گوناگون

حجازی فر: "موقعیت مهدی"، تلنگری به مسئولان است

حجازی فر: "موقعیت مهدی"، تلنگری به مسئولان است

پارسینه: کارگردان و بازیگر فیلم سینمایی موقعیت مهدی با بیان این‌که نمی‌خواستم فیلمی بسازم که فقط در یادواره شهید باکری پخش شود، گفت: احساس می‌کردم باید فیلمی بسازم که برخی مسائل را به مسئولان یادآوری کند، هدف از ساخت این فیلم تنها آگاه کردن مردم یا اینکه یادآوری "شهدا ما شرمنده‌ایم"، نبوده است بلکه هدف اصلی آن تلنگری برای مسئولان بود.

هادی حجازی فر روز پنج شنبه، ۱۹ اسفند ماه در نشست خبری در تبریز با بیان این‌که کار کردن و فیلم ساختن در مورد شخصیت‌های بزرگ، کار بسیار سختی است به خصوص وقتی این شخصیت از یک عقبه‌ی قهرمانی نیز برخوردار باشد، اظهار کرد: در ساخت این فیلم با هزاران نفر مواجه شدم که معتقد بودند مهدی باکری را از همه بهتر می شناختند و به گونه‌ای می‌خواستند برداشت خودشان نیز در این فیلم موثر واقع شود، در این رابطه معتقدم یا باید بترسی و کار نکنی یا اینکه باید تنها برداشت خود را از شخصیت شهید باکری تعریف کرده و آنگونه کار کنی.

وی ادامه داد: همواره می‌خواستم قبل از هر چیزی، مرام، زندگی، نحوه‌ی برخورد و مسئولیت پذیری باکری را به تصویر بکشم.

وی با تاکید بر این‌که قبل از ساخت فیلم، برای ورود به همچین موضوعی پژوهش جدی انجام دادیم، گفت: با مشکلاتی در مرحله‌ی پژوهش مواجه شدیم برخی می‌گفتند در مورد باکری فیلم می سازند ولی با ما حرفی نزده‌اند، ما موظف بودیم که از روایت‌های مختلف قدیمی که تازه‌تر بودند، استفاده کنیم، تمامی پول برای ساخت این فیلم را از بیت المال به کار بردیم به همین دلیل خود را مسئول این پول می‌دانستیم.

حجازی فر ادامه داد: تیمی در دوره‌ی پژوهش مسئول دوریز کردن بود، به طوریکه هرچیزی که به درد نمی‌خورد در آن می ریختیم، برخی معتقد بودند که برای ساخت فیلم باید سراغ صحنه های حماسی برویم ولی موقعیت مهدی به جز صحنه های اوج از همین باکس دور ریز خاطرات، استخراج و ساخته شده است.


همراهی خانواده‌ی شهید باکری در ساخت موقعیت مهدی، شانس من بود


وی با بیان این‌که عاشق آقا مهدی و آقا حمید هستم و می‌خواستم این کار را بسازم، گفت: خانواده‌ی شهید باکری، در این کار بسیار کمکمان کردند ، معتقدم باید نوعی اعتماد سازی بین خانواده‌ی شهدا برای ساخت چنین اثری به وجود بیاید، خوشبختانه خانواده ی عزیز شهید باکری ما را در تمامی صحنه‌ها همراهی کردند و این شانس من بود .

این کارگردان بیان کرد: چنین فیلمنامه‌هایی چندین برابر سخت تر از سایر فیلم نامه هاست، ما سخت‌ترین کار را انتخاب کردیم خدا را شاکرم که مردم فیلم را دوست داشته‌اند اگر دوست نداشتند، خدا می داند چه بلایی سرمان می‌آمد، چون من تازه متوجه شده و ترسیده‌ام که در مورد چه شخصیت بزرگی کار کرده‌ام.


وی با تاکید بر این‌که همواره تلاش کردم صداقت را در کار حفظ کنم، گفت: تمام گروهم نیز همین کار را انجام دادند این فیلم را واقعا با قلب و روحمان ساختیم، راجع به تکنیک کار نیز می‌توانم ساعت‌ها صحبت کنم.

وی افزود: همواره تلاش کردیم در این فیلم خاکی باشیم بازیگر نیز به نفع احسن این کار را انجام داد، ما در مورد مهدی باکری فیلم می ساختیم، کار به لحاظ پژوهشی مستند است.

حجازی فر با بیان این‌که شش موقعیت در این فیلم وجود دارد که آقا مهدی در آن قرار می‌گیرد، گفت: موقعیت مهدی اولین فیلمی است که در مورد سختی های فرمانده بودن ساخته شده است اگر مهدی باکری فرمانده نبود شک نکنید جنازه ی حمید را برمی‌گرداند ولی مهدی باکری وضعیت را دید و به عنوان یک فرمانده تصمیم گرفت و ماند.آقا مهدی توان مواجه شدن با پلاک‌ها و خانواده‌ی شهدایی که سراغ عزیزانشان را میگرفتند نداشت.

وی با بیان این‌که تنها پنج درصد توانم صرف ساخت فیلم شد و مابقی یعنی ۹۵ درصد توانم صرف فهماندن آدم‌هایی شد که نمی فهمیدند، افزود: می‌توان گفت ۹۵ درصد توانم صرفا برای گرفتن مهمات، آب، غذا و غیره برای عوامل و فهماندن محتوا به مدعیانی که سردرب دفترشان پر از عکس‌های این شهید بود، شد، در این دو سال و نیم بخش زیادی از انرژی‌ام صرف چنین کارهایی شده است در حالی که این فیلم می توانست در عرض شش ماه ساخته شود.

وی در خصوص نحوه‌ی انتخاب بازیگران، گفت: روح الله یکی از شانس‌های من بود، خیلی انرژی برای این کار گذاشت و حتی به خاطر آن وزن کم کرد، بسیار خوشحالم که بسیاری از بازیگران از روستاهای تبریز، ارومیه، اهر و میاندوآب برای این فیلم انتخاب شدند به طوریکه بسیاری از نقش های درجه یک ما از همین بچه ها بوده است .

وی با انتقاد از متولیان فرهنگی، اظهار کرد: هیچ امیدی به سیستم فرهنگی نیست، همه‌ی عوامل می توانستند بروند و جای دیگری کار کنند تا همین لحظه به همه‌ی عوامل بدهکار هستیم، یک ریالی از فروش این فیلم به جیب ما نمی رود چرا که همه ی پول‌ها به جیب مردم باز می‌گردد.

وی افزود: تا زمانی که نگاه ما به بیرون است هیچ اتفاقی نمی‌افتد باید بچه های تئاتر را دریابیم در همین دوران کرونا چندین نفر از بازیگران تئاتر تبریز تلف شدند در حالی که اگر همین نگاه به درون باشد و حمایت شوند همواره خوش می‌درخشند.

کارگردان فیلم موقعیت مهدی در خصوص اقدام شورای شهر تبریز برای نام گذاری یکی از خیابان‌های تبریز به نام حجازی فر، گفت: اگر جای شورای شهر بودم نام تمامی خیابان ها را به نام معلمان فداکار و زحمت کش نام گذاری می کردم.

نشست خبری عوامل فیلم سینمایی «موقعیت مهدی» با حضور هادی حجازی فر کارگردان و بازیگر، حبیب الله والی نژاد تهیه کننده، سجاد نصراللهی مجری طرح، ژیلا شاهی، معصومه ربانی نیا، روح الله زمانی بازیگران و امیر زاغری طراح صحنه فیلم، روز پنج شنبه ۱۹ اسفند در تبریز برگزار شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار