گوناگون

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی کیست و چه سوابقی دارد؟

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی کیست و چه سوابقی دارد؟

در آستانه برگزاری انتخابات، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی با موضوع معیشت مردم و اقتصاد و رساندن تورم به یک عدد تک رقمی و با شعار «دولت خانواده»، ورود به صحنه رقابت را آغاز کرده است.

به گزارش پارسینه، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی پزشک و سیاستمدار اصولگرای ایرانی است که از سال ۱۴۰۰، سمت معاون رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران را در دولت سیزدهم برعهده دارد.

قاضی‌زاده هاشمی کیست؟

 

زندگی شخصی

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در ۲۵ فروردین سال ۱۳۵۰ در شهر فریمان از شهرستان‌های استان خراسان رضوی به دنیا آمد. وی متخصص گوش و حلق و بینی است.

پسر عموی او، سیدحسن قاضی زاده هاشمی است که در دولت حسن روحانی به عنوان وزیر بهداشت حضور داشت. برادر کوچک او سیداحسان قاضی زاده هاشمی است که نماینده مردم فریمان و سرخس از استان خراسان رضوی در یازدهمین مجلس شورای اسلامی است و در دوره دهم نیز در مجلس حضور داشته است.

تحصیلات

وی متخصص گوش و حلق و بینی است و پیش از نمایندگی مجلس، ریاست دانشگاه علوم پزشکی سمنان را برعهده داشت. 

حضور در عرصه سیاست

14591_631

حضور در مجلس

قاضی‌زاده هاشمی در سال ۱۳۸۶ از حوزهٔ انتخابیه مشهد توانست به دورهٔ هشتم مجلس شورای اسلامی راه پیدا کند. وی همچنین در دوره‌های نهم، دهم و یازدهم نیز از همین حوزهٔ انتخابیه به مجلس راه پیدا کرد. قاضی‌زاده هاشمی در دوره‌های نهم و دهم مجلس شورای اسلامی، دبیر هیئت رئیسه مجلس و در دورهٔ یازدهم، تا خرداد ۱۴۰۰ نایب رئیسی اول مجلس را بر عهده داشت.

وی همچنین نماینده مشهد و کلات در دوره هشتم، نهم، دهم و یازدهم مجلس شورای اسلامی بوده و در دوره‌های نهم و دهم به عنوان دبیر و عضو هیئت رئیسه مجلس بوده و در دوره یازدهم تا خرداد ماه ۱۴۰۰، نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی بوده است.

قاضی زاده هاشمی در مجلس هشتم، نهم و دهم به عنوان نماینده مردم مشهد و کلات حاضر بود، او در دوره نهم و دهم به عنوان دبیر در هیئت رئیسه مجلس حضور داشت.

1007810_545

حضور در انتخابات ریاست جمهوری

انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰

وی همچنین از نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ بوده است. قاضی‌زاده هاشمی در ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ نامزدی خود را در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ اعلام کرد. او در ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ به همراه دخترش با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور اقدام به ثبت‌نام برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران کرد. صلاحیت قاضی‌زاده هاشمی در تاریخ ۴ خرداد ۱۴۰۰ از سوی شورای نگهبان احراز شد. قاضی‌زاده هاشمی در نهایت در جایگاه چهارم انتخابات قرار گرفت.

128a5dd0-3ecd-4d62-a275-b816d092ac89_11zon

انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۳

وی در روز دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۳ با حضور در وزارت کشور برای انتخابات ریاست‌جمهوری دوره چهاردهم ثبت‌نام کرد و در ۲۰ خرداد صلاحیت وی توسط شورای نگهبان احراز شد.

به نقل از جماران، امیرحسین قاضی زاده هاشمی با حضور در ستاد انتخابات کشور و در جمع خبرنگاران  پس از ثبت‌نام با اعلام تسلیت به خانواده‌های شهدای خدمت گفت:

سالروز رحلت امام عظیم الشان (رحمت الله علیه) را به همه آزادی‌خواهان عالم تسلیت عرض نموده و یاد و خاطره امام عزیز را زنده نگاه می‌دارم که با آینده‌نگری در مورد مسئله فلسطین، جبهه مقاومت بهم پیوسته‌ای را ایجاد نمود که به زودی منجر به شکست رژیم کودک کش صهیونیستی و پیروزی قطعی ملت فلسطین خواهد شد.

قاضی زاده ادامه داد: امروز اینجا هستم تا بیان کنم، مؤلفه‌های قدرت، اعم از نظامی و سیاسی، امنیت کشور، تمامیت ارضی، زیر ساخت‌ها، پیشرفت در فناوری‌های مهم از قبیل هسته‌ای، نانو و هوا و فضا، نیروی انسانی جوان، جهادی و با دانش و بسیاری از موارد دیگر، همگی محصول انقلاب اسلامی و حرکت جهادی و مکتبی بوده است، اما با افتخار به مسیر طی شده، باید بررسی کرد چرا علیرغم داشتن مؤلفه‌های متعدد قدرت و پیشرفت، امروز خانواده عزیز ایرانی با مسائل و چالش‌های مزمن شده‌ای مواجه است که دستاویز تلاش بدخواهان برای القای یاس در آنها گردیده است؟

وی بیان کرد: مردم عزیز ایران، می‌دانید که دعواها و بی‌اخلاقی‌های سیاسی بیهوده، دوقطبی‌های کاذب هر چند پرهیاهو، کلی گویی، رویکردهای قیم‌مآبانه، تزریق مُسَکِن‌های موقت، پافشاری بر آزمودن مسیرهای شکست خورده و راهکارهای تک عاملی پاسخی مناسب در جهت حل آن چالش‌ها نیست.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: در گام دوم انقلاب اسلامی و در این دولت ضمن حفظ آرمان‌های انقلاب از طریق به میدان آوردن گسترده مردم بر حل مسائل اساسی آنان تمرکز خواهم کرد. سه سال قبل مطالبی اشاره کردم. همچنان؛ رقیب خود را دیوان سالاری صد ساله دولت محور، حلقه‌های بسته مدیریتی، نادیده گرفتن تمامی ظرفیت‌های کشور، شخص محوری به جای گفتمان محوری و برنامه محوری، عدم اعتماد به بخش خصوصی، مدیریت نشسته، قانون گریزی و تمرکزگرایی می‌دانم.

به نقل از ایسنا، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی است که با انتشار توییت زیر خبر از تایید صلاحیت خود در این دوره انتخاباتی داد.

63063064

 

تاریخچه انتخاباتی

سال

انتخابات

آرا

٪

رتبه

یادداشت‌ها

۱۳۸۶

مجلس شورای اسلامی

۱۵۳٬۸۹۰

-

چهارم[۱۴]

راهیابی به دور دوم

۱۳۸۷

دور دوم مجلس شورای اسلامی

۱۵۴٬۰۲۸

۵۲٫۱۸

اول

پیروزی

۱۳۹۰

مجلس شورای اسلامی

 ۳۳۰٬۴۰۵

 ۳۶٫۴۰

اول

پیروزی

۱۳۹۴

مجلس شورای اسلامی

 ۳۸۵٬۶۳۵

 ۳۵٫۹۴

اول

پیروزی

۱۳۹۸

مجلس شورای اسلامی

 ۳۹۷٬۴۴۸

 ۵۳٫۴۳

دوم

پیروزی

۱۴۰۰

ریاست‌جمهوری

۱٬۰۰۳٬۶۵۰

۳٫۴۶

چهارم

شکست

۱۴۰۳

ریاست‌جمهوری

     

احراز صلاحیت

1071147_505

دیگر فعالیت های دولتی و سیاسی

وی در سال ۱۴۰۰ و پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم، با صدور حکمی از جانب رئیس جمهور وقت، شهید آیت الله رئیسی، به سمت «معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران» منصوب گردید.

او از زمان تشکیل جبهه پایداری، به عضویت این جبهه درآمد و در فاصله سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۳ سخنگوی آن بود اما پس از تأسیس حزب قانون از جبههٔ پایداری جدا شد. قاضی‌زاده هم‌اکنون عضو شورای مرکزی حزب اسلامی قانون و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران است.

دیدگاه اقتصادی قاضی زاده هاشمی

قاضی زاده هاشمی: فوریت دولت من اقتصاد است

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی هم در یک برنامه تلویزیونی گفته که فوریت دولت او اقتصاد است اما اولویت دولتش خانواده است.

تلاش برای ارتقاء ارزش سرمایه اجتماعی کشور یکی از مهم ترین اقدامات در دولت بنده خواهد بود. در همین مسیر پاسپورت و پول شهروند ایرانی باید باارزش باشد.

او همچنین با بیان اینکه یکی از مسائل پیچیده کشور، خروج دولت از بنگاه‌داری است، گفت که تولید مدل حکمرانی، مردمی‌سازی و رساندن آن به مدل اجرا از عمده فعالیت او در بنیاد شهید بوده و معتقد است هرم دولت باید وارونه شود و ارکان دولت بیشترین ارتباط را با مردم داشته باشند.

او همچنین گفت: باید کاری کنیم تا کل ابعاد جامعه باهم تلاش کنند. تلاش برای ارتقاء ارزش سرمایه اجتماعی کشور یکی از مهم ترین اقدامات در دولت بنده خواهد بود. در همین مسیر پاسپورت و پول شهروند ایرانی باید باارزش باشد. از طرفی مردم سرمایه هستند و سرمایه ثروت آفرین است. در حقیقت این مردم هستند که تمام مشکلات را حل خواهند کرد. نخبگان، تاجران، سرمایه‌گذاران و سایر آحاد جامعه باید فعال شوند.

بازخوانی دیدگاه‌های اقتصادی قاضی‌زاده هاشمی

از آنجایی  که اقتصاد در اولویت اول ایران قرار دارد، چشم افکار عمومی به دیدگاه‌های اقتصادی نامزدهای ریاست جمهوری دوخته شده است. در همین راستا ایسنا در سلسه گزارش هایی با بازخوانی نظرات گذشته نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم دیدگاه های اقتصادی آن ها را در معرض قضاوت مردم خواهد گذاشت.  

برنامه ریزی برای تامین ۴.۵ میلیون واحد مسکونی در کشور

این کاندیدای انتخابات دولت چهاردهم در زمان حضور برای ثبت نام در انتخابات سال ۱۴۰۰ با توجه به اهمیت موضوعات اقتصادی برای مردم، حدود ۴۰ وعده اقتصادی داد که از جمله آن‌ها تشکیل صندوق رفاه جوانان، پرداخت ۵۰۰ میلیون تومان برای اشتغال، ازدواج و مسکن به هر زوج، حل مشکل بورس در سه روز، حاکم شدن دولت مردم، برقراری نظام جامع شفافیت، رقابت و عدم انحصار و رانت، عدالت در رشد، پاسخگویی دولت نسبت به تصمیماتش، ایجاد ۴۸۵ پایتخت در کشور، حل مشکل مسکن، برنامه ضربتی کوتاه مدت، بلند مدت و میان مدت برای ایجاد اشتغال، تهیه یک بسته غذایی ماهانه به میزان ۳۰۰ هزار تومان، عرضه محصولات کشاورزی در بورس، تبدیل شدن به صادرکننده مواد غذایی تا سال ۱۴۰۴، نوسازی نظام مدیریت و ناوگان اداری کشور و کاهش نرخ تورم به کمتر از ۵ درصد است.

وی همچنین به برنامه ریزی برای تأمین ۴.۵ میلیون واحد مسکونی در کشور، تأمین مسکن سه دهک پایین جامعه، برقراری اقساط ۳۰ ساله مسکن برای فقرا، مبارزه با قاچاق و بازار سیاه، اصلاح اقتصاد رسانه، ایجاد ثبات شغلی برای خبرنگاران،  پرداخت یارانه به فعالان حوزه فرهنگ در ازای مابه‌التفاوت عدم حقوقشان،  حفاظت از مصرف کننده نهایی، برگرداندن رانت ایجاد شده از سوی دولت به جیب مردم، ایجاد شفافیت اقتصادی تام و عام و توسعه فرهنگ استفاده از کالای داخلی نیز تاکید داشت.

از جمله موارد دیگری نیز که وی نسبت به آن‌ها در آن دولت توجه داشت و وعده تحقق داده بود،  تشکیل شرکت‌های دو یا چندملیتی با کشورهای منطقه، تسهیلات ۵۰۰ میلیون تومانی برای خرید کالای ایرانی،  انتصاب یک تاجر موفق به عنوان وزیر خارجه دولت،  حرکت از اقتصاد دولتی به سمت اقتصادی عمومی،  افزایش مشارکت اقتصادی میان دولت و بخش مردمی،  خصوصی و تعاونی اداره کردن نظام اقتصادی،  کنترل تورم و تنظیم آن از طریق اجرای ۵۱ پروژه راهبردی، تک رقمی شدن تورم طی چهار سال،  تک رقمی شدن نرخ ارز،  صدور شناسنامه اقتصادی برای هر خانواده ایرانی، دریافت پلکانی مالیات از خانواده‌ها،  هوشمندسازی یارانه‌ها،  تحقق اقتصاد برونگرا و تعیین کننده شرایط اقتصاد جهانی،  تحقق آزادی قدرت خرید برای مردم و برداشته شدن دیوارهای میان مردم و اقلام اساسی بود.

آزاد گذاشتن مرزهای اقتصادی

قاضی زاده هاشمی اعتقاد داشت که هیچ مرزی در اقتصاد نباید وجود داشته باشد و دولت سلام دولتی است که پایتخت آن همه شهر ستان هاست نه تنها فقط تهران و ماموریت آن این است هرجا محرومیت بیشتر، توجه دولت سلام به آنجا بیشتر است.  وظیفه دولت آزاد گذاشتن مردم در زندگی، کسب و کار است. باید دولت پای خود را از گردن مردم بردارد. آمدیم برای توزیع عادلانه امکانات؛ یعنی به مناطق کمتر برخوردار توجه شود که اگر آن‌ها رشد کند اقتصاد کشور هم رشد می‌کند.

حذف قیمت‌گذاری دستوری و پیش‌بینی پذیری اقتصاد برای سرمایه‌گذاران

وی در همان زمان همچنین در صفحه شخصی خود نوشته بود: حذف قیمت‌گذاری دستوری، اخذ مالیات بر عایدی سرمایه از بازارهای غیرمولد، دوطرفه شدن معاملات سهام، توسعه ابزارهای کاهش ریسک، رفع انحصار از مجوزها و راه‌اندازی صندوق پروژه از جمله برنامه‌های من برای حمایت از بازار سرمایه است؛ باید اقتصاد را برای سرمایه‌گذاران پیش‌بینی‌پذیر کنیم.

ما در کشور حافظ ارز خارجی هستیم تا ارز داخلی

قاضی زاده در مناظره خود با تاکید بر اهمیت حفاظت از ارزش ارز داخلی گفته بود: در کشور ما مسئولین مربوطه به جای اینکه مسئول حفاظت از ارزش پول ملی باشند، مسئول حفاظت از ارز خارجی شده‌اند. ظاهرا این کار مسئول مشخصی ندارد و مسئولینی که وظیفه پاسخگویی دارند هم آن را گردن دیگری می اندازند. ای کاش رئیس بانک مرکزی ما خود را مسئول حفظ ریال بداند نه دلار.

وی در راستای کنترل تورم نیز به بسته‌ای شامل ۲۱۳ پروژه اشاره کرد که بر اساس ادعای وی بیش از ۵۰ پروژه آن به کنترل تورم مربوط بود و در آن اصلاحات ساختاری بانک ها و بودجه نیز پیش‌بینی شده بود و می‌گفت تورم یک مالیات دائمی از سمت مردم پابرهنه به سمت دولت و طبقه مرفه است که در ۵۰، ۶۰ سال گذشته ادامه داشته است. ما به دنبال گسترش تولید، تقویت تولید، هدایت نقدینگی به سمت تولید و کنترل قیمت در بازار هستیم.

وام بانکی یک رانت بزرگ

وی معتقد بود که بزرگترین رانت، وام بانکی است؛ چرا که نرخ سود تسهیلات زیر نرخ تورم است و تورم این انگیزه را می دهد که وام بانکی را پس ندهند. علاوه بر این ۶۵ درصد منابع بانکی به یک دهک اول و ۹۵ درصد به نیمی از جمعیت داده شده است. همچنین ۷۰ درصد منابع بانکی به تهران و ۲۰ درصد به ۲۵ استان کشور داده شده است. وقتی منابع این طور تقسیم می‌شود، خانه دو میلیاردی تبدیل به ۵ میلیارد و خانه دیگری به آپارتمانی در ترکیه تبدیل می شود. اگر ساختار همین باشد حتی اگر مدیر عوض شود چه اصلاح طلب باشد و اصول گرا بیاید یا برعکس مشکلی حل نمی شود. اگر ما می خواهیم مشکلات اقتصادی حل شود باید به دنبال اصلاح ساختار برویم.

اصلاح نهادی قانون تجارت، بیمه و بانک

از نظر وی در زمینه بیمه و تجارت و قانون‌ بانک‌ها زانوی دولت بر گردن مردم بود و باید این قوانین اصلاح میشد و از جمله مهم‌ترین برنامه‌های خود به کاهش تورم به ۵ درصد اشاره کرده بود.

جلوگیری از واردات بی‌رویه

وی تاکید داشت که ما شاهد مافیای بزرگ و در هم تنیده واردات هستیم که با برخورداری از رانت های مختلف مجوز ارز ارزان قیمت، انحصار و واردات، تولید را تهدید می کند. دولت مسئول باید هدف اصلی اش این باشد که از تولید و اشتغال داخلی حمایت کند. قانون گذار مکانیزم تعرفه گذاری را در اختیار دولت گذاشته ولی راه های دیگری به وجود آمده که واردات انجام می شود و تولید را تهدید می کند. یکی از آن ها قاچاق است آن هم از مبادی رسمی و مناطق ویژه و آزاد و دیگری ارز ارزان قیمتی که در اختیار صادرکننده قرار می گیرد.

افزایش امید به آینده...

حالا پس از سه سال،   قاضی‌زاده هاشمی مجددا به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری تایید صلاحیت شده که با شعار امید را به آینده افزایش می‌دهم سخنان خود را آغاز کرده است.  

وی در یک سخنرانی مطرح کرده: دولت خانواده به خانواده بزرگ ایران متعهد می‌شود که تمام تلاش خود را بکارگیرد تا با همراهی آنان در یک دوره چهارساله، تورم و تک رقمی،  رفع فقر مطلق، رشد اقتصادی ۶ تا ۸ درصدی، افزایش دوبرابری امید به آینده و کاهش محسوس آسیب های اجتماعی را محقق سازد.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار