گوناگون

پورمحمدی در گفت‌وگوی ویژه خبری؛

مدیر برنامه‌محور هستم

مدیر برنامه‌محور هستم

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: مدیر برنامه‌محور هستم و خود را ملزم به اجرای قانون می‌دانم، برای اجرای برنامه هفتم لوازم اجرای برنامه را تدارک می‌بینیم اما برای اصلاح موارد راه‌های قانونی را طی خواهم کرد.

به گزارش پارسینه و به نقل از ایرنا؛ مصطفی پورمحمدی نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شامگاه شنبه - ۲۶خرداد- در ششمین روز تبلیغات نامزدها در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری که از شبکه خبر رسانه ملی پخش شد، اظهار داشت: از ۶ برنامه توسعه که تاکنون تدوین شده است در برنامه دوم، چهارم، پنجم و ششم در آنها نقش داشتم، اما  گزارش ها حکایت از این دارد که بین ۳۰ تا ۳۵ درصد این برنامه ها اجرا شده است، برنامه که برای اجرا آماده شده است؛ شاید فرض دیگری باید مطرح شود شاید نظام برنامه ریزی اشکال دارد باید ملزومات برنامه آماده شود.

برنامه ششم زیر ۳۰ درصد اجرایی شده است

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان این که در برنامه اول، سوم و هفتم در تدوین، مشورت‌ها و کارهای برنامه دخیل نبودم، تاکید کرد: مشکلی که اکنون در برنامه ۵ ساله و نظام برنامه‌ریزی کشور داریم و رهبر معظم انقلاب هم در یکی از سخنرانی‌ها اشاره کردند، که ۳۰ تا ۳۵ درصد برنامه ها اجرا شده است حتی برنامه ششم را برآورد کردند که زیر ۳۰ درصد است.

پورمحمدی تصریح کرد: در جهان برنامه‌های ۵ یا ۱۰ ساله تا حدودی منسوخ شده است، در دنیای معاصر سرعت تحولات بسیار زیاد است، و معمولا برنامه‌ها و زمان‌بندی برنامه‌های را در برای مدت یک یا دوسال تدوین می‌کنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: در کشور ما برنامه‌های ۵ ساله کشور توسط یک تیم از دولت نوشته می‌شود، برای تطبیق به مجمع تشخیص مصلحت نظام می رود، برنامه هفتم را دولت سیزدهم نوشت و در مجلس یازدهم تصویب شد، الان دولت جدید قرار است تشکیل شود، و مجلس جدید هم با شعارهای جدید تشکیل شده است، نامزدها شعارهایی می‌دهند که شاید با برنامه هفتم تطبیق نداشته باشد.

وی ادامه داد: یک سیاستگذاری کلان ۱۰، ۲۰ یا ۲۵ ساله از سوی کشورها طراحی می‌شود و سپس ۳، ۴ یا ۵ هدف در نظر می‌گیرند و پس از آن برنامه را به صورت یک ساله یا دو ساله تنظیم می کنند.

هنر برنامه، تطبیق با بودجه و درآمدهاست

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: هنر برنامه، تطبیق برنامه با بودجه و درآمدها است، معمولا سناریوهای مختلفی را برای برنامه در نظر می‌گیرند که کمتر در برنامه‌ریزی‌های ما به آن توجه شده است.

پورمحمدی با بیان این که ما باید ملزم به قانون باشیم چون این اصل است، تاکید کرد: اگر چیزی قانون شد باید آن را اجرا کنیم ما باید تمام لوازم مربوط به اجرای برنامه را حاکم کنیم که این کار را خواهیم کرد،  البته ناچار خواهیم بود که به برنامه هفتم اصلاحیه هایی بدهیم برخی از شعارهای دولت با برنامه های بالا دستی قابل تطبیق نیست.

وی با بیان این که برنامه را یک دولت و مجلس دیگری تصویب کرده است، گفت: حالا این برنامه را دولت جدید با دولت شعارهای جدید می خواهد اجرا کند،  برنامه بالادستی با شعاری دولت جدید داده قابل تطبیق نیست، همین مشکلاتی را در نظام برنامه ریزی ایجاد می‌کند. تطبیق این فضاها مشکلات جدی برای ما ایجاد می‌کند.

پور محمدی با بیان این که شکل برنامه هفتم داد می زند که نمی شود آن را درست اجرا کرد، اظهار داشت: ماده مکمل ۳۵ الحاقی در برنامه هفتم با ۲۵ عنوان داریم که برنامه همین موارد است، باید عدد و رقم می‌شد این ها اساس برنامه است، اینها را همگی به زمان دیگر حواله داده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: ما دو سال برنامه نداشتیم دو سه سال طول کشید این برنامه تنظیم شود، دلیل عدم تحقق روشن است خیلی دنبال جای دوری نباید برویم که چرا تحقق پیدا نکرده است؟ نباید فقط مدیران، کارشناسان و کارمندان دستگاه های دولتی را مسئول بدانیم که شما برنامه را اجرا نمی‌کنید.

 

ارسال نظر

 • ایران

  ((مدیر برنامه محور هستم)) ای جان تو این 43 سال کجا بودی برنامه محور کی بودی

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار