینده مجلس: به دنبال نفوذی‌ها در میان «تندروها» باشید

یک عضو کمیسیون امنیت ملی با انتشار تصویر حسین شریعتمداری نوشت: نهاد‌های امنیتی مراقب برخی اظهارات توهین آمیز افراد تندرو و به ظاهر سوپر انقلابی باشند. به دنبال نفوذی‌ها در بین تندرو‌ها باشیم نه اصلاح طلبان و منتقدان روشنفکر. جلیل رحیمی جهان آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، با انتشار تصویری از حسین شریعتمداری نوشت: نهاد‌های امنیتی مراقب برخی اظهارات توهین آمیز افراد تندرو و به ظاهر سوپر انقلابی باشند. این توهین‌ها همان بنزینی است که موساد و سیا بر قلب آتش گرفته مردم می‌ریزند تا شعله کینه و شورش را در کشور شعله ور کنند. به دنبال نفوذی‌ها در بین تندرو‌ها باشیم نه اصلاح طلبان و منتقدان روشنفکر.

کلید خوردن استیضاح وزیر ورزش یک هفته مانده به جام جهانی!

در فاصله چند روز مانده به جام جهانی، برخی نمایندگان مجلس در تلاش برای استیضاح وزیر ورزش و جوانان هستند و در اقدامی عجیب قصد دارند طرح استیضاح سید حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان را در آستانه جام جهانی ۲۰۲۲ قطر کلید بزنند. این طرح استیضاح اکنون در مرحله جمع آوری امضا قرار دارد. این تصمیم عجیب نمایندگان در حالی است که تنها یک هفته به برگزاری جام جهانی فوتبال باقی مانده و همگروهی ایران با کشور‌های آمریکا و انگلیس حساسیت‌های این دوره را افزایش داده است.

ادعای محمود صادقی از تحصیلات سخنگوی دولت

محمود صادقی نماینده مجلس دهم درباره تحصیلات علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت توضیحاتی داد و نوشت: وقتی میتونی مثل آب خوردن بدون آزمون بورسیه بشی و بدون طی مراحل علمی مرسوم و با الزام قضایی تق تق تق عضو هیأت علمی یک دانشگاه معتبر بشی، فکر می‌کنی دولت هم می‌تونه مثل آب خوردن، به نیروی انتظامی اجازه بده تَق تَق تَق با گلوله جنگی به مردم شلیک کنه!

مشاور احمدی نژاد محکوم شد

علی اکبر جوانفکر، مشاور احمدی‌نژاد و محمدرضا سرودلیر، مدیر مسئول سایت دولت بهار با شکایت عباس امیری‌فر به جزای نقدی محکوم شدند. رای محکومیت به تازگی در دادگاه تجدید نظر تایید شده است. اتهام متهمان توهین به آقای امیری‌فر است. عباس امیری فر، مشاور نهاد و نزدیک‌ترین روحانی به احمدی نژاد در دوره‌ی ریاست جمهوری بود؛ اما از سال ۱۳۹۵ با احمدی نژاد به اختلاف رسیدند. جوانفکر ششم اسفندماه ۱۴۰۰ در توییتی که در کانال دولت بهار بازنشر شده، نوشته بود: «عباس امیری فر که این روز‌ها به آلت دست معاندان داخلی و خارجی تبدیل شده است تا از زبان او به دکتر احمدی نژاد توهین کنند یا نسبت‌های دروغ بدهند، هیچ گاه در دولت قبل به رئیس جمهور وقت مرتبط یا منصوب ایشان نبوده و به دلیل برخی تخلفات و زیاده خواهی‌ها از نهاد ریاست جمهوری اخراج شده است.»

واکنش رعنا رحیم پور به حواشی صوت لو رفته‌اش: خداحافظ ایران!

رعنا رحیم پور مجری بی بی سی به افشای فایل صوتی‌اش در صفحه اجتماعی واکنش نشان داد. رعنا رحیم پور، مجری بی‌بی‌سی فارسی در این فایل به نحو بی‌پرده‌ای از هدف تکه تکه و تجزیه کردن ایران خبر می‌دهد و تاکید می‌کند هدف تجزیه است! وی مشخصاً خبر می‌دهد که در رسانه سعودی ایران اینترنشنال ابلاغ شده که فقط با رهبران احزاب تجزیه طلب گفتگو و به آن‌ها تریبون داده شود! رحیم پور هرچند از انتشار فایل مکالمه شخصی خود گله دارد، محتوای آن را رد نکرده است.

علیرضابیگی: بیانیه اخیر نمایندگان را قبول نداشتم و امضا نکردم

نماینده مردم تبریز در مجلس درباره علت عدم امضای بیانیه اخیر نمایندگان و در پاسخ به اینکه چرا قضاوت‌های متن بیانیه را قبول نداشته است، می‌گوید: اینکه کسانی که به عنوان اعتراض مطالبات خودشان را مطرح می‌کنند، به اسرائیل و سناریوی امریکا نسبت دهیم و دشمنان کشور را آنقدر قوی نشان دهیم که چنین قابلیتی داشته باشند که چنین جریانی در کشور ایجاد کنند، نمی‌پذیرفتم؛ ضمن اینکه معتقدم اگر کسی مرتکب خلافی شده باشد، دستگاه قضا باید خودش رسیدگی کند و ما نباید در این امر دخالت کنیم. احمدعلیرضا بیگی ضمن اعلام اینکه جزو امضاکنندگان بیانیه ۲۲۷ نماینده مجلس نیست، بیان کرد: «برای من این بیانیه را آوردند تا امضا کنم؛ اما قضاوت‌هایی که در آن صورت گرفته بود، قبول نداشتم و امضا نکردم.»

علیرضابیگی با اشاره به اینکه موضوع مخالفت یا عدم مخالفت با اعدام معترضان نیست، ادامه داد: «دادن چنین نقشی که امریکا و اسرائیل چنین قدرتی در کشور ما داشته باشند، اساسا اشتباه است.

داستانِ نصیحت هاشمی رفسنجانی به دخترش فائزه

هاشمی رفسنجانی در خاطرات ۲۱ آبان سال ۷۸ نوشته است، به دخترش فائزه نصیحت کرده که در اجتماعاتی مثل اجتماع جمعی از ارباب مطبوعات روزنامه عصر آزادگان شرکت نکند. در خاطرات ۲۱ آبان ماه هاشمی رفسنجانی آمده است: فائزه را نصیحت کردم، در اجتماعاتی مثل اجتماع جمعی از ارباب مطبوعات روزنامه عصر آزادگان شرکت نکند؛ پریروز شرکت کرده بود و به محاکمه آقای ماشاءالله شمس‌الواعظین و آقای عبدالله نوری، مدیرمسئول روزنامه خرداد اعتراض کرده بودند.

وزیر اقتصاد پس از حواشی اخیر: از رئیس مجلس قدردانی می‌کنم

وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص انتقادات و ابهامات پیش آمده پس از جلسه مجلس درباره بررسی عملکرد دستگاه‌ها در اجرای تبصره ۱۸ بودجه ۱۴۰۰ - ۱۴۰۱ توضیحاتی داد. خاندوزی گفت: بنده ملاحظات نمایندگان مجلس شورای اسلامی را کاملا درک می‌کنم. خودم هم در جایگاه نمایندگی بوده‌ام و می‌دانم که مجلس دغدغه مردم و مشکلات آن‌ها را دارد و حل این مشکلات در گرو همکاری مجلس و دولت است. وی افزود: در موضوع تبصره ۱۸ نیز اتفاقا همکاری بسیاری خوبی از جانب کمیسیون‌های مجلس انجام شده است که جا دارد از شخص رئیس مجلس و کمیسیون قدردانی کنم. مطالبه و نظارت مجلس و پاسخ‌گویی دولت‌مردان، امری ضروری است. متاسفانه از اظهارات بنده درباره موضع رئیس مجلس سوء برداشت شده و برخی به دنبال فرصت برای تفرقه افکنی میان دولت و مجلس‌اند؛ آن هم زمانی که شرایط خاص کشور بیش از پیش نیازمند همکاری است. در خصوص لایحه اموال تملیکی، تلاش کرده و می‌کنیم تفاوت دیدگاهی که پیرامون لایحه دوفوریتی وجود دارد حل و فصل شده و لایحه به جریان بیفتد.

آمار قابل تامل رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران می‌گوید که در ۱۰ سال گذشته، تحریم‌ها باعث شده‌اند نفت ایران درآمدی ۴۵۰ میلیارد دلاری را از دست بدهد. رضا پدیدار همچنین تصریح کرد که بنا بر اعلام اوپک، تقاضا برای نفت در جهان همچنان رو به افزایش است و طبق پیش‌بینی‌های این سازمان، کنار گذاشتن سوخت‌های فسیلی خطرناک است و جهان بدون نفت نمی‌تواند زندگی کند.

مرد ایرانی که ۱۸ سال در فرودگاه پاریس زندگی کرد در «ترمینال» درگذشت

«مهران کریمی ناصری»، مرد ایرانی که به مدت ۱۸ سال در ترمینال فرودگاه شارل دوگل پاریس، پایتخت فرانسه، زندگی کرد، در ۷۷ سالگی در همین فرودگاه درگذشت.

به گزارش یورونیوز، یک منبع در فرودگاه به خبرگزاری فرانسه گفت که آقای کریمی ناصری قبل از ظهر روز شنبه ۱۲ نوامبر در ترمینال ۲F و به مرگ طبیعی درگذشته است.

زندگی و سرنوشت آقای کریمی ناصری الهام بخش استیون اسپیلبرگ کارگردان فیلم «ترمینال» بود، فیلمی که با بازیگری تام هنکس در سال ۲۰۰۴ ساخته شد و او از بابت آن پول دریافت کرد.

به گفته منبعی که خبر درگذشت «مهران کریمی ناصری» را به خبرگزاری فرانسه اطلاع داد، وی پس از خرج کردن پولی که از بابت این فیلم به دست آورده بود، چند هفته‌ای می‌شد که به فرودگاه بازگشته بوده است و هنوز چندین هزار یورو همراه داشته است.

پیش از بازگشت به فرودگاه «شارل دو گل» وی در خوابگاهی در پاریس سکونت داشته است.

مهران کریمی ناصری معروف به «آلفرد مهران» متولد ۱۹۴۵ میلادی در مسجد سلیمان ایران، یک پناهنده ایرانی توصیف می‌شود که پس از سفر‌های طولانی از تاریخ ۸ اوت ۱۹۸۸ تا اوت ۲۰۰۶ محل سکونتش فرودگاه پاریس بود.

تعلیق شبانه ۱۵۰ دانشجوی دانشگاه الزهرا صحت دارد؟

روزنامه هم میهن، به نقل از یکی از دانشجویان دانشگاه الزهرا خبر داد ۱۵۰ دانشجوی این دانشگاه، شبانه تعلیق شدند.

یکی از فعالان دانشجویی دانشگاه الزهرا می‌گوید: «از تاریخ هشتم تا نهم آبان، متوجه تعلیق شبانه ۱۵۰ نفر از دانشجویان که اکثرا خوابگاهی بودند شدیم که این تعلیق، یک شب پس از تجمع گسترده دانشجویان خوابگاهی دانشگاه الزهرا در نیمه‌شب ۸ آبان‌ماه اتفاق افتاد. رئیس کمیته انضباطی دانشگاه در پاسخ به پیگیری‌های دانشجویان تعلیقی از تشکیل شدن کمیته برای این افراد جلوگیری کرده و فقط حدود ۷۲ ساعت برای تخلیه خوابگاه مهلت داده است!» گفتنی است که دانشجویان تعلیقی که مدت تعلیق آن‌ها یک ماه در نظر گرفته شده، معادل چهار جلسه غیبت و حذف ترم را به عنوان تنبیه خواهند داشت. ضمن اینکه برخی دیگر از دانشجویان نیز با تعلیق شش تا یک ساله روبه‌رو خواهند شد

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار