گوناگون

ماجرای صدای انفجار شرق تهران چیست؟

ماجرای صدای انفجار شرق تهران چیست؟

پارسینه: با وجود گذشت یک روز از انتشار صدای میهیبی در شرق تهران ، رسانه ها و مسولان سکوت معناداری را در پیش گرفته اند. این در حالی است که هشتکی به همین نام در فضای مجازی ایجاد شده که با استقبال بی سابقه ای از سوی شهروندان مواجه شده و ابعادی فرامرزی را به این حادثه داده است!

مثل اینکه قرار است بعد از اینکه مشاممان به انواع بو‌های متعفن تهران و حاشیه آن عادت کرده، اینبار شنیدن صدا‌های عجیب و غریب و رعب آوری که هر از چند گاهی در گوشه‌ای از شهر شنیده می‌شود نیز عادت کند! درست مانند صدای انفجارگونه مهیبی که شهروندان شرق تهران حدود ساعت یک بامداد جمعه ۲۸ شهریور شنیدند و باعث شد تا عده زیادی از آن‌ها از ترس، ساعت‌ها بیرون از خانه خود بمانند. عواقب بلند شدن این صدای عجیب، اما به همین جا خاتمه پیدا نکرد. برخلاف بار قبل که در صدای مشابهی در شرق تهران و در ابتدای تیرماه باعث ایجاد رعب و وحشت مردم این محدوده شده بود این بار، از همان دقایق اولیه خبر به سرعت توسط خود شهروندان نه تنها با سرعتی باورنکردنی در فضای مجازی منتشر شد که با ایجاد هشتگی با همین نام به یکی از پربازدیدکننده‌ترین هشتگ‌های این چند روزه نیز مبدل شد. اما ماجرا زمانی به اوج خود رسید دکتر فیصل قاسم، خبر نگار سابق الجزیره در توئیتی مدعی شد که بامداد روزجمعه جنگنده‌های اسرائیلی تاسیسات نظامی و اتمی #پارچین رو در شرق تهران مورد هدف قرار داده اند و باعث شده تا صدای انفجار مهیبی در شرق تهران شنیده شده و دود عظیمی به آسمان بلند شود. همین توئیت کافی بود تا لحظه به لحظه برتعداد اظهار نظر‌های توئیتی شهروندان که به دنبال پاسخی برای علت این صدای مهیب بودند، افزوده شود. اظهار نظر‌هایی که در نوع خودش قابل تامل و شنیدینی نیز هست.

کاربران فضای مجازی وقتیکه از پاسخ کانال و منابع رسمی نا امید شدند شروع به ساختن جملاتی طنزآلود و گا‌ها تلخ کردند. شاید به این علت که طنز بهترین راهکار برای بیان ناگفته‌هایی است که در عالم جدی و رسمی نمی‌توان آن‌ها را بیان کرد. یکی از این کاربران در حساب توئیتری خود نوشته است: به نام خدا صدای من رو از شرق تهران می‌شنوید...، ما هنوز زنده‌ایم...، هنوز نور انفجار رو میشه از پنجره دید!، لامصب چند ساعته کل پنجره روشنه! هر لحظه هم داره گرمتر میشه!

کاربری دیگر نیز با نام نووالیس، در توئیتی دیگر نوشته است: # فوری .. انفجار در شرق #تهران مورد تایید است، اما منطقه پیروزی یا پارچین همچنان نامشخص است / پایگاه محمد رسول‌الله پیروزی یا سایت پارچین؟ صدای ۳ انفجار توسط ساکنین نارمک، تهرانپارس و پیروزی #تهران شنیده شده است.

افسون ایرانی نیز به عنوان یکی دیگر از کاربران علاقمند به توئیت زدن نیز در هشتگی به همین مضمون نوشته است: گزارش میدانی از شنیده شدن صدای دو انفجار پیاپی و متعاقب آن لرزش در شرق تهران سمت پیروزی دقایقی پیش در بامداد امروز جمعه ۲۸ شهریور ۹۹ دریافت کردیم منتظر خبر تکمیلی هستیم.

بابای گندم کاربر دیگری است که به همان سبک و سیاق طنزآلود یاد شده نوشته است: آقا انگار قراره شنبه یکشنبه جنگ و انقلاب شه صدای سه تا انفجار بازم تو شرق تهران اومده انگار روحانی بالاخره یه بار راست گفت!

فایزه نیز که گویا خانه اشان در همان محدوده صدای شنیده شده است هم یکی از کسانی است که با تایید شنیده شدن این صدا نوشته است: اره دقیقا خونه ما لرزید ما شرق هستیم دقیقا یه صدای انفجار وحشتناک شنیدیم.

اما در این میان تعدادی از شهروندان پا را از این هم فراتر گذاشته و خبر از شنیده شدن ۳ انفجار داده اند. فاطی قریین یکی از همین کاربران است که در این هشتگ پیغام گذاشته: فوری/دقایقی پیش به گفته شاهدان ۳ صدای انفجار در شرق تهران شنیده شد. ساکنین تهرانپارس، نارمک و پیروزی این صدا را شنیده‌اند.

این، ولی اولین باری نبود که شهروندان شرق تهران افتخار شنیدن صدایی مهیب را پیدا می‌کردند. ۶ تیرماه یعنی چیزی حدود ۲.۵ ماه قبل، نیز کاربران فضای مجازی خبر از شنیدن صدای انفجاری مهیب در این ناحیه از تهران دادند. با این تفاوت که در آن زمان خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها نیز به این مساله ورود پیدا کردند و در نهایت مسئولان نیز مجبور به پاسخگویی در این زمینه شدند. در آن زمان کاربران فضای مجازی خبر از پخش صدای انفجار و ظاهر شدن نوری شدید در شرق تهران داده بودند که از زمین نشات می‌گیرد و تا ارتفاع بالا آسمان را روشن کرده بود. بالاخره فشار ناشی از پیگیری رسانه‌ای در نهایت منجر به این شد که سخنگوی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح ایران با تایید چنین صدایی گفت:: این صدا مربوط به انفجار یک مخزن گاز در منطقه عمومی پارچین بوده و تلفاتی نداشته است.

سرتیپ داود عبدی، گفت: "یک مخزن گاز در منطقه عمومی پارچین منفجر شد که این انفجار توسط عوامل آتش‌نشانی و اطفاء حریق کنترل و مهار شد و به لطف خدا هیچ تلفاتی نیز به همراه نداشته است. "

به گفته او اضافه نیرو‌های این وزارت به محل رفته و "در حال بررسی دقیق‌تر موضوع هستند. " گرچه هیچ گاه نتیجه این تحقیقات! منتشر نشدند!

همه بی خبران
جالب اینجاست که اینبار، اما باوجودیکه موج خبر‌های مرتبط با این صدای ناشناس به مراتب بیشتر و بزرگتر از موج صدای قبلی بوده است، نه تنها تقریبا هیچ یک از خبرگزاری‌ها و سایت‌ها و رسانه‌ها به این موضوع نپرداخته اند که تنها بعد از ۲۴ ساعت یکی از معاونان استاندار به این حادثه واکنش نشان داد. واکنشی که خودش باعث بیشتر شدن شایعات و ابهامات این حادثه شد. حتی تنها خبرگزاری که در این مورد مطلبی کوتاه منتشر کرده بود و وعده پیگیری آن را داده بود نیز گویا، ترجیح داده تا دیگر موضوع را پیگیری نکند! چرا که دیگر هیچ مطلبی در این زمینه تولید و منتشر نکرده و فقط خبرنگار مربوطه که گویا از انتشار مطلبش در رسانه اش منع شده بوده، در تویئیتی جواب کوتاهی از معاون استاندار را منتشر کرده است!

در همین خصوص پیگیری‌های خبرنگار موج نیز به نتیجه خاصی منتج نشد. سرهنگ 'سید احمد خسروی ' رئیس مرکز اطلاع رسانی و ارتباطات ناجا در گفتگو با خبرنگار موج در خصوص صحت و سقم این خبر تنها به گفتن این جمله بسنده کرده و گفت:: اطلاعی از چند و، چون این موضوع ندارم. یعنی چیزی نبوده که به ما ارتباطی داشته باشد!

اما پیگیری‌های خبرنگار موج در مورد صحت و سقم این حادثه به نکات جالبی منتهی می‌شود. یک منبع موثق در سازمان اورژانس در این رابطه به خبرنگار موج گفت:: اصل این رخداد یعنی پخش صدایی مهیب در شرق تهران درست است، اما تماسی برای حضور نیرو‌های اورژانس گرفته نشده است که می‌تواند به معنای آن باشد که این حادثه مجروح یا فوتی نداشته است یا حداقل نیازی به حضور ما نبوده است.

این روند و این اظهار نظر‌ها همگی حکایت از دو نکته دارد. اول اینکه چنین حادثه‌ای واقعا رخ داده و دوم اینکه، سکوت رسانه‌ها و بخصوص مسئولان می‌تواند نشانگر این موضوع باشد که شاید این موضو، حادثه‌ای امنیتی بوده که نباید در مورد آن اطلاع رسانی شود. فرضیه دوم زمانی قوت می‌گیرد که به اظهارات معاون امنیتی استاندار تهران توجه کنیم. به گفته یکی از خبرنگاران گویا وی به عنوان اولین مقام رسمی، نه تنها بلند شدن چنین صدایی را تایید کرده که آن را نتیجه انجام رزمایشی در پشت تپه‌های مسگر آباد عنوان کرده است. گرچه این جواب خود به بهانه‌ای جدید برای اظهار نظر‌های جدید کاربران در توئیتر و فضای مجازی بدل شده است. به عنوان نمونه گروهی از کاربران نوشته اند: واقعا کدام رزمایش در ساعت یک بامداد و آنهم بدون اطلاع قبلی صورت می‌گیرد؟ یا اینکه عده‌ای دیگر نیز نوشته اند: اگر دلیل این صدا، واقعا رزمایش بسیج بوده چرا فقط یک صدای بلند شنیده شده و بعد از آن همه چیز در سکوت فرو رفته است؟! به همین دلیل افکار عمومی در راستای شعار عملکرد شفاف مدیران انتظار دارند که حتی چنانچه این موضوع امنیتی و سیاسی است؛ مسئولان مردم را امین خود بدانند و توضیحی هر چند کوتاه و در حد مجاز به آن‌ها بدهند تا دیگر شاهد انتشار انواع شایعات و یا اخبار غلط و جو سازی در این زمینه نباشیم!
منبع: خبرگزاری موج

ارسال نظر

 • ناشناس

  حمله اسرائیل بود از دمشق تا تهران

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار