گوناگون

اعلام جزییات شرایط ارایه وام به سینماگران

اعلام جزییات شرایط ارایه وام به سینماگران

پارسینه: مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به اینکه برای پرداخت وام به سینماگران سازوکار سخت‌تر و قانونمندتری در پیش گرفته شده است، گفت: تاکنون ۱۷ پروژه با به وثیقه گذاشتن سند ملک وام گرفته اند.

سید حسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر درباره پرداخت وام به سینماگران و اینکه براساس تفاهمنامه جدید بنیاد سینمایی فارابی با صندوق اعتباری هنر دریافت کنندگان وام به صندوق معرفی می‌شوند و سینماگران برای دریافت وام موظف هستند که سند ملکی به وثیقه بگذارند گفت: بنیاد سینمایی فارابی در سال‌های گذشته به فیلمسازان تسهیلاتی برای ساخت فیلم ارایه می‌داد که طی صحبت‌هایی که داشتیم قرار بر این شد که این مسئولیت را صندوق اعتباری هنر برعهده بگیرد و فارابی از فرآیند مالی تسهیلات آزاد شود. اتفاقا فارابی هم از این طرح استقبال کرد، زیرا پیش از این بازپرداخت وام‌ها تقریبا روند خوبی نداشت و اکثرا با تعویق پرداخت می‌شد.

وی ادامه داد: ما از سازمان سینمایی بودجه گرفتیم و با صندوق کارآفرینی امید قرارداد بستیم و قرار شد سه برابر بودجه‌ای را که سازمان سینمایی به ما می‌دهد به سینماگران وام بدهیم، اما در عین حال بازپرداخت را محکم بگیریم و اینطور نباشد که مثلا اگر هنرمندی شناخته شده و یا فیلمسازی که همه علاقه‌مند هستند فیلم بسازد وامی دریافت می‌کند بازپرداختش با مشکل روبرو و با تاخیر انجام شود.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر درباره پروژه‌هایی که وام دریافت کرده اند، بیان کرد: این وام‌ها تحت عنوان وام‌های کارآفرینی پرداخت می‌شود و تا امروز نزدیک به ۱۷ پروژه وام دریافت کرده اند. اوایل در مقابل گذاشتن وثیقه نیز مشکلاتی وجود داشت که ما به صندوق کارآفرینی امید اعلام کردیم که مسئولیت بازپرداخت وام‌ها برعهده آنهاست و به مراجعه کنندگان سخت بگیرد و طبق قانون عمل کند. روز‌های اول هر کس برای گرفتن وام مراجعه می‌کرد مشکلاتی وجود داشت، اما در حال حاضر مساله حل شده و ۱۷ فیلم سند ملک مسکونی به وثیقه گذاشته، به راحتی وامشان را دریافت کرده و در حال ساخت فیلمشان هستند.

سیدزاده در پایان صحبت هایش عنوان کرد: این کار باعث می‌شود چرخه اقتصادی محکم‌تر شود و کسی برای اینکه فقط پولی بگیرد و فیلمش را بسازد و به دنبال بازپرداخت وامش نباشد به سراغ فارابی نمی‌آید البته فارابی همچنان مشارکت می‌کند، اما تسهیلات را صندوق اعتباری هنر پرداخت می‌کند. فکر می‌کنم این اتفاق باعث نظم دادن به حوزه سینما می‌شود، چون این وام قرض الحسنه است و سودی ندارد، اما باید همان مبلغ را بازگرداند.
منبع: خبرگزاری مهر

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار