گوناگون

لذت تماشای این شاهکارهای سینمای جهان را هرگز از دست ندهید

لذت تماشای این شاهکارهای سینمای جهان را هرگز از دست ندهید

فیلم‌ها هر آنچه که ما از دنیای حقیقی می‌خواهیم را روبه‌روی چشممان ظاهر می‌کنند و زندگی جدید و رازآلودی می‌سازند که گاهی فرای زندگی روزمره ما است

. در این میان فیلم‌هایی وجود دارند که به قدری احساسات ما را درگیر می‌کنند که برای ساعاتی از دنیای حقیقی دور می‌شویم و بی‌آنکه به مسئله‌ای فکر کنیم یا کاری انجام دهید، ما را میخکوب دنیای خود می‌کند تا معمای تازه‌ای را کشف کنیم.

در این میان ممکن است یک فیلم را بارها تماشا کنیم و همانند اولین بار، دوباره ما را مجذوب خود کند. در این مقاله قصد داریم ۸ فیلم سینمایی به شما معرفی کنیم که با تماشای آن در جای خود میخکوب می‌شوید و برای لحظاتی از در آن فیلم زندگی کنید.

۱٫ فیلم سینمایی Seven (هفت)

دیوید فینچر، کارگردان آمریکایی که با فیلم‌هایی باشگاه مشت زنی (Fight Club) و دختر گمشده (Gone Girl) خلاقیت کم‌نظیری را وارد سینمای هالیوود کرد، در سال ۱۹۹۵ با ساخت فیلم  سینمایی Seven یا هفت به مخاطبان ثابت کرد که فیلم‌های او ساده نیست و با تمام فیلم‌های معمایی و هیجان‌انگیزی که تا به آن روز ساخته شده، متفاوت است.

فیلم Seven داستان دو کاراگاه است که یکی نزدیک به روزهای بازنشستگی است و تجربه‌های بسیاری در این شغل دارد و دیگر جوانی آرمانگرا و بی‌تجربه است. این دو کاراگاه با قتل‌های زنجیره‌ای مواجه می‌شوند که هر یک از مقتول‌ها به روش به‌خصوصی کشته می‌شود و آنان هنگام انجام عملی کشته می‌شوند که کشف علت این زنجیره به پیدا کردن قاتل کمک می‌کند، اما این پایان ماجرا نیست و شما با تماشای این فیلم، بارهای شگفت‌زده می‌شوید.

اگر به فیلم‌های معمایی علاقه دارید، فیلم‌های دیوید فینچر غیرقابل پیش‌بینی هستند که فیلم هفت از اصلی‌ترین فیلم‌های عجیب کارنامه فعالیت‌های او محسوب می‌شود. این فیلم در گروه فیلم‌هایی قرار دارد که شما را درگیر خود می‌کند و روایت فیلم را هرگز فراموش نخواهید کرد.

۲٫ فیلم The Platform (پلتفرم)

فیلم سینمایی The Platform یا پلتفرم یک فیلم خلاقانه است که شما را میخکوب و غافلگیر می‌کند. این روزها شبکه اینترنتی نتفلیکس (Netflix) یکی از موفق‌ترین شبکه‌های آنلاین جهانی محسوب می‌شود که این بار با ارائه فیلم پلتفرم توجهات بیشتری را به خود جلب کرده است.

پلتفرم برخلاف بسیاری از فیلم‌های سینمایی روایتی ساده ندارد و هر چیزی که در فیلم تماشا می‌کنید، استعاره‌ای از مشکلات دنیا و انسان مدرن است. جزئیات و شخصیت پردازی این فیلم شما را شگفت‌زده می‌کند و مسلما داستان این فیلم پس از پایان نیز شما را رها نمی‌کند و ترس ناخودآگاهتان را فعال می‌نماید.

۳٫ فیلم سینمایی Mr. Nobody (آقای نوبادی)

فیلم سینمایی Mr. Nobody (آقای نوبادی یا آقای هیچ‌کس) ساختار عجیبی دارد و پس از تماشای این فیلم به این مسئله فکر می‌کنید که چه کسی فیلمنامه آقای نوبادی را نوشته است و به چه مسائل عجیبی فکر می‌کرده است و چه ذهن خلاق و ماورایی دارد!

آیا تا به حال به موضوع تقدیر و انتخاب در زندگی فکر کرده‌اید؟ به نظر شما جریان زندگی تقدیر یا جبر است یا یک تصمیم و انتخاب شخصی می‌باشد؟ این فیلم داستان یک پسر را در زمان کودکی بررسی می‌کند که اگر تقدیر یا انتخابش به گونه دیگری بود، زندگی‌اش به چه سمت و سویی می‌رفت. البته این فیلم ساختار ساده‌ای ندارد و با تماشای فیلم سینمایی Mr. Nobody متوجه مسیر عجیب و جذاب فیلم می‌شوید.

۴٫ فیلم سینمایی Parasite (انگل)

مراسم اسکار سال ۲۰۱۹ همه را متعجب کرد. البته اسکار مراسم مهمی است که همیشه سعی دارد متفاوت از جوایز دیگر همچون گلدن گلوب و بَفتا عمل کند و گاهی تصمیمات متمایز او، مخاطبان و افراد حاضر در هالیوود را شگفت‌زده و ناامید از مراسم اسکار یا آکادمی اواردز می‌کند.

فیلم سینمایی Parasite محصول کشور کره جنوبی که در ایران به نام پارازیت یا انگل نیز شناخته شده است، سال ۲۰۱۹ با دو جایزه اصلی بهترین فیلم خارجی و بهترین فیلم مراسم اسکار به خانه بازگشت که بسیاری از این انتخاب عجیب داوران متعجب شدند. چرا که تاکنون هیچ فیلمی که در بخش فیلم‌های خارجی اول می‌شود، در فیلم‌های اصلی برنده نمی‌شود و فیلم انگل این قانون نانوشته را شکست.

کارگردان این فیلم به تمام سلیقه‌های مخاطبان توجه کرده و ژانر کمدی، جنایی و وحشت را در فیلم ارائه کرده است. فیلم سینمایی Parasite دو گروه مخاطب دارد که دسته اول این فیلم را بی‌نظیر می‌دانند و دسته دوم پایان فیلم را کاملا ناقص و زرد تصور می‌کنند و در نهایت شما با تماشای این فیلم تصمیم می‌گیرید که در کدام گروه قرار گیرید.

فیلم سینمایی انگل داستان یک خانواده بسیار فقیر در کره جنوبی است که هوش بسیار بالایی دارند. آن‌ها با نقشه‌های هوشمندانه وارد یک خانواده ثروتمند می‌شوند که توصیه می‌کنیم ادامه داستان فیلم را خودتان تماشا کنید و از تمام لحظات آن لذت ببرید.

۵٫ فیلم سینمایی Vertigo (سرگیجه)

آلفرد هیچکاک، کارگردان مرموز بریتانیایی، از آن دست انسان‌هایی بود که از زمان خودش جلوتر بود و در آن زمان به خوبی و درستی درک نمی‌شد. به همین دلیل هیچکاک در یکی از مصاحبه‌هایش اعلام کرد که فیلم Vertigo یا سرگیجه یک شکست بود. با این حال این شکست به مرور زمان به یک موفقیت بزرگ در صنعت سینما تبدیل شد که بسیاری را مجذوب او و فعالیت‌های هنری‌اش کرده است.

فیلم سرگیجه آلفرد هیچکاک با روایت قتل و خیانت، در گروه تلخ‌ترین فیلم‌های این کارگردان عجیب و بااستعداد و حتی در میان فیلم‌های آن دوره قرار می‌گیرد. فیلم سرگیجه روایت انسان مدرن با مشکلات بزرگ و کوچک‌اش است و به همین دلیل از فیلم‌های آن دوره جلوتر می‌باشد.

۶٫ فیلم Eternal Sunshine of a Spotless Mind

فیلم سینمایی Eternal Sunshine of a Spotless Mind که در فارسی به نام درخشش ابدی یک ذهن بی‌آلایش ترجمه شده است تمام خواسته شما را از یک فیلم سینمایی عاشقانه با موضوعی تازه و شگفت‌انگیز برآورده می‌سازد و در گروه فیلم‌هایی قرار می‌گیرد که بارها آن را تماشا می‌کنید و احساس تلخ و شیرینی را تجربه خواهید کرد.

داستان این فیلم نیز با این سوال ذهن شما را درگیر می‌کند: تقدیر با انتخاب؟ فیلم تخیلی و عاشقانه درخشش ابدی یک ذهن پاک، داستان یک زوجی است که در مسیر عجیبی از رابطه قرار می‌گیرند و شما را با تماشای این فیلم میخکوب می‌کنند.

این فیلم در گروه فیلم‌های قرار دارد که هنگام اکران با توجه کم‌نظیر مواجه نشد و پس از گذشت سال‌ها توجه بسیاری را به خود جلب کرد و در گروه ۱۰۰ فیلم برتر دنیا قرار گرفت. اگرچه از کیت وینسلت این بازی، عجیب به نظر نمی‌رسد و او می‌تواند نقش‌ فیلم‌های درام را به خوبی بازی کند، اما بازی جدی جیم کری که همیشه در فیلم‌های کمدی ظاهر می‌شود، شما را شگفت‌زده می‌کند.

جیم کری بازیگر بااستعداد و خلاق فیلم‌های کمدی همچون احمق و احمق‌تر (Dumb & Dumber) و ماسک (The Mask) محسوب می‌شود، اما این فیلم قطعا جزء بهترین بازی‌های عمیق و پراحساس او در کارنامه فعالیت‌اش است.

۷٫ فیلم سینمایی The Prestige (حیثیت)

آیا تا به حال فیلمی از کریستوفر نولان تماشا کرده‌اید که شما را میخکوب و شگفت‌زده نکند؟ نولان، کارگردان بریتانیایی-آمریکایی با فیلم‌های درخشان Inception (تلقین)، Interstellar (میان ستاره‌ای)، Memento (یادگاری) و فیلم پرطرفدار The Dark Knight (شوالیه تاریکی) موفقیت سینمای مدرن هالیوود را مدیون کارهای درخشان خود کرده است.

نولان باز هم با فیلم حیثیت مخاطبان را شگفت‌زده کرده است. به نظر شما چه اتفاقاتی در لندن در قرن ۱۹ و ۲۰ افتاده که بخش اعظمی از کتاب‌ها و فیلم‌ها را به خود اختصاص داده است؟ روایت فیلم سینمایی The Prestige یا حیثیت داستان دو شعبده‌باز است که با یکدیگر در رقابت هستند و روایت عجیبی را رقم می‌زنند.

نولان با شناخت ابعاد مختلف روان و عواطف انسان، فیلم The Prestige را به گونه‌‌ای ساخته است که مخاطب نه تنها هنگام تماشای فیلم، بلکه پس از مدتی، از روایت فیلم رها نمی‌شود. اگر می‌خواهید یک فیلم هیجان‌انگیز تماشا کنید، فیلم حیثیت نولان را فراموش نکنید.

۸٫ The Rear Window (پنجره پشتی)

اگر می‌خواهید فیلم‌ رازآلوده جذابی تماشا کنید که شما را میخکوب کند، کافی است نگاهی به فهرست فیلم‌های آلفرد هیچکاک، این کارگردان بزرگ و تاثیرگذار صنعت سینما بیاندازید. فیلم سینمایی The Rear Window یا پنجره پشتی یکی از فیلم‌هایی است که مخاطب را مجذوب خود می‌کند.

فیلم پنجره پشتی با بازی جیمز استورات که به نظر می‌رسد یکی از بازیگران مورد علاقه هیچکاک بود، داستان یک عکاس خبری است که به دلیل پای شکسته‌اش نمی‌توان از خانه خارج شود و به کشف موضوعات جدید و اخبار داغ بپردازد و ناچار می‌شود که این موضوعات هیجان‌انگیز و خبری را در خانه و در میان همسایگان خود بیابد که همین مشاهداتش باعث کشف یک موضوع عجیب می‌شود.

هیچکاک با کارگردانی حرفه‌ای خود و حرکت دوربین‌ها کاری می‌کند که مخاطب همچون کاراکتر اصلی فیلم در خانه محبوس بماند و اتفاقات را از نگاه او مشاهده کند که این مسئله در میان فیلم‌های کلاسیک یک نوآوری محسوب می‌شود.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار