گوناگون

ادعای یک روزنامه درباره تأیید قطعی صلاحیت ۱۲ کاندیدا+اسامی و عکس

ادعای یک روزنامه درباره تأیید قطعی صلاحیت 12 کاندیدا+اسامی و عکس

«وطن‌ امروز» بر اساس پیش‌بینی صاحب‌نظران ۱۲ نفر را به عنوان کاندیداهای احتمالا مورد تایید شورای نگهبان معرفی کرد.

این روزنامه نوشت: بر اساس گزارش ستاد انتخابات کشور از ۱۰ تا ۱۴ خرداد به مدت ۵ روز ۸۰ نفر برای کاندیداتوری در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند.

 این ۸۰ کاندیدا ترکیبی از افراد و چهره های سرشناس و نیز مدیران مطرح هستند. اکنون گمانه زنی هایی درباره بررسی صلاحیت این افراد در شورای نگهبان و ترکیب نهایی کاندیداها انجام می شود. طی روزهای اخیر بخصوص پس از پایان مهلت ثبت نام اخباری در فضای مجازی مبنی بر تایید یا رد صلاحیت برخی کاندیداها مطرح شده است... پیگیری های «وطن امروز» نشان میدهد تاکنون در بررسی صلاحیت داوطلبان هنوز تصمیم قطعی درباره تایید یا رد صلاحیت آنها گرفته نشده است.

روز گذشته نیز سخنگوی شورای نگهبان این موضوع را تأیید کرد و گفت هنوز درباره هیچ داوطلبی تصمیم قطعی گرفته نشده است. با این حال اما با بررسی داوطلبان می توان درباره ترکیب نهایی تایید شده پیش بینی کرد. با بررسی داوطلبان چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری می توان درباره برخی از این داوطلبان احتمال قطعی تایید صلاحیت را در نظر گرفت و درباره برخی از آنان نیز این احتمال را با ضریب پایین تری مدنظر گرفت. «وطن امروز» در پیگیری های خود و نیز در گفت و گو با صاحبنظران، به بررسی داوطلبان و استمال تایید یا عدم تایید صلاحیت آنان پرداخته است. با بررسی های انجام شده، از میان ۸۰ داوطلب انتخابات چهاردهم ریاست جمهوری، نهایتا ۱۲ گزینه که شانس تایید صلاحیت آنها در شورای نگهبان بیشتر از سایرین باشد؛ مشخص شده اند. به عبارتی این ۱۲ نفر کسانی هستند که پیش بینی می شود ترکیب نهایی افراد تایید صلاحیت شده، از میان آنها باشد.

این ۱۲ نفر عبارتند از: محمد باقر قالیباف، مهراد بذریان، علی لاریجانی اسحاق جهانگیری، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی محمد شریعتمداری مصطفی پورمحمدی، علی نیکزاد، امیر حسین قاضی زاده، صولت مرتضوی و عبد الناصر همتی

صاحبنظران می گویند با توجه به شرایط دوازده گانه کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری این ۱۲ داوطلب بیشتر از سایرین شانس تایید از سوی شورای نگهبان را دارند.

بر اساس اصل ۱۱۵ قانون اساسی، رئیس جمهور باید از میان رجال مذهبی یا سیاسی ایرانی الاصل تابع ایران، مدیر و مدیر باشد و تشخیص این موضوع بر عهده ۱۲ عضو شورای نگهبان است.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار