گوناگون

پشت پرده حضور جمشید هاشم پور در فیلم مادر چه بود؟

پشت پرده حضور جمشید هاشم پور در فیلم مادر چه بود؟

پارسینه: زنده یاد علی حاتمی در سال ۱۳۶۸ فیلم «مادر» را به تهیه‌کنندگی موسسه هدایت فیلم جلوی دوربین می‌برد.

به گزارش پارسینه ، زنده یاد علی حاتمی در سال ۱۳۶۸ فیلم «مادر» را به تهیه‌کنندگی موسسه هدایت فیلم ساخت. این نخستین همکاری حاتمی با برادران شایسته در این موسسه است. تهیه‌کنندگان با نفوذی که توانستند در همان سال مجوز حضور دوباره جمشید هاشم‌پور در عرصه بازیگری را از مسولان وقت سینمایی بگیرند تا این بازیگر بتواند بعد از طی یک دوره ممنوع‌الکاری در محصولات موسسه هدایت فیلم بازی کند.

پایان ممنوع الکاری جمشید هاشم‌پور ، دقیقا مصادف می‌شود و با تولید فیلم « مادر ». علی حاتمی در حالیکه این فیلم را جلوی دوربین برده بود با توصیه‌ای از سوی مرتضی شایسته مواجه می‌شود. توصیه دوستانه‌ای که با حاتمی بعد از تعاملی آن را می‌پزیرد.

زنده یاد امین تارخ بازیگر نقش «جلال» در یک گپ وگفت دوستانه در پشت صحنه یک فیلم مستند ماجرای توصیه شایسته به حاتمی را اینگونه روایت کرده است: «مشغول ضبط سکانس‌های خانه مادر بودیم که یک روز مرتضی شایسته سر صحنه آمد و علی را گوشه‌ای کشید و با هم برای دقایقی طولانی مشغول حرف زدن شدند. ماجرا از این قرار بود که شایسته به علی گفت که مجوز جمشید هاشم‌پور را گرفته که در چند فیلم از تولیدات موسسه بازی کند و، چون آن‌ها در حال حاضر فقط فیلم «مادر» را در مرحله تولید دارند، اگر برایش امکانپذیر است، نقشی برای هاشم‌پور هرچند کوتاه در نظر بگیرد.»

جمشید هاشم پور در فیلم مادر

جمشید هاشم‌پور با همان سراتراشیده و گریم معروفش در مادر «مادر» بازی کرد، اما شخصیت «جمال» به واسطه طراحی بی نظیر علی حاتمی به یکی از متفاوت‌ترین و در عین حال جذاب‌ترین نقش‌های کارنامه این بازیگر تبدیل شد.

تارخ در ادامه این روایت گفته: «شاید خود شایسته هم فکر نمی‌کرد که حاتمی نه تنها این پیشنهاد را بپذیرد، بلکه از آن استقبال هم بکند. او از تهیه‌کننده ۲۴ ساعت مهلت می‌خواهد تا فکری به حال این قضیه بکند. فردای همان روز علی ما را سرصحنه جمع کرد و از حضور شخصیت تازه‌ای به نام «جمال» با بازی جمشید هاشم‌پور خبر داد. در واقع او طی این ۲۴ ساعت شخصیت جمال را که اصلا در فیلمنامه وجود خارجی نداشت را به فیلمنامه اضافه کرد و به این ترتیب داستان ازدواج پدر در تبعید و تولد جمال وارد فیلم شد.»

جمشید هاشم پور در فیلم مادر

فیلم مادر از جمله آثار ماندگار زنده یاد علی حاتمی است که نخستین بار در هشتمین دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر از آن رونمایی د. این فیلم در رشته‌های بهترین بازیگر نقش اول زن (زنده یاد رقیه چهره‌آزاد)، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (اکبرعبدی) و بهترین طراحی گریم (عبدالله اسکندری) برنده سیمرغ بلورین شد. محمد علی کشاورز در رشته بهترین بازیگر اصلی مرد و اکرم محمدی همراه با فریماه فرجامی در رشته بهترین بازیگر مکمل زن نامزد سیمرغ بلورین شدند.

نسخه اصلاح شده فیلم «مادر» جمعه هفته گذشته ۲۳ دی ماه همزمان با روز مادر از طریق پلتفرم «فیلمنت» وارد شبکه نمایش خانگی شد./فیلم نیوز

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار