گوناگون

"سرچهارراه لبو بفروشید اما از بانک وام نگیرید"

"سرچهارراه لبو بفروشید اما از بانک وام نگیرید"

پارسینه: از برخی کلمات مرحوم علامه در کتاب "ولایت فقیه در حکومت اسلام، ج‏لد1، صفحه 225" بدست می آید که حتی اخذ وام از بانک ها برای مصارف ضروری هم مجاز نمی باشد.

پارسینه: یکى از مسائلى که مرحوم علّامه طهرانى شدیداً عَلم مخالفت با آن را برافراشته بود و قاطعانه با آن برخورد مى‏ نمود، ورود افراد در مسائل ربوى و ارتباط با بانک ها و گرفتن وام و داد و ستد با مراکز ربوى کشور بود.

روزى یکى از اصدقاء و رفقاى خصوصى ایشان گفته بود که اگر با بانک معامله نکنیم، نمى ‏توانیم تجارت کنیم و معاملاتمان به رکود و ورشکستگى مى ‏انجامد. مرحوم علّامه بدون هیچگونه ملاحظه و در نظر گرفتن موقعیّت و حیثیّات و شؤون آن شخص، در حضور دیگران مى ‏فرمایند: در این صورت با لبو فروشى در سر چهار راه‏ها امرار معاش نمائید!

در روزهاى ماه مبارک رمضان، بین نماز ظهر و عصر حدود یک ربع ساعت براى مردم مسائل شرعیّه مبتلا بِها، چون مسائل روزه بجهت خصوصیّت زمان و معاملات و غیره را بیان مى‏نمودند. و بخصوص مردم را از مراجعه به بانکها و اختلاط با اموال ربوى بشدّت برحذر مى‏ داشتند، و چه بسا با اعتراض مردم روبرو مى ‏شدند؛ ولى ابداً به یچوجه از بیان احکام شرعیّه تنازل و عدول نمى ‏نمودند.

روزى یکى از معروفین تجّار در بازار به ایشان برخورد مى‏ کند و مى ‏گوید: آقا شنیدم شما در مسجد قائم مردم را از معامله با بانکها و استقراض از بانک منع نمودید؟ ایشان در جواب مى‏ فرمایند: همین طور است! او مى‏ گوید: آقا شما این را بدانید که در تمام طهران فقط شما قائل به حرمت مشارکت با بانک هستید، و هیچیک از آقایان در این زمینه منعى ندارند؛ و با وجوهى مسأله را براى مردم بلا اشکال مى ‏نمایند، و تمحّلى جهت حلّ معضلات و گرفتاریهاى آنان فراهم مى‏ آورند. ایشان مى‏ فرمایند: «هر کس متعهّد و مسؤول گفتار خودش است. من نمى ‏توانم از آنچه تشخیص داده ‏ام ذرّه ‏اى تنازل و عقب‏ نشینى نمایم؛ دیگران به هر چه تشخیص مى ‏دهند عمل نمایند.» (مهر فروزان، ص: 54)

از برخی کلمات مرحوم علامه در کتاب "ولایت فقیه در حکومت اسلام، ج‏لد1، صفحه 225" بدست می آید که حتی اخذ وام از بانک ها برای مصارف ضروری هم مجاز نمی باشد.

علامه طهرانی می گفت: بانکها و رباخواران دنیا، جهان را بصورت استثمار و استعمار و استهلاک و استعباد در آورده است. و هزار درجه از زمان رِقّیّت و عبودیّت، و خرید و فروش غلام و کنیز شخصى شدیدتر نموده است. زیرا آن در مواردى خاصّ و افرادى مخصوص صورت میگرفت؛ و این بلعیدن تمام جهان با دسترنج پیر و جوان، زن و مرد، آمر و مأمور، رئیس و مرؤوس، کارفرما و کارمند؛ با لقمه واحده است. (نور ملکوت قرآن، ج ‏2، ص: 485)

ارسال نظر

 • بی طرف

  امام صادق علیه السلام می فرمایند: «اِنَّ الْمُؤْمِنَ یَنْظُرُ بِنُورِ الله»
  (بحارالانوار، ج 64، ص 74)

  یعنی: مؤمن با نور خداوند مى‌نگرد و حقایق را مى‌بیند. (آینده را می بیند همان طور که شما حال را می بینید).

  خدا رحمت کند مرحوم علامه را، او می دید ضرر آنچه را که دیگران نمی دیدند و مخالف بود با آن منکری که دیگران موافق بودند.

  و اکنون ما با اینکه افتخار می کنیم که تنها کشور شیعه جهان هستیم ولی متأسفیم که با عنوان بانکداری اسلامی بیشترین نرخ سود بانکی را هم در جهان داریم! چون دشمنان مذهب حقه تشیع نگذاشتند و نخواستند ما سرفراز و قدرتمند باشیم.

  و همچنین می بینیم که سود و ربای بانکی که مرحوم علامه و دیگر علمای فهیم و آینده نگر با آن مخالفت می نمودند، امروز چه بر سر اقتصاد کشور ما و مردم ما درآورده است. فقط کافی است مثل کبک سرمان را زیر برف نکنیم، حافظه تاریخی داشته باشیم و واقعیت های جامعه را قبول کنیم!

 • ناشناس

  به خدا راسته !
  بيست تؤمان وام گرفتيم ٢٨ بايد پس بدهيم، اسمش هم بانكداري إسلامي گذاشته اند.
  خواستم تسويه كنم گفتند اقساط اول سود وام بوده پرداختيد اصل وام هنوز پرداخت نشده !!
  أين ربا نيست ؟؟؟؟

 • ناشناس

  به حضراتی که وجوهات میگیرند باید گفته شود سر چهار راه لبو بفروش وجوهات نگیر

 • ناشناس

  اون دوران بود که میشد سر چهار راه لبو فروخت مگه الان مامورای شهرداری میذارن سر چهار راه لبو بفروشی یا باید هرچی در میاری باج بدی یا با پنجه بوکس میکشنت.

 • ناشناس

  خوب بجای اینکه به مردم بگین وام نگیرید، خوب حکومت و اقتصاد که دست شماست، به بانکها بگین که پول زور نگیرند.بگین بهره فضایی نگیرند. هیچی می دونین شرمنده خونواده شدن چیه؟ هیچ می دونین تهیه جهاز برای دختر دم بخت چقدر سخته؟ با این وضع مملکت وام نگیریم چه کنیم.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار