گوناگون

ضرغامی: من مسئول حفاظت از مقبره کوروش هستم

ضرغامی: من مسئول حفاظت از مقبره کوروش هستم

پارسینه: وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: من نگفتم که می‌خواهم کنار پاسارگاد چاه بزنم، این چاه‌ها را قبل زدند، موتورهای گازوئیلی چاه‌ها قدیمی هستند، این موتورها باید برقی و کابل‌کشی هم انجام شود تا مشکلی در این محوطه ایجاد نشود، من مسئول حفاظت از مقبره کوروش هستم.

به گزارش اداره کل روابط عمومی واطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی، سید عزت‌الله ضرغامی روز سه‌شنبه - ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ - در یازدهمین جلسه شورای معاونان امور مجلس وزارتخانه‌ها، سازمان‌های دولتی و دستگاه‌های اجرایی که در موزه ملی ایران برگزار شد، گفت: من صحبتی درباره پاسارگاد کردم که متاسفانه تحریف شد و این طور گفتند که می‌خواهم کنار پاسارگاد چاه بزنم! در حالی که چنین حرفی را نزدم. این چاه‌ها را از قبل زدند، الان باید میزان استحصال آن مدیریت شود. موتورهای گازوئیلی چاه‌ها قدیمی هستند، طرح ما این بود که وزارت نیرو این موتورها را برقی کند و کابل‌کشی انجام دهد تا مشکلی در این محوطه ایجاد نشود. من مسئول حفاظت از مقبره کوروش هستم.

سه حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی می‌توانند هم‌افزایی کنند

ضرغامی افزود: وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سه مجموعه مهم دارد. برخی معتقدند این سه حوزه با یکدیگر قرابت ندارند. با نگاه فلسفی دقیق و نگاه به جاذبه‌های گردشگری می‌بینیم که قرابت‌های زیادی دارند و می‌توانند هم‌افزایی کنند.

او ادامه داد: آشنایی با میراث تمدنی ما برای آحاد ایرانیان ضروری است و جزو هویت تمدنی ماست. معتقدم میراث‌فرهنگی ظرفیت خوبی برای انسجام و وحدت ملی دارد. برخلاف برخی دو قطبی‌های کاذبی که بعد از انقلاب رایج شد.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: نیاکان ما برای توحید و یکتاپرستی کارهای زیادی انجام دادند، پس باید نسبت به میراث‌فرهنگی با معرفت برخورد شود. موزه‌ها اگر به درستی معرفی شوند، پویا خواهند بود و ما به عنوان یک اصول تحول بر روی این موضوع کار می‌کنیم.

وی با اشاره به وجود ۷۶۰ موزه خصوصی و دولتی در سطح کشور گفت: یکی از مشکلاتی که با نمایندگان مجلس داریم این است که متأسفانه گاهی تفاوتی بین بافت فرسوده و تاریخی قائل نیستند.

ضرغامی در ادامه به موضوع حرایم آثار تاریخی اشاره کرد و گفت: در حوزه حرایم آثار تاریخی، خوشبختانه بعد از انقلاب کارنامه نظام در حفظ حرایم درخشان‌تر است. تا آن جایی که امکان داشته حرایم را حفظ کردیم. اما برخی از نمایندگان مجلس برای حفظ حرایم از دست ما ناراحت می‌شوند.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با تاکید بر اینکه در حوزه مرمت هم خوب کار کردیم، تصریح کرد: بودجه عمرانی وزارتخانه ۷۷ درصد افزایش پیدا کرده است. ما وظیفه داریم که میراث‌فرهنگی را حفظ و معرفی کنیم و به دنبال تبیین درست میراث‌فرهنگی هستیم.

در مزیت‌ها و ظرفیت‌های اصلی گردشگری جزو برترین‌های دنیا هستیم

ضرغامی در ادامه عنوان کرد: در گردشگری و صنایع دستی ظرفیت‌های زیادی داریم. در مزیت‌ها و ظرفیت‌های اصلی گردشگری جزو برترین‌های دنیا هستیم. برخی افراد به دلیل برداشت‌های اشتباه فکر می‌کنند از بین رفتن ظرفیت‌های گردشگری تاریخی مهم نیست، در حالی که یکی از مزیت‌های اصلی ما جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی کشورمان است.

وی همچنین درباره صنایع دستی بیان کرد: صنایع‌دستی ما در سطح دنیا اول است. ۲۹۹ رشته متعلق به ایران است. البته مشکلاتی در زمینه بسته‌بندی صنایع‌دستی وجود دارد که برنامه داریم برای رفع آن اقدام کنیم.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: در گردشگری تاریخی و فرهنگی دارای رتبه اول در سطح دنیا هستیم. گردشگری طبیعی و اکوتوریسم ما فوق‌العاده است. در جلسه روز گذشته که با رئیس‌جمهوری تاجیکستان داشتم، فقط درباره گردشگری صحبت کردند. آقای رئیسی گفتند این نشان‌دهنده اهمیت این حوزه است. بنابراین باید حداقل نیازها در این حوزه فراهم شود.

ضرغامی یادآور شد: گردشگری ساحلی و دریایی ما فوق‌العاده است. یکی از بحث‌ها در گردشگری دریایی این است که سوخت باید یارانه‌ای شود. کار مهمی که در این زمینه انجام شد، اختصاص سهمیه سوخت به کشتی‌های تفریحی بود که جا دارد برای حل این مشکل از آقای اوجی تشکر کنم.

ضرغامی عنوان کرد: آسیب‌شناسی بزرگی که انجام دادم درباره نظام پوسیده اداری بود که مثل بختک روی سیستم افتاده و موجب ایجاد موانع زیادی شده است.

امیدوارم با توجهی که دولت دارد بتوانیم تحولاتی ایجاد کنیم

ضرغامی ادامه داد: صنایع‌دستی نقطه قوت ماست، ۵۲۰هزار فعال صنایع‌دستی داریم که فقط ۴۴هزار نفر از خدمات بیمه بهره‌مند هستند. بیمه حداقل مطالبه این هنرمندان است که در شرایط سختی کار می‌کنند باید این مشکل حل شود. ۵۰۰ هزار نفر دیگر به شکل غیررسمی فعالیت دارند. باید مشکل این فعالان که در مجموع بیش از یک میلیون نفر هستند، حل کنیم.

وزیر میراث فرهنگی تاکید کرد: امیدوارم با توجهی که دولت دارد، بتوانیم تحولاتی ایجاد کنیم و صنایع‌دستی را کاربردی کنیم. آن چیزی که باعث شده عقب بمانیم، کاربردی نبودن صنایع‌دستی است. معاونان امور مجلس دستگاه‌ها به نسبت اطلاعاتی که کسب کردند، هرکاری که می‌توانند در حوزه‌های تخصصی وزارتخانه انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: ما صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی را داریم که زمینه‌های همکاری بخش خصوصی را با وزارتخانه فعال کرده است، همچنین زمینه برای هبه کردن مردم فراهم شده است.

دولت سیزدهم آزاداندیش و فراجناحی است و نگاه ملی دارد

ضرغامی به نگاه فرادستگاهی به بخش‌های گردشگری تاکید کرد و گفت: معاون پارلمانی جزو کارهای سخت است. اما این مجلس همراهی بی‌سابقه‌ای با دولت دارد. به همین دلیل توقعات در این زمینه بالا می‌رود و با توجه به اینکه زمان محدود بوده و نیازهای مردم گسترده است کار نمایندگان مجلس برای انجام وظایفشان سخت می‌شود.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خطاب به معاونان امور مجلس وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی گفت: سعی کنید نسبت به دستگاه خود متعهد باشید. بعد از وزیر باید شما دستگاه را به خوبی بشناسید. یک دستگاه باید تمامی معاونت‌های خود را نسبت به شما پاسخگو کند.

ضرغامی تصریح کرد: در سفرهای استانی می‌بینم که چقدر از یک نماینده مجلس توقع دارند. معاونان امور مجلس وزارتخانه‌ها باید نمایندگان مجلس را برای رفع مشکلات تقویت کنند.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: دولت آقای رئیسی آزاداندیش است، فراجناحی عمل می‌کند و نگاه ملی دارد. این خیلی نکته مثبتی است و واقعا با دولت‌های گذشته در این زمینه متفاوت است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار