گوناگون

در جلسه انتخاباتی جبهه اصلاحات چه گذشت؟

در جلسه انتخاباتی جبهه اصلاحات چه گذشت؟

یک عضو جبهه اصلاحات ایران جزئیات جدیدی از جلسه انتخاباتی این جبهه که شب گذشته برگزار شد، ارائه کرد.

به گزارش پارسینه و به نقل از ایسنا؛ شامگاه چهارشنبه ـ ۹ خرداد ماه ـ جلسه انتخاباتی جبهه اصلاحات با حضور اکثریت اعضاء برگزار شد.

بک عضو جبهه اصلاحات که در این جلسه حضور داشت به ایرنا، گفت: قرار شد ظرف ۳ روز آینده هر کدام از اعضاء حقیقی و حقوقی یعنی احزاب و شخصیت‌ها ۳ نفر را به جبهه اصلاحات معرفی کنند، سپس براساس مکانیسم رأی گیری، جبهه در مورد گزینه‌های معرفی شده تصمیم‌گیری خواهد کرد.

در این جلسه، بنابر این شد که در صورت تایید کاندیدای اختصاصی جبهه اصلاحات از سوی شورای نگهبان، این جبهه در انتخابات حضور خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، مطابق قانون انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری باید در خرداد سال ۱۴۰۴ و بعد از پایان دوره چهارساله دولت سیزدهم برگزار می‌شد، که به‌علت سانحه بالگرد حامل رئیس‌جمهور و همراهانش و شهادت آنان، زودتر از موعد برگزار می‌شود.

طبق اصول ۱۳۱ و ۱۳۲ قانون اساسی، در صورت‌ فوت‌، عزل‌، استعفا، غیبت‌ یا بیماری بیش‌ از دو ماه‌ رئیس‌‌جمهور و یا در موردی که‌ مدت‌ ریاست‌‌جمهوری پایان‌ یافته‌ و رئیس‌ جمهور جدید بر اثر موانعی هنوز انتخاب‌ نشده‌ و یا امور دیگری از این‌ قبیل‌، معاون‌ اول‌ رئیس‌ جمهور با موافقت‌ رهبری اختیارات‌ و مسئولیت‌های وی را برعهده‌ می‌گیرد و شورایی متشکل‌ از رئیس‌ مجلس‌ و رئیس‌ قوه‌ قضائیه‌ و معاون‌ اول‌ رئیس‌‌جمهور موظف‌ است‌ ترتیبی دهد که‌ حداکثر ظرف‌ مدت‌ ۵۰ روز رئیس‌ جمهور جدید انتخاب‌ شود.

بر این اساس رهبر معظم انقلاب اسلامی دوشنبه ۳۱ اردیبهشت‌ماه «محمد مخبر» معاون رئیس‌جمهور را بر اساس اصل ۱۳۱ قانون اساسی، به‌عنوان مدیر قوه مجریه منصوب کردند.

با تصویب رؤسای قوای مقننه و قضائیه و سرپرست قوه مجریه، و نیز تأیید شورای نگهبان، چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هشتم تیرماه ۱۴۰۳ در سراسر کشور برگزار می‌شود.

نام‌نویسی از داوطلبان انتخابات از ۱۰ خردادماه آغاز و به مدت پنج روز ادامه خواهد داشت. پس از آن شورای نگهبان در مدت هفت روز صلاحیت داوطلبان را بررسی می‌کند و اسامی نامزدها ۲۲ خردادماه منتشر خواهد شد.

تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نیز از ۲۳ خردادماه آغاز و تا هفتم تیرماه ادامه خواهد داشت و در نهایت هشتم تیرماه انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری برگزار و نهمین رئیس جمهور با رأی مستقیم مردم برگزیده خواهد شد.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار