گوناگون

از عصبانیت کیهان از آذری جهرمی تا افزایش ۴۲ درصدی سپرده های بانکی

از عصبانیت کیهان از آذری جهرمی تا افزایش ۴۲ درصدی سپرده های بانکی

پارسینه: مشغله فراوان گاهی باعث می‌شود از بخش مهمی از اخبار ساعات گذشته بی اطلاع بمانید یا درست در لحظاتی که در حال استراحت بودید، خبر‌های مهمی بر روی خروجی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری قرار گرفته که در جریان آن‌ها هم قرار نگرفته اید، پارسینه تلاش می‌کند صبح هر روز مهم‌ترین این رویداد‌ها را که گاهی از نظر‌ها دور افتاده و کمتر به آن پرداخته می‌شود به اطلاع مخاطبانش برساند.

تحریریه پارسینه| درست در لحظاتی که در کوران مشغله روزانه گرفتار و یا در حال استراحت بودید، خبر‌های مهمی بر روی خروجی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری قرار گرفته است، پارسینه تلاش می‌کند هر بامداد مهم‌ترین اخبار ایران و جهان در طی ساعات گذشته را به اطلاع مخاطبانش برساند. پارسینه هیچگونه دخل و تصرفی در اخبار بامدادی ندارد و صحت و سقم رویداد‌ها و انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست.

ظریف: انقلابی و ضد انقلاب، همه در یک کشتی نشسته‌ایم

وزیر امور خارجه ایران گفت:‌ای کاش ما در ایران در دعوا‌های جناحی و گروهی می‌فهمیدیم که همه این کشور انقلابی و ضد انقلاب، طرفدار و غیرطرفدار، راست و چپ، تند و لیبرال همه در کشتی ایرانی نشسته‌ایم که در طوفان سهمگین حوادث با همبستگی می‌تواند به سمت آینده بهتر برود.

نقش «کمک خلبانی» برای رئیس جمهور در ایران

ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در قانون اساسی، ولی فقیه شخص اول مملکت و فصل‌الخطاب است. ولی گسترده‌ترین حیطه مدیریتی را رئیس جمهور دارد. در مقام مثال رهبری مانند خلبان و رئیس جمهور مانند کمک خلبان است و کمک خلبان نباید تعارض عملی نسبت به خلبان داشته باشد.

بازی ملی پوش ایرانی با نماینده اسرائیل

شب گذشته مسابقات اسنوکر WST Pro Series ۲۰۲۱ برگزار شد و سهیل واحدی ملی پوش اسنوکر ایران به مصاف ادن شاراو نماینده اسرائیل رفت. واحدی موفق شد او را شکست دهد تا در یک قدمی صعود از گروه خود قرار بگیرد، اما با شکست مقابل استوارت کارینگتون از صعود بازماند و از گردونه رقابت‌ها حذف شد. فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس اطلاعیه‌ای را صادر کرد و گفت که سهیل واحدی به مدت ۴ سال است که از ایران خارج شده و با ویزای کار در کشور انگلستان زندگی می‌کند. این فدراسیون گفته در پی آخرین مسابقه واحدی رهنمود‌های لازم در ماه‌های اخیر به او داده شده، اما او بنا بر تصمیمات شخصی در این مسابقات حضور پیدا کرده است؛ لذا حاضر شدن واحدی در مقابل حریف خود در مسابقات کشور انگلستان ارتباطی با فدراسیون نداشته و با تصمیم شخصی وی بوده است.

کیهان عصبانی شد؛ این بار از آذری جهرمی

آذری جهرمی در جمع عده‌ای از جوانان گفت: در این جلسه شما جوانان گلایه کردید که چرا از ظرفیت جوانان در عرصه‌های مختلف کشور استفاده نمی‌شود؛ پاسخ من روشن است: انسان عاقل زورش را با التماس عوض نمی‌کند. چرا جوانانِ خیلی خیلی قدیمی را انتخاب می‌کنید و بعد خواهش می‌کنید از شما استفاده کنند؟
یک جراح برای رفع بیماری شما، عمدتا تنها جراحی بلد است. اما شاید بیماری شما با درمان‌های ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر درمان شود. مدیران قدیمی کشور، همه شیوه‌های خود را آزموده‌اند و شما نتایج را می‌بینید. باید دنبال راه‌حل‌های نو بود. یکی راه علاجش همواره استفاده از زور و اقتدار بوده، یکی را می‌گویند خوشگل است. واقعا مشکلات کشور با زور و قیافه حل نمی‌شود. با برنامه خلاقانه و شیوه‌های نو حل می‌شود. تاکید رهبری بر حضور پرشور جوانان هم برای همین است. جوانان عزیز! در یک کلام بگویم. زورتان و قدرت انتخابتان را با التماس عوض نکنید.
این اظهارات دیرهنگام در ماه‌های پایانی دولت روحانی در حالی است که آذری جهرمی، طی هشت سال گذشته وزیر و معاون همین دولت بوده است.
یادآور می‌شود وی در پستی اینستاگرامی نوشت: «مدت‌ها بود که ترقه نخریده بودم. امشب که همدان اومده بودم (برای نظارت رو پیشرفت پروژه‌هامون تو استان)، برای پیاده‌روی رفتیم میدون مرکزی شهر و بازار دست‌فروش‌ها. دیدم یه پسر جوون داره ترقه می‌فروشه، پرت شدم به ۱۷-۱۸ سالگی و چند تا خریدم. حالا دنبال زمان مناسبم».
با این اوصاف به نظر می‌رسد باید آقای آذری جهرمی سودای منصب را رها کند و به دنبال همان ترقه‌بازی برود.

مردم چقدر در بانک‌ها ذخیره کردند؟

بر اساس گزارش بانک مرکزی از وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به تفکیک استان در پایان آذر ماه سال جاری، مانده کل سپرده‌ها به رقم ۳۵۲۰ هزار و ۵۹۰ میلیارد تومان رسیده است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل و پایان سال گذشته معادل ۴۲.۴ و ۲۹.۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد. همچنین، بالاترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۱۸۹۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان و کم‌ترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد معادل ۸۷۳۰ میلیارد تومان است.

شیرینی شب عید را گران نخرید

رئیس اتحادیه قنادی، شیرینی و کافه قنادی تهران قیمت شیرینی شب عید را اعلام کرد. علی بهره‌مند در گفتگو با ایسنا با بیان اینکه قیمت شیرینی شب عید همان قیمت‌های مصوب سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران است، گفت: در واحد‌های درجه یک قیمت هرکیلو شیرینی زبان، پاپیونی و گل محمدی ۵۰ هزارتومان، کیک یزدی ۳۸ هزارتومان و شیرینی‌تر کیلویی ۶۰ هزارتومان است.

شمخانی به اظهارات واعظی پاسخ داد: مصوبات شورای امنیت ملی با تایید رهبری اجرا می‌شود

علی شمخانی: نکته اول اینکه متاسفانه برخی در کشورما عادت دارند همه مسائل را با عینک سیاسی و جناحی ببینند و ارزیابی کنند. این گروه حتی موضوعات امنیت ملی که طبیعتا باید ورود و اظهار نظر در مورد آن‌ها در چارچوب تامین منافع ملی و نه منافع باندی و جناحی باشد را هم از این دایره مستثنی نمی‌کنند. قطعا نگاه از دریچه تنگ جناحی و سیاسی به موضوعات امنیت ملی، نمی‌تواند قضاوت درست و جامعی را در اختیار ما قرار بدهد. ضمن اینکه اظهار نظر در مورد مسائل امنیت ملی و اقداماتی که از سوی نهاد امنیت ملی انجام می‌شود در صلاحیت افراد غیر مرتبط با این حوزه نیست. بسیاری در کشور ما حتی برخی مسئولینی که اساسا باید اطلاعات کامل تری نسبت به افراد عادی داشته باشند فکر می‌کنند، چون رئیس جمهور، هم زمان رئیس شورای عالی امنیت ملی نیز هست، بنابر این نهاد امنیت ملی بخشی از دولت محسوب می‌شود و طبیعتا همه اصولی که بر شیوه و چارچوب‌های کاری وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی حاکم است باید در نهاد امنیت ملی نیز جاری و ساری باشد. این نگاه به هیچ وجه صحیح نیست. نهاد امنیت ملی بر اساس قانون، ساختاری فراقوه‌ای و حاکمیتی با اختیاراتی است که در قانون اساسی برای آن تعیین شده است. بر اساس قانون، کلیه مصوبات شورای عالی امنیت ملی پس از تایید از سوی مقام معظم رهبری قابلیت اجرایی پیدا می‌کند. عمده فعالیت‌های دبیرخانه شورای عالی هم بر اساس پیگیری و نظارت بر اجرای مصوبات انجام می‌شود.

ادعایی درباره تخلفات سعید محمد

رسانه دیده بان ایران مدعیست سعید محمد کاندیدای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰ بر اساس آمار رسانه‌های جبهه پایداری سو استفاده مالی کرده است. این رسانه خبری در این رابطه نوشته است: بر اساس گزارشی که اخیراً در برخی کانال‌های نزدیک به جبهه پایداری منتشر شده است "سعید محمد در ۱۱۰شهر اقدام به تاسیس ستاد انتخاباتی کرده و از امکانات پیمانکاران قرارگاه خاتم به عنوان پشتیبان مالی و لجستیکی، سواستفاده کرده است. "در ادامه این رسانه خبری می‌نویسد مشخصاً درباره این تخلف انتخاباتی نمی‌تواند مطلبی را تایید و یا تکذیب کند.

نظر نقوی حسینی درباره فعالیت‌های انتخاباتی احمدی‌نژاد

سیدحسین نقوی حسینی درباره فعالیت‌های انتخاباتی احمدی نژاد و انتشار تصاویری از تجمع مردم جلوی درب منزل او گفت: اگر آقای احمدی نژاد بیاید مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد، یعنی ما بعد از جنگ تحمیلی رئیس جمهوری نداشتیم که بعد از پایان مسئولیت وقتی در جمع مردم حضور پیدا می‌کند مردم التماس کنند حتما دوباره کاندیدا شود و به ریاست جمهوری برگردد. این فعال اصولگرا افزود: اگر احمدی نژاد بیاید با رأی بسیار بالا و فاصله بسیار زیاد از سایر کاندیدا‌ها پیروز انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد. منتها آقای احمدی نژاد براساس مواضعی که داشته و با مقابله‌هایی که داشته و گفتمانی که مطرح کرده، همه کسانی که اشکالی و ایرادی در کارشان است، قطعا نگران می‌شوند، چون مطمئنا اگر احمدی نژاد بیاید به سادگی از آن‌ها نمی‌گذرد.

باهنر: حدادعادل درباره احمدی نژاد حرف عجیب و غریبی نزد

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به جنجال صحبت‌های حداد عادل و احمدی نژاد تصریح کرد حداد عادل در مورد احمدی نژاد حرف عجیب و غریبی نزده است. باهنر در مورد حاشیه میان حداد عادل و احمدی نژاد گفت: در مجلسی از آقای حداد سوال کرده اند که آیا آقای احمدی نژاد می‌اید یا نه و ایشان اظهارنظر کرده و گفته اند بنا بر مسائل و تجربیاتی شاید شورای نگهبان ایشان را تایید صلاحیت نکند و این حرف آقای احمدی نژاد را عصبانی کرد و حرف‌هایی در فضای مجازی و در محافل زده شد که واقعا خوب نبود. البته شاید اگر آقای حداد هم کمی با تامل صحبت می‌کرد این موضوع پیش نمی‌امد. اینکه ما پیش بینی کنیم شورای نگهبان چه کسی را رد صلاحیت می‌کند و چه کسی را تایید صلاحیت می‌کند مساله‌ای است که حتی خود اعضای شورای نگهبان هم امروز این حق را ندارند و معمولا این کار را نمی‌کنند. البته اقای حداد هم بر اساس تجربه گذشته حرف زده است و حرف عجیب و غریبی نزده است، ولی این جور حرفها، چون گویندگان از مشاهیر هستند در فضای مجازی به سرعت می‌گردد و پررنگ می‌شود. در انتخابات مجلس از این موارد زیاد پیش می‌آید و در شهرستان‌ها این بر علیه ان و آن بر علیه این حرف می‌زنند و باید دقت، رعایت و نصیحت کنیم تا از دایره اخلاق خارج نشویم. گفتنی است چندی پیش حداد عادل در جلسه‌ای در پاسخ به احتمال ورود احمدی نژاد در عرصه انتخابات گفته بود که وی رد صلاحیت می‌شود این اظهارنظر با واکنش احمدی نژاد مواجه شد.

ادعای فائزه هاشمی درباره نقشه کرباسچی برای انتخابات ۱۴۰۰

دختر هاشمی رفسنجانی در مصاحبه‌ای درباره حمایت اصلاح طلبان از لاریجانی در انتخابات ۱۴۰۰ معتقد است که جریان چپ از این موضوع حمایت نمی‌کند و تنها حامی این موضوع کرباسچی می‌باشد. فائزه هاشمی رفسنجانی در مصاحبه‌ای ائتلاف عمل بدی نمی‌داند و معتقد است که ائتلاف زمانی می‌تواند موفق باشد که در تعیین سهم به توافق برسند و این ضمانت وجود داشته باشد که قدرت تقسیم شود. او درباره امکان ائتلاف لاریجانی با اصلاح طلبان گفت: احتمال ائتلاف با آقای لاریجانی را در بین اصلاح‌طلبان نمی‌بینم. تا جایی که می‌دانم فقط آقای کرباسچی از این ایده حمایت می‌کنند. اینکه در شرایط فعلی یک اصولگرای عاقل و مدیر از یک اصلاح‌طلب مؤثرتر است، جای بحث دارد. از سال ۹۶ به این طرف با پیروزی‌های متعدد اصلاح‌طلبان در انتخابات‌های مجلس، شورای شهر و ریاست‌جمهوری عمده جریان مدیریت کشور در دست اصلاح‌طلبان بود، ولی در مسیر اصلاح‌طلبی حرکت نکردند، بیشتر دنبال این بودند که چگونه بعد از پایان این دوره‌ها جایگاهشان را میان اصولگرایان حفظ کنند. اما برخی از اصولگرایان ازجمله آقای لاریجانی که رئیس مجلس بود، با شهامت بیشتری با جریان اصلاحات رابطه برقرار کرد، چون اصولگرا بود، نگران موقعیتش نبود. شاید یک اصلاح‌طلب با چنین شرایطی از یک اصولگرای معتدل بی‌اثرتر باشد.

جا داشت پاپ از حشدالشعبی تشکر می‌کرد

محمدتقی رهبر، امام جمعه اصفهان در گفت‌وگویی با «آزادی» گفت: «من نمی‌خواهم در واکنش به اظهارات آقای علم‌الهدی حرفی بزنم، اما به نظرم حالا که این دیدار انجام شده و آقای پاپ هم آمد و رفت درست نیست که ما با خودمان کلنجار رفته و بگوییم که هدف و ماموریت چه بوده یا چه نبوده است». وی با تاکید بر اینکه «سخن گفتن درباره دیدار انجام شده بین پاپ فرانسیس و آیت الله سیستانی سخت است، زیرا نه از محتوای دیدار و گفتگو‌ها باخبریم نه منویات آنان را می‌دانیم» گفت: «به صورت قطعی نمی‌توان سخن گفت، اما حدس‌هایی زده می‌شود. مثلا آنچه آقای علم الهدی گفتند یکی از همین حدس‌ها است که نمی‌توان آن را تایید یا رد کرد». وی افزود: «به نظر من البته با توجه به اینکه اگر رزمندگان اسلام و حشدالشعبی نبود معلوم نبود که داعش چه بلا‌هایی سر مسیحیان عراق می‌آورد، جا داشت که آقای پاپ در سفر خود از این بابت از حشدالشعبی و عراق تشکر کند.»

سه راهکار اردوغان برای پایان جنگ سوریه

رئیس‌جمهوری ترکیه در دهمین سالروز جنگ سوریه از دولت جو بایدن خواست با این کشور برای حل بحران سوریه همکاری کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در مقاله‌ای در روزنامه بلومبرگ آمریکا به مناسبت دهمین سالگرد جنگ سوریه نوشت: در دهمین سالگرد جنگ سوریه باید صد‌ها هزار تن را به یاد بیاوریم که کشته و شکنجه شده و میلیون‌ها نفر آواره شدند. همه به این خاطر بود که آن‌ها خواهان دموکراسی، آزادی و حقوق بشر بودند. تلاش‌های نظام بشار اسد و حامیانش به از بین رفتن آن خواسته‌های مشروع و نتایج هولناک از جمله تروریسم و مهاجرت اجباری منجر شد.

اردوغان گفت: ورود کشور‌های زیادی به عذر و بهانه‌های مختلف اصل و مفهوم فاجعه را از بین برد. یکی از مهم‌ترین کشور‌های خاورمیانه در میان کشتاری که به نظر می‌رسد پایان ناپذیر است رها شد.

وی مدعی شد: در سایه عدم احترام به تمامیت ارضی و وحدت سیاسی سوریه حل مسالمت‌آمیز دائمی محال خواهد بود.

اردوغان گفت که غرب با سه گزینه برای حل بحران مواجه است که اولین آن پایبندی به سکوت در برابر فاجعه سوریه است که موجب قتل تعداد بیشتری از غیرنظامیان می‌شود. همچنین تهدیدات جدیدی را مثل تروریسم و تضعیف ارزش‌های اخلاقی و مهاجرت غیرقانونی به وجود می‌آورد که به امنیت بین‌المللی و ثبات سیاسی اروپا آسیب می‌رساند.

اردوغان گفت: گزینه دوم برای اروپا به کارگیری تمام تلاش‌های نظامی، اقتصادی و دیپلماتیک مطلوب برای حل دائمی بحران سوریه است.

وی گفت: گزینه سوم که عقلانی‌تر است حمایت غرب از ترکیه است. غرب باید موضع واضحی درباره یگان‌های مدافع خلق کرد که به مناطق امن حمله می‌کنند، اتخاذ کند. کشور‌های غربی باید به مسؤولیت خود برای پایان دادن به بحران انسانی عمل کنند.

اردوغان از غرب خواست در مناطق امن در داخل سوریه که ترکیه آن را ایجاد کرده، سرمایه‌گذاری و از طرح صلح به شکل واضح حمایت کنند.

وی همچنین خطاب به آمریکا گفت: دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا باید با ترکیه برای پایان دادن به این فاجعه در سوریه و دفاع از دموکراسی از طریق عمل کردن به وعده‌های خود همکاری کند.

اصابت چند موشک به پایگاه هوایی آمریکا در شمال عراق

منابع خبری، شامگاه روز دوشنبه، از شنیده شدن صدای انفجار در پایگاه هوایی «بلد» در جنوب استان صلاح الدین عراق خبر دادند.

شبکه «المیادین» به نقل از خبرنگار خود در عراق گزارش داد که در اطراف پایگاه یادشده صدای انفجار به گوش رسیده است.

در عین حال شبکه «اسکای نیوز» هم به نقل از منابعی در عراق گزارش داد که انفجاری در پایگاه هوایی بلد رخ داده است؛ اما هنوز علت آن معلوم نیست.

وبگاه خبری «شفق نیوز» به نقل از یک منبع امنیتی در این خصوص گزارش داد که دو راکت کاتیوشا به بخش شمال غربی پایگاه بلد اصابت کرده است.

بر اساس این گزارش، این دو راکت در میدانی خالی در نزدیکی حصار پایگاه بلد به زمین برخورد کرده و تلفات جانی یا خسارت مادی در پی نداشته است.

برخی منابع امنیتی نیز به خبرگزاری «رویترز» در این ارتباط گزارش دادند که ۵ راکت به پایگاه بلد اصابت کرده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع امنیتی در این خصوص گزارش داد، پایگاه هوایی بلد که نیرو‌های آمریکایی در آن حضور دارند، هدف ۷ فروند راکت قرار گرفته است.

شبکه «الجزیره» نیز به نقل از یک منبع نظامی عراقی در این ارتباط گزارش دادکه دو راکت کاتیوشا به پایگاه هوایی بلد برخورد کرده و ۵ راکت به اطراف آن اصابت کرده است.

با این حال، خبرگزاری رسمی عراق (واع) گزارش داد که سه راکت به اطراف پایگاه برخورد کرده است.

حدود یک ساعت پس از انتشار این خبر، مرکز اطلاع رسانی امنیتی عراق اعلام کرد که دو راکت به اطراف پایگاه بلد اصابت کرده و خسارت آنچنانی در پی نداشته است.

پایگاه بلد در ۶۴ کیلومتری شمال بغداد قرار دارد و طی سال‌های گذشته مورد استفاده نیرو‌های آمریکایی قرار گرفته است. پیشتر، با تشدید حملات راکتی گاه و بی‌گاه به این پایگاه، واشنگتن مجبور شد شماری از نیرو‌های خود را به پایگاه‌های امن‌تر منتقل کند.

طبق گزارش برخی منابع هم‌اکنون ائتلاف ناتو که آمریکا بخشی از آن است، از این پایگاه استفاده می‌کند.

تحریم ۶ فرد نزدیک به بشار اسد از سوی انگلیس

دولت انگلیس روز دوشنبه تحریم‌هایی را علیه شماری از نزدیکان «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه اعلام کرد.

به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»، «دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس مدعی شد: «رژیم اسد یک دهه ظلم بر مردم سوریه روا داشت که اصلاحات مسالمت‌آمیز را خواستار بودند».

رئیس دستگاه دیپلماسی انگلیس افزود: «امروز شش نفر دیگر از افراد این رژیم را به‌خاطر حمله همه‌جانبه علیه شهروندانی که باید از آن‌ها محافظت می‌کردند، مسئول و پاسخگو می‌دانیم».

این تحریم‌ها به مناسبت گذشت ده سال از بحران داخلی در سوریه وضع شده‌اند که در پی آن، بخش شمال غربی این کشور از جمله شهر ادلب، به دست گروه‌های مرتبط با القاعده درآمده است.

مداخله کشور‌های غربی از جمله انگلیس و آمریکا در ناآرامی‌های داخلی سوریه، به مسلح شدن گروه‌های افراطی در این کشور انجامید و در نهایت داعش بر بخش‌هایی از سوریه اعلام حاکمیت کرد.

در حال حاضر استان الحسکه در اشغال نظامیان آمریکا و شبه‌نظامیان مورد حمایت این کشور قرار دارد و طی سال‌های گذشته این شبه نظامیان به بهانه مقابله با داعش مجهز و مسلح شده اند و همین مسئله نگرانی ترکیه را در پی داشته که به دنبال آن آنکارا سه عملیات نظامی در شمال سوریه انجام داد و مناطقی در شمال استان حلب، ادلب و حسکه را به اشغال خود درآورد.

دستگیری عاملان تیراندازی درمراسم فاتحه خوانی در خرمشهر

فرشاد کاظمی فرمانده انتظامی خرمشهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد:در پی اعلام مرکز فوریت‎های پلیسی ۱۱۰ مبنی بر تیراندازی افرادی در مراسم فاتحه خوانی در یک محله خرمشهر، بلافاصله دستگیری عاملان تیراندازی در دستور کار پلیس امنیت عمومی و ماموران انتظامی این شهرستان قرار گرفت.

وی افزود:ماموران پلیس با انجام کار‌های اطلاعاتی محل اختفای ۱۶ نفر از عاملان تیراندازی را شناسایی و با هماهنگی مرجع قضائی در چند عملیات غافلگیرانه دستگیر کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان خرمشهر با تاکید بر این که تخطی از قوانین و مقررات مربوط به حمل، نگهداری و استفاده از سلاح‌های گرم جرم محسوب می‌شود، تصریح کرد:پلیس علاوه بر نگاه پیشگیرانه، تاکید ویژه‌ای بر فرهنگ سازی، آموزش و همکاری سایر نهاد‌ها و دستگاه‌های مسئول داشته و بر این باور است که می‌توان سایر رسوم پسندیده را جایگزین رسم غلط تیراندازی در مراسم عزا و عروسی کرد.

بازداشت جاسوس اطلاعات نظامی ارتش عراق در استان کرکوک

المعلومه، یکی از جاسوسان مهم گروهک تروریستی داعش طی انجام عملیاتی منحصر بفرد توسط نیرو‌های امنیتی-اطلاعاتی عراق بازداشت شد.

براساس این گزارش، پس از دستیابی به اطلاعات دقیق درباره تحرکات یک تروریست داعشی که سعی داشت نقشه‌های محل حضور ارتش عراق را خارج و افشا کند، نیرو‌های امنیتی ارتش در همکاری با دیگر واحد‌های اطلاعاتی موفق شدند این تروریست را در منطقه الحجامی واقع در استان کرکوک بازداشت کنند.

هنوز اطلاعات کامل‌تری توسط رسانه‌ها و منابع امنیتی عراق درباره هویت این خبرچین منتشر نشده است.

گفتنی است که نقش جاسوسان و خیانتکاران عراقی که به عضویت گروهک تروریستی داعش در آمدند در راستای ضربه زدن به مقامات و موقعیت‌های نظامی ارتش عراق بسیار مهم و استراتژیک است و دستگیری هر یک از عوامل خبرچین تروریست‌ها می‌تواند به تضعیف این گروهک در مقابل نیرو‌های عراقی کمک کننده باشد.

بازتاب حمله موشکی علیه پایگاه بلد در رسانه‌های عراقی

کانال تلگرامی صابرین نیوز نزدیک به جریان مقاومت از اصابت دست کم ۷ راکت در حوالی پایگاه بلد خبر داد.

همچنین به نقل از برخی رسانه‌های عراق یک راکت به خانه‌ای در روستای "البو حسن" در مجاورت پایگاه هوایی بلد اصابت کرد، اما تلفاتی نداشت.

۶ راکت دیگر در اطراف شرکت امنیتی آمریکایی "سالی پورت" اصابت کرده است که بالگرد‌های آمریکایی بر فراز این شرکت بصورت گسترده به پرواز در آمده اند.

همچنین گزارش شده است که دود از داخل پایگاه بلند شده، اما فرمانده پایگاه بلد گفته که انفجار ساعتی پیش تلفاتی به دنبال نداشته است.

هنوز گروهی مسوولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

حدود یک ماه پیش نیز حمله‌ای به این پایگاه صورت گرفت.

پایگاه هوایی بلد بزرگترین پایگاه هوایی عراق در شهر یثرب استان صلاح الدین و در اختیار نیرو‌های اشغالگر آمریکا قرار دارد.
منبع: پارسینه

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار