گوناگون

عارف: نگاه امنیتی در حوزه ارتباطات را قبول نداریم

عارف: نگاه امنیتی در حوزه ارتباطات را قبول نداریم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، تاکید کرد: اگرچه نقش امنیت در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بسیار مهم و برجسته است، اما نگاه امنیتی در این حوزه را قبول نداریم.

به گزارش سیتنا، دکتر محمد رضا عارف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با تنی چند از فعالان و صاحب‌نظران صنعت ارتباطات کشور، گفت: علی رغم نقش برجسته و مزیت نسبی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و سهم بالای این حوزه در اشتغالزایی و تولید ناخالص داخلی، اهمیت این بخش در کشور ما جا نیفتاده است.

وی ادامه داد: دو مساله‌ای که در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور با آن مواجه‌ایم، اول نگاه امنیتی و دیگر شکست خصوصی سازی است. این در حالی است که این دو چالش در دنیا رفع شده است. منکر این نیستیم که نقش امنیت در حوزه ارتباطات بسیار مهم و برجسته است، اما نگاه امنیتی در این حوزه را قبول نداریم. در حوزه فناوری اطلاعات اعتماد به بخش خصوصی و میدان دادن به این بخش می تواند مشکلات این بخش را تا حد قابل قبولی کاهش دهد.

photo_2024-06-13_15-46-44_0

رئیس انجمن رمز ایران، خاطرنشان کرد: روند توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور ما حداقل طی دو دهه گذشته بر خلاف توسعه این بخش در دنیا بوده است. همیشه این موضوع مطرح بوده که ما در صنعت کلاسیک نمی‌توانیم فاصله مان را از دنیا به راحتی کم کنیم، لذا ما هیچ وقت خودروساز مدعی نخواهیم بود، اما در حوزه فناوری های پیشرفته می‌توانیم پیشتاز باشیم.

عارف گفت: اتفاقا در حوزه‌های نانو و فناوری پیشرفته به موفقیت های برجسته ای نائل آمدیم، همانطور که در حوزه ICT می‌توانستیم سهم بالایی در تولید ناخالص داخلی داشته باشیم که متاسفانه به دلیل دخالت‌های ناصحیح نهادهای حاکمیتی این اتفاق رخ نداده است، اما اعتقاد داریم که باید این مسیر برگردد؛ چراکه صنعت ICT در راستای تولید ثروت و تعامل منطقه‌ای می‌تواند موثر باشد.

به گزارش سیتنا، عارف ادامه داد: اگر صنعت افتا و صنعت ICT مورد حمایت واقع می‌شد ما امروز با حضور جدی منطقه‌ای می‌توانستیم با کشورهای منطقه همکاری ارزشمندتری داشته باشیم. طی دوره های گذشته درخواست‌هایی از مقامات عالی کشورهای منطقه برای همکاری در حوزه افتا داشتیم که به دلایل مختلف به نتیجه مطلوب نرسیدیم.

وی در ادامه گفت: اگرچه نگاه کلان در کشور حل این مشکلات برای توسعه است، ولی متاسفانه با تنگ‌نظری‌هایی روبرو هستیم که گاهی با چماق امنیت به دنبال سوء استفاده اقتصادی هستند و گاهی هم با چماق کیفیت بالای کالاهای خارجی به دنبال کسب منافع خاص هستند که باید با اینگونه روش‌ها مقابله کرد که البته نوع مقابله هم باید با ظرافت باشد که با مانع روبرو نشویم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در پایان با اشاره به انتخاب ریاست جمهوری ضمن برشمردن ویژگی های برجسته دکتر مسعود پزشکیان تاکید کرد: امیدواریم در انتخابات پیش رو با مشارکت چشم‌گیر مردم برخی روندهای نامطلوب فعلی با حضور آقای دکتر پزشکیان متوقف شود و در حوزه ICT هم باید یک برنامه جامع عملیاتی برای این صنعت ارائه شود تا وزیر مربوطه از دل این برنامه خارج شود و نه از یک نگاه محدود.

عارف: نگاه امنیتی در حوزه ارتباطات را قبول نداریم؛ گاهی با چماق امنیت به دنبال سوء استفاده اقتصادی هستند؛ باید وزیر ارتباطات از دل یک برنامه جامع خارج شود، نه از یک نگاه محدود

در ابتدای این جلسه، مهندس حسین ریاضی، رئیس سندیکای صنعت مخابرات ایران، مهندس فرامرز رستگار، دبیر و نائب رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت مخابرات ایران، دکتر داوود ادیب، رئیس اتحادیه صنعت مخابرات ایران و رئیس کانون هماهنگی فاوا، دکتر اسماعیل ثنایی، نائب رئیس کانون هماهنگی فاوا و عضو هیات مدیره اتحادیه صنعت مخابرات ایران و مهندس مسعود فاتح، مدیرمسوول پایگاه خبری سیتنا و ماهنامه نسل چهارم به بیان دیدگاه‌شان پیرامون وضعیت فعلی صنعت ارتباطات و انتظارات از دولت آتی برای بهبود وضعیت این صنعت ارائه دادند.

 

 

 

حجم ویدیو: 21.61M | مدت زمان ویدیو: 00:04:05 دانلود ویدیو

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار