گوناگون

از جزئیات حمله تروریستی «جیش‌الظلم» در زاهدان تا توییت جنجالی مهدی فخیم زاده

از جزئیات حمله تروریستی «جیش‌الظلم» در زاهدان تا توییت جنجالی مهدی فخیم زاده

پارسینه: مشغله فراوان گاهی باعث می‌شود از بخش مهمی از اخبار ساعات گذشته بی اطلاع بمانید یا درست در لحظاتی که در حال استراحت بودید، خبر‌های مهمی بر روی خروجی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری قرار گرفته که در جریان آن‌ها هم قرار نگرفته اید، ما تلاش می‌کنیم صبح هر روز مهم‌ترین این رویداد‌ها را که گاهی از نظر‌ها دور افتاده و کمتر به آن پرداخته می‌شود به اطلاع مخاطبانمان برسانیم.

تحریریه پارسینه| درست در لحظاتی که در کوران مشغله روزانه گرفتار و یا در حال استراحت بودید، خبر‌های مهمی بر روی خروجی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری قرار گرفته است، پارسینه تلاش می‌کند هر بامداد مهم‌ترین اخبار ایران و جهان در طی ساعات گذشته را به اطلاع مخاطبانش برساند. پارسینه هیچگونه دخل و تصرفی در اخبار بامدادی ندارد و صحت و سقم رویداد‌ها و انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست.

روزنامه سازندگی: احتمال برداشتن محدودیت اینستاگرام و واتساپ تقریبا نزدیک به صفر اســت

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات می‌گوید مردم کسب‌وکار‌های خود را از پلتفرم‌های خارجی به پلتفرم‌های ایرانی منتقل کنند، چون در اوضاع کنونی و تا زمان نامعلوم فیلتر برخی از شبکه‌های اجتماعی مانند واتس‌آپ و اینسـتاگرام همچنان برقرار خواهد بود. برخی این ســخنان را این گونه تعبیر کرده‌اند که قرار است واتس‌آپ و اینستاگرام دائمی فیلتر شوند. پیش از این بســیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی فیلتر اینستاگرام و واتس‌آپ را موقتی می‌دانســتند و دلیــل آن را هم اظهارات ابراهیم رئیســی، رئیس دولت سیزدهم عنوان می‌کردند که بر ثبات اینستاگرام به دلیل وجه اشتغال‌زایی آن تاکید کرده بود. البتـه زارع‌پور در عین حال که بر توسـعه شــبکه‌های اجتماعی داخلی برای کمک به کســب‌وکار‌های مردم تاکید کرده، درباره پایان اختلال و فیلترینگ چند روز گذشته گفته است: «تشخیص اینکه این فیلترینگ دائمی است یا موقت، به عهده مراجع ذی‌صالح است.»

در این میان تجربه شــبکه‌های اجتماعــی مانند تلگرام، توئیتر و یوتیوب نشــان می‌دهد که فیلتر کردن یک شــبکه اجتماعی دائمی اســت و احتمال برداشتن محدودیت تقریبا نزدیک به صفر اســت. با این حال به نظر می‌رسد که عیسی زارع‌پور، وزیـر ارتباطات تمایلی به شــفاف صحبت کردن دربــاره ماجرای فیلترینگ اینسـتاگرام و واتـس‌آپ ندارد اگرچه او تاکید هم کرده که وزارت ارتباطات صلاحیتی برای تصمیم‌گیری درباره آینده شــبکه‌های اجتماعی فیلتر شده، ندارد.

۴۰ درصد دختران ۱۵ تا ۲۴ سال در ایران، نه درسی و نه شغلی!

از حدود دو دهه پیش در بسیاری از کشور‌های توسعه‌یافته جهت شناسایی و بررسی وضع جوانان خارج از اشتغال، تحصیل با مهارت‌آموزی، آنان را با عنوان NEET طبقه‌بندی کرده و سیاست‌های رفاهی خاصی برای آن‌ها تدوین می‌کنند. درخصوص آمار و ارقام این حوزه، طبق گزارشی که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین مرکز آمار ایران منتشر کرده‌اند، وضعیت NEET‌های ایران از سال ۱۳۹۴ تا پایان سال ۱۴۰۰ در دسترس است. در حالی که نرخ NEET‌ها برای مردان ایران بین سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۴۰۰ حدود ۱۵ تا ۱۷ درصد بوده، در زنان از ۴۷ درصد در سال ۱۳۹۴ به ۳۹ درصد در سال ۱۴۰۰ رسیده است. سال ۱۳۹۴ از ۵.۷ میلیون زن در گروه سنی ۱۵ تا ۲۵ سال تعداد ۲.۷ میلیون نفر (۴۷ درصد) آنان نه مشغول تحصیل بوده، نه شاغل و نه دنبال مهارت‌آموزی بوده‌اند. سال ۱۴۰۰ تعداد زنان در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال به ۵ میلیون و ۹۰ هزار تن رسیده که یک میلیون و ۹۸۵ هزار نفر از آن جزء جمعیت NEET‌ها هستند. / فرهیختگان

امکان سفر یک روزه به جام‌جهانی برای ایرانی‌ها

وزیر راه و شهرسازی: برای جابه‌جایی هموطنانی که قصد تماشای مسابقات جام جهانی را در قطر دارند، ما محدودیتی نداریم. ایرانی‌ها می‌توانند صبح با استفاده از کشتی کروز به قطر مسافرت کرده و بازی مورد نظرشان را تماشا کنند و شب به کشور برگردند. همچنین تماشاگران خارجی می‌توانند با استفاده از هواپیما‌های شاتل ما و انتخاب کیش به عنوان محل اقامت‌شان، بازی مورد نظرشان را تماشا کنند و به کشور مبدا خود برگردند. /تسنیم

کاردار سفارت فرانسه در تهران به وزارت خارجه ایران احضار شد

در واکنش به بیانیه مداخله‌جویانه وزارت خارجه فرانسه، شرکت سه وزیر مشاور دولت فرانسه در اعتراضات پاریس و اقدام سخیف نشریه «شارلی ابدو»، کاردار سفارت فرانسه در نبود سفیر این کشور به وزارت خارجه ایران احضار شد. /فارس

بیانیه انجمن تجارت الکترونیک ایران درباره فیلترینگ اینستاگرام: بیش از ۴۰۰ هزار کسب و کار در خطر نابودی است

محدودسازی اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، خسارات سنگینی به کسب‌وکار‌ها و بخصوص کسب‌وکار‌های کوچک و خانگی وارد می‌سازد. قطع دسترسی به اینستاگرام، بیشتر از ۴۰۰هزار کسب‌وکار را با خطر نابودی مواجه ساخته و امرار معاش بیشتر از یک میلیون نفر را با مشکلاتی جدی همراه کرده است.

محمود واعظی: جنس اعتراضات ۱۴۰۱ فرق می‌کند

رئیس دفتر حسن روحانی در دولت دوازدهم: جنس اعتراضات آبان ۹۸ با اعتراضات امروز متفاوت است. در آبان ۹۸ خشونت به این شدت وجود نداشت، اما امروز بسیار گسترده شده است. در حال حاضر باید همه ابعاد فوت مهسا امینی بررسی شود و قوه قضائیه دقیق ورود کند تا هم خانواده او تسکین یابند و هم مردم قانع شوند. علاوه بر این هم اگر بعد از بررسی‌ها مقصری شناخته شد مقصرین این اتفاق هم باید به سزای اعمال خود برسند. /منیبان

مسئولان قضایی و امنیتی با بهره‌گیری از تجربه سال‌های ۹۸ و ۸۸ مانع تکرار ماجرای کهریزک شوند

حسین کنعانی‌مقدم فعال سیاسی اصولگرا: باید صبر و حوصله داشت، اخلاق سیاسی و اسلامی را برای کسانی که زیر ۱۸ سال هستند و هیجانی وارد این اقدامات شدند، رعایت و آن‌ها را ارشاد کرد و دوره‌های آموزشی گذاشت تا بار دیگر هیجانی نشوند. به هر ترتیب، باید تجربیات گذشته مورد استفاده و توجه مسئولان قضایی و امنیتی قرار گیرد. / ایلنا

بیانیه مجلس خبرگان درباره حوادث اخیر

بی‌تردید هتک حرمت قرآن کریم، آتش زدن مسجد، آسیب زدن به اموال خصوصی و عمومی و یا تعرض به نیرو‌های انتظامی، بسیجی و حافظان امنیت در یک کشور اسلامی با داشتن مردمی معتقد به مبانی دینی نمی‌تواند بدون خط­‌دهی، هدایت و سوءاستفاده سرویس‌های بیگانه از احساسات جوانان صورت پذیرد. مجلس خبرگان رهبری ضمن محکوم کردن اقدامات ساختارشکنانه و ابراز همدردی با مردم آسیب دیده در این حوادث خصوصاً خانواده‌های شهدا و جانباختگان این اغتشاشات، از خویشتن‌داری و تدبیر فرماندهی انتظامی در برابر اعتراضات و نیز هدف قراردادن مقر‌های تروریست‌ها توسط سپاه قدردانی می‌کند.

بایدن به دنبال نماینده فوت شده کنگره!

به نظر می‌رسد رئیس‌جمهوری آمریکا بیانیه تسلیت خود به خانواده جکی والورسکی یا ویدیوی ادای احترامی را که گفته می‌شود قبل از مراسم پخش شده، فراموش کرده بود. بایدن در کنفرانس کاخ سفید درباره گرسنگی و سلامت ناگهان به حضار گفت: جکی، اینجایی؟ جکی کجاست؟ او قرار بود اینجا باشد. جکی والورسکی نماینده کنگره بود که در اوایل ماه اوت در یک تصادف رانندگی جان باخت.

عنابستانی: مردم می‌پرسند چرا در صنعت خودروسازی به پیشرفت‌های چشم‌گیر دست نیافته‌ایم؟

علی اصغر عنابستانی نماینده مردم در مجلس یازدهم درباره صنعت خودروسازی، گفت: صنعت خودروسازی به پاشنه آشیل اعتماد مردم به توانمندی‌های خودشان تبدیل شده است؛ مردم می‌پرسند، چرا در حوزه صنایع موشکی، نانو، پزشکی و... به پیشرفت‌های چشم‌گیر جهانی دست یافته‌ایم، اما در صنعت خودروسازی کشور این گونه هستیم؟ وی با بیان اینکه متاسفانه در خودروسازی، قطعه‌سازی و صنایع وابسته، مافیا و تعارض منافع شدید بیداد می‌کند، افزود: دولت باید از صنعت خودروسازی کنار رود، زیرا نمی‌توان خود ذینفع بود و برای همان صنعت نیز سیاست‌گذاری کرد. عنابستانی با اشاره به اینکه دولت نباید بنگاهداری کند، اضافه کرد: از روز اول به وزیر صنعت، معدن و تجارت گفتیم که باید در فرصتی چند ماهه تمام سهام دولت در خودروسازی‌ها را واگذار کند تا بتواند به ایران خودرو و سایپا نظارت کند؛ چرا مدیرعامل ایران خودرو و سایپا باید توسط وزیر صمت انتخاب شود؟

۱۷۵ هزار میلیارد تومان به جیب دلالان خودرو رفت

عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه سازان خودروی کشور درباره پیش فروش خودرو و سود صد میلیون تومانی که برای هر خودرو به جیب دلالان می‌رود، گفت: ۶۰ هزار خودرو پیش فروش شده است؛ چند نفر در لاتاری یا بلیت بخت آزمایی شرکت کردند؟ ۶ میلیون و ۶۸۵ هزار نفر شرکت کردند. هر عقل سلیم می‌گوید که یک پژو پارس تیو فایو که قیمت کارخانه‌ای آن ۲۱۱ میلیون تومان و در بازار آزاد ۴۱۳ میلیون تومان است، خریداری کنیم؛ یعنی ۲۰۲ میلیون تومان بلافاصله سود می‌کند. علاوه بر این که خودرو تبدیل به کالای سرمایه‌ای می‌شود، اتفاق بدتر این است که مردم تشویق می‌شوند تا سوی دلالی بروند و این امر موجب می‌شود که پول و سرمایه‌های در گردش جامعه دیگر مولد نخواهند بود. مطلب زاده اظهار داشت: اختلاف قیمت کارخانه با بازار در یک سال و نیم گذشته ۱۷۵ هزار میلیارد تومان بوده است یعنی دلال بازی ۱۷۵ هزار میلیارد تومان سود داشته و زیان انباشت خودروساز تاکنون ۱۲۰ هزار میلیارد تومان است.

مردم توان خرید مرغ ۸۵ هزار تومانی را دارند؟

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی گفت: تولیدکنندگان از شرایط فعلی ناراضی هستند و به نظر می‌رسد فعالیت تولیدکنندگان حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است. ۳ ماه پیش نرخ جوجه یک روزه حدود ۲ تا ۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود، اما امروز نرخ آن به دانه‌ای ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است. بدون تردید نرخ جوجه ۲ هزار تومان نبود، اما آیا ۱۴ هزار تومان منطقی است؟ محمد یوسفی در گفتگو با ایلنا، با تایید خبر فروش مرغ کیلویی ۷۵ هزار تومان، گفت: ۷۵ هزار تومان قیمت تمام شده مرغ گوشتی است و نرخ مرغ باید سود مرغدار و تولیدکننده نیز لحاظ شود که با احتساب سود مرغدار، نرخ واقعی مرغ کیلویی ۸۰ تا ۸۵ هزار تومان است که مصرف کنندگان نیز توان خرید داشته باشند.

مونا برزویی دستگیر شد/ تکذیب بازداشت کتایون ریاحی و حامد بهداد

خبرگزاری برنا نوشت: مونا برزویی ترانه‌سرا پیرو اعلام جرم علیه برخی از سلبریتی‌ها به جهت تشویق به اغتشاش و هم‌صدایی با دشمن، با صدور دستور قضائی بازداشت شد. پیش‌تر محمود شهریاری مجری سابق صدا و سیما به دلیل تشویق به اغتشاش و آموزش ساخت کوکتل مولوتف بازداشت شده بود. پیگیری‌های خبرنگار برنا حکایت از این دارد که تاکنون کتایون ریاحی و حامد بهداد بازداشت نشده‌اند.

حمله تروریستی در زاهدان با ۱۹ جان‌باخته و ۲۰ مجروح

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: در پی حمله تروریستی روز (جمعه) در زاهدان ۱۹ کشته و ۲۱ نفر مجروح تا به این لحظه گزارش شده است.

حسین مدرس خیابانی استاندار سیستان و بلوچستان گفت:تروریست‎های تجزیه طلب امروز بجز حمله به کلانتری به چند بانک نیز حمله کردند و چند فروشگاه زنجیره‌ای را هم غارت کردند.

وی در ادامه با تاکید بر این که مردم زاهدان از این افراد حمایت نکردند، گفت:در حال حاضر آرامش در زاهدان حاکم است.

وی تعداد تلفات این حادثه را ۱۹ کشته و ۲۰ مجروح اعلام کرد و افزود که تعدادی از این آمار مربوط به شهدای نیرو‌های نظامی کشورمان است.

یک منبع آگاه امنیتی از هلاکت عبدالمجید ریگی و یاسر شه‌بخش دو عضو گروهک تجزیه‌طلب جیش‌الظلم در حادثه تروریستی زاهدان خبر داد.

تسنیم: فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان به شهادت رسید

ساعاتی پیش جمعی از عناصر معاند نظام در نزدیکی مسجد مکی زاهدان تجمع و اقدام به تیراندازی کردند که در این حادثه سیدعلی موسوی فرمانده اطلاعات سپاه استان سیستان و بلوچستان به شهادت رسید.

در ادامه این گزارش آمده است: در ادامه آشوب‌های امروز زاهدان، ساعاتی پیش جمعی از عناصر معاند نظام در نزدیکی مسجد مکی زاهدان تجمع و اقدام به تیراندازی می‌کردند که بلافاصله نیرو‌های امنیتی در منطقه حضور یافتند.

متاسفانه در این حادثه سیدعلی موسوی فرمانده اطلاعات سپاه استان سیستان و بلوچستان با ضربه یک گلوله از ناحیه سینه مجروح شد و بلافاصله به بیمارستان منتقل شد.

وی دقایقی پیش در پی شدت جراحت در بیمارستان به شهادت رسید.

توئیت جنجالی مهدی فخیم‌زاده درباره اعتراضات اخیر

مهدی فخیم زاده، بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون به وقایع رخداده در پی مرگ مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله سقزی و اعتراضات اخیر واکنش متفاوتی نشان داد.

مهدی فخیم زاده در توئیتر خود نوشت: من را تهدید میکنید؟ خانواده ام را تحت فشار قرار میدهید؟! برای چه؟! برای اینکه به نظام لگد بزنم؟! آنقدر با شرف هستم که به سفره‌ای که از آن نمک خورده ام بی‌حرمتی نکنم.

بازگشت مهران مدیری به ایران

خبرگزاری دولت نوشت: مهران مدیری که روز ۲ مهرماه از کشور خارج شده بود، صبح امروز با پرواز اماراتی وارد کشور و در بدو ورود گذرنامه وی ضبط شد.

تکذیب بازداشت زانیار و سیروان خسروی

خبرگزاری برنا نوشت: پیگیری‌ها حکایت از این دارد که تا لحظه مخابره این خبر زانیار و سیروان خسروی و کاوه رضایى دستگیر نشده‌اند و اخبار مربوط به بازداشت آن‌ها صحت ندارد.

ادعای کشته شدن یک آمریکایی در حمله به کردستان عراق

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به سوالی درباره حمله سپاه پاسداران به مواضع گروهک‌ها در اقلیم کردستان عراق پاسخ داد و گفت: مایلم تکرار کنم که ما نقض استقلال و تمامیت ارضی عراق توسط ایران را محکوم می‌کنیم. تایید می‌کنیم که یک شهروند آمریکایی، دیروز در نتیجه حمله‌ای موشکی به کردستان عراق کشته شده است، اما به خاطر ملاحظاتی نمی‌توانم جزئیات بیشتری ارائه بدهم. او گفت: ابزار‌ها و خط مشی‌هایی برای پاسخگو کردن ایران به خاطر اقدامات ثبات‌زدایش در منطقه پیش روی آمریکا قرار دارد که ما این خط مشی را دنبال خواهیم کرد.

امیرعبداللهیان: رفع تحریم‌های ماهواره‌ای و اینترنتی ایران مداخله در امور داخلی کشور است

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران گفت: ما همزمان پیام‌هایی را در مورد توافق از آمریکا دریافت می‌کنیم. دقیقا در همین مقطع بخاطر اتفاقی که در ایران افتاده، دختری در ایران که فرزند ماست، فوت شده است که همه بخاطر این مساله متاسفیم و رئیس جمهور ما با پدر این دختر صحبت کرده است. دستگاه قضایی و همه دارند تلاش می‌کنند ابعاد این حادثه روشن شود، یک دفعه از احساسات پاک مردم ایران در این حادثه سوءاستفاده می‌شود و در حالی‌که آمریکا تحریم‌های زیادی را در ماه‌های گذشته علیه ایران اعمال کرده است، امروز صحبت از رفع تحریم‌های ماهواره‌ای و اینترنتی ایران است برای مداخله در امور داخلی ایران.

انفجار در غرب کابل؛ ۳۲ نفر کشته و ۴۰ تن زخمی شدند

منابع خبری صبح جمعه گزارش دادند، در پی انفجار انتحاری که یک مرکز آموزشی را در غرب کابل هدف قرار داد، ۳۲ تن کشته و ۴۰ تن زخمی شدند. به گفته سخنگوی پلیس طالبان عامل انتحاری بمب همراه خود را در بین دانش آموزانی که در مرکز آموزشی کاج برای آزمون ورودی دانشگاه آماده می‌شده‌اند، منفجر کرده است.

واکنش سرلشکر باقری به ادعای انهدام یک پهپاد ایرانی توسط امریکا

سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح به ادعای انهدام یک پهپاد ایرانی توسط امریکا واکنش نشان داد و گفت: اگر آمریکایی‌ها نسبت به پهپاد‌های ایرانی اقدامی داشته باشند، نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران به این اقدام خصمانه پاسخ خواهند داد.

سو قصد نافرجام به جان یک قاضی در سراوان

سعید تجلیلی فرماندار سراوان گفت: مهدی فانی خلیل آباد قاضی شعبه دوم سراوان مورد سو قصد افراد ناشناس قرار گرفت که خوشبختانه در این حادثه جان سالم به در برد.

بیانیه وزارت اطلاعات درباره حوادث اخیر

وزارت اطلاعات در بیانیه‌ای درباره حوادث اخیر از بازداشت ۴۹ نفر از عوامل و مرتبطین گروهک منافقین، ۷۷ نفر از عوامل گروهکی کردستان، ۵ عضو گروهک‌های تکفیری ـ تروریستی خبر داد و اعلام کرد که طبق اطلاع موثق، آمریکا به کارگزاران خود دستورالعمل افزایش بودجه فیلتر شکن‌ها و ده برابر کردن ظرفیت انتشار پیام در توئیتر برای هر کاربر را ابلاغ کرده بود.
منبع: پارسینه

ارسال نظر

 • شیرین صفوی

  درود بر فخیم زاده

 • پسرک فضول

  این آقای امیر عبدالهیان می فهمه چی میگه. مردم را خر گیر آورده؟

 • ناشناس

  مهدی
  تو نمک زیاد خوردی
  بابت سرریال های مذهبی میلیون ها تومن از تلویزیون پول گرفتی

  ولی روزگار اینطوری نمیمونه

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار