گوناگون

گزارش تصویری : تشییع پیکر مرحوم نادیا دلدار گلچین

پارسینه: مراسم تشییع پیکر نادیا دلدار گلچین صبح پنجشنبه با حضور جمعی از هنرمندان و مسئولان در تالار وحدت برگزار شد.

سید احمد میرعلایی در مراسم تشییع پیکر زنده یاد نادیا دلدار گلچین با بیان اینکه نباید هنرمندان با آبرو را در هنگام بیماری با اعلام شماره حساب بی اعتبار کرد رسیدگی به وضعیت هنرمندان را وظیفه مسئولان فرهنگی هنری کشور دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم تشییع پیکر زنده یاد نادیا دلدار گلچین صبح امروز با حضور جمعی از هنرمندان مدیران و خانواده این هنرمند در تالار وحدت برگزار شد. دراین مراسم هنرمندانی چون سید احمد میرعلایی، شکرخداگودرزی، داریوش اسد زاده، گیتی ساعتچی، اکرم محمدی، فلور نظری، ایرج نوذری، سارا اسکندری، حبیب دهقان نسب،مهوش وقاری، فریده صابری، فاضل جمشیدی، منیژه و مرجانه گلچین، گیتی معینی و... حضور داشتند.

اجرای این مراسم را منیژه گلچین دخترعموی نادیا دلدار گلچین و خواهر مرجانه گلچین برعهده داشت. درابتدا نادر گلچین پدرنادیا دلدار گلچین که از خوانندگان سنتی سرشناس و قدیمی است پشت میکروفن قرار گرفت و بعد از ابراز تاسف از درگذشت دخترش و رنج و سختی که وی در طول سالها به دلیل بیماری اش متحمل شده بود از حضور همه علاقمندان و هنرمندان حاضر در مراسم تشکر کرد.
در ادامه منیژه گلچین به یاد دخترعمویش چندین قطعه شعر خواند و گفت: نادیا در بین ما حضور دارد، در دل شما حضور دارد. من بابت این همه دلهای عاشق خداوند را شاکرم. نادیا در تحمل کردن سختی ها بی نظیر و از سرو هم ایستاده تر بود. او پاره ای از تن ما بود. دلمان برایش خیلی تنگ می شود.

سپس مرجانه گلچین دخترعموی دیگر نادیا گلچین در سخنان کوتاهی گفت: نادیا با وجود تحمل درد و سختی فراوان در طول این سالها هیچ گاه امیدش را از دست نداد و همیشه نگاهش به فرداهای روشن بود. امیدوارم خداوند این توفیق را به ما بدهد که در نبود ماهم اینچنین برایمان سوگواری کنند.

در ادامه‌ مراسم، داریوش اسدزاده هنرمند با سابقه تئاتر سینما و تلویزیون که چندین همکاری با نادیا گلچین داشته است در سخنان کوتاهی گفت: توان گفتارم نیست. نه توان جسمی دارم و نه روحی زیرا یکی از هنرمندان و عزیزانمان را از دست داده‌ایم. نادیا خانمی با وقار،‌متین و استوار بود. درگذشت او را به خانواده‌اش تسلیت می‌گویم.

در بخش دیگری از این مراسم سید احمد میرعلایی مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی بعد از تسلیت گفت: اتفاقی که امروز به دلیل آن جمع شده‌ایم، برای تک تک ما می‌افتد. مهم این است که زندگی همین جا نیست و همین جا تمام نمی‌شود. خوش به‌حال کسانی که در میسر زندگی‌شان زندگی کردن را تجربه می‌کنند و نه فقط زنده بودن را و خانم گلچین از جمله این افراد بود.

وی با بیان اینکه گلچین با وجود بیماری هیچگاه گلایه نکرد و با صرف همه اندوخته اش هزینه درمان خود را با آبروداری پرداخت می کرد گفت: ما اینجا جمع نشده‌ایم که خودنمایی کنیم، جمع شده‌ایم هنرمند خوب بزرگ و انسانی را بدرقه کنیم. مسیر هنرمندانه این نیست که همکار هنرمندان را در بیمارستان چشم به راه بگذاریم برایش شماره حساب معین کنیم و دیگران را تشویق کنیم که برایش پول بریزند.

میرعلایی با انتقاد از عملکرد بعضی از هنرمندان برای تامین هزینه درمان همکاران بیمارشان و اعلام شماره حساب افزود: پیگیری برای تامین هزینه‌های درمان خیلی مهم است اما شرایط باید تغییر کند تا کسانی که با آبرو زندگی می‌کنند، بی‌اعتبار نشوند. باید چند تا از سردرمداران هنرمند و مسئول ما مرده باشند که ما برای هنرمندی در حد و اندازه‌ خانم گلچین شماره حساب بدهیم. اینها برای خودنمایی است، وای بر ما!

میرعلایی یادآور شد: ممکن است این بیماری برای تک تک ما پیش بیاید ما هم باید مسیری مثل خانم گلچین طی کنیم. او جهاد کرد و تمام زندگی‌اش را خرج بیماری اش کرد، اگر می‌خواهیم برای یکدیگر کاری کنیم باید آبرومند باشد.

احمد میرعلایی در پایان صحبتش از طرف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جواد شمقدری معاون امور سینمایی و شجاعی مدیر صندوق حمایت از هنرمندان، درگذشت نادیا دلدارگلچین را تسلیت گفت. در ادامه فاضل جمشیدی هنرمند عرصه موسیقی به نمایندگی از خانه موسیقی گفت: از زمانی که نهادهای مدنی تشکیل شده‌اند تا کنون دریافته‌ایم یکی از معضلات مهم هنرمندان ما که این همه درباره‌اش صحبت می‌کنیم، بحث خدمات درمانی و اجتماعی است. معضلات بسیار بزرگی داریم که بدون کمک دولت و نهادهای مدنی حل نمی‌شود.

جمشیدی با تاکید بر لزوم افزایش کف بیمه هنرمندان متذکر شد: کف بیمه هنرمندان بسیار پایین است و دولت و مجلس باید آن را دست کم سه برابر افزایش دهند که امیدوارم نهادهای مدنی این مطالبات را از دولت بگیرند. متاسفانه در حال حاضر کف بیمه هنرمندان حدود 350 هزار تومان است که مبلغ بسیار اندکی به حساب می آید.

وی ادامه داد: شاهد بودم آقای راد شخصا پشت در اتاق مسئولان نشست و سنوات نادیا دلدار گلچین را گرفت، اینها لازم است اما کافی نیست. نظام تامین اجتماعی درمورد هنرمندان باید تغییر کند. اگر نتوانیم این تغییرات ایجاد کنیم همچنان دچار مشکلاتی مشابه می‌مانیم.

در پایان مراسم پیکر زنده یاد گلچین در میان اندوه و غم هنرمندان، پدر،مادر و فرزندان این هنرمند به طرف قطعه هنرمندان بهشت زهرا تشییع شد.

مجلس یادبود نادیا دلدار گلچین روز شنبه 28 مرداد ماه از ساعت 16 تا 17:30 در مسجد نور واقع در میدان فاطمی برگزار می‌شود.

عکس / ابوالفضل سلمانزاده


ارسال نظر

 • فرهاد

  انصاف نبود از همه اسم ببرید الا اقای دوربینی که در خط مقدم تشییع کنندگان به چشم میخوره

 • ناشناس

  خبری از به اصطلاح ستاره های سینما نیست. ظاهراً باور نمی کنند که یه روزی جنازه خودشون روی دستهاست. البته معلوم نیست که اون روز نشانی از «پیشکسوت» و «پیشکسوتی» مونده باشه!!

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار