گوناگون

آنچه امروز در غزه اتفاق می‌افتد، موجب شرمساری نوع بشر و مصداق بارز جنایت جنگی است

آنچه امروز در غزه اتفاق می‌افتد، موجب شرمساری نوع بشر و مصداق بارز جنایت جنگی است

پارسینه: پنجمین جلسه ستاد مرکزی پیگیری اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در سال‌جاری، صبح امروز چهارشنبه ۲۲ آذرماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مصدق معاون اول قوه قضاییه و رئیس سازمان ملی استاندارد و معاونان وی برگزار شد.

به گزارش پارسینه ، جلسه پیگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با محور بررسی چالش‌های واحد‌های تولیدی با سازمان استاندارد صبح امروز (٢٢ آذرماه) با حضور معاون اول قوه قضاییه و جمعی از مسئولان عالی قضایی، رئیس سازمان ملی استاندارد و معاونان وی برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصدق، معاون اول قوه قضاییه در ابتدای این جلسه بیان کرد: آنچه امروز در غزه اتفاق می‌افتد، موجب شرمساری نوع بشر و مصداق بارز جنایت جنگی نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت ناامن‌سازی است که در صد سال اخیر مشابه نداشته است.

وی با انتقاد از ادعا‌های واهی و دروغین مدعیان حقوق بشر افزود: ٧۵ سال است که مردم فلسطین از حق تعیین سرنوشت خود محروم هستند و امیدواریم خداوند به احترام حضرت فاطمه زهرا (س) پیروزی نهایی را نصیب محور مقاومت و رزمندگان اسلام کند.
آنچه امروز در غزه اتفاق می‌افتد، موجب شرمساری نوع بشر و مصداق بارز جنایت جنگی نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت است

معاون اول قوه قضاییه تاکید کرد: این جلسه در راستای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری در سال ٩٢ و اجرای نحوه پیگیری سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و اجرای دستورالعمل مصوب رئیس قوه قضاییه وقت برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصدق تصریح کرد: هرماه یک جلسه پیرامون مسائل مهمی که با اقتصاد مقاومتی ارتباط دارد، تشکیل می‌شود، در سال جاری یک جلسه با حضور وزیر اقتصاد راجع به حمایت از سرمایه گذاری و صدور مجوز‌های کسب و کار برگزار شد.

وی افزود: در جلسه دیگری پیرامون ظرفیت‌ها، بستر‌ها و راهکار‌های عملیاتی حمایت قوه قضاییه از تولید و سرمایه‌گذاری بحث شد و در جلسه دیگر مسائل مربوط به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با حضور رئیس این سازمان که عضو این ستاد هستند و معاونان وی برگزار شد که در حوزه اقتصاد مقاومتی مباحثی مطرح شد.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: یک جلسه نیز راجع به چالش‌های حقوقی و اجرایی ورشکستگی شرکت‌ها و احیای واحد‌های تولیدی ورشکسته تشکیل شد و امروز در خدمت رئیس سازمان ملی استاندارد هستیم تا چالش‌های مربوط به واحد‌های تولیدی و استاندار را بررسی کنیم.

اسلام پناه، رئیس سازمان ملی استاندارد نیز در این جلسه با بیان اینکه امسال سازمان ملی استاندارد صد ساله می‌شود، اظهارکرد: در حدود ١٠ سال اخیر با فرازونشیب‌های زیادی مواجه بودیم که آخرین مورد قانونی آن نیز اجرای قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد مصوب سال ٩۶ مجلس بود.

وی تصریح کرد: حدود ۴-۵ سال قبل از تصویب این قانون، سازمان به عنوان موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی انجام وظیفه می‌کرد و همچنان استقلال داشت و رئیس موسسه توسط رئیس جمهور انتخاب و زیر نظر وزارت صنایع و معاون وقت قرار می‌گرفت. در سال‌های ٩٠- ٩١ بحث انتزاع موسسه مطرح و به سازمان استاندارد تبدیل و به ذیل نهاد ریاست جمهوری انتقال یافت که با هدف استقلال آن صورت گرفت.

آنچه امروز در غزه اتفاق می‌افتد، موجب شرمساری نوع بشر و مصداق بارز جنایت جنگی نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت است
رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: سازمان ملی استاندارد مسئول تامین و حفظ سلامت جان و مال مردم است و هرگاه متوجه شود تخطی و تخلفی در امر تولید کالا‌ها و محصولات مورد مصرف مردم رخ داده می‌تواند آن واحدتولیدی را پلمپ کند.

وی در بخش دبگیری از سخنان خود با اشاره به فعالیت‌های این سازمان بیان کرد: استاندارد سازی کاتالیز‌ها و بنزین وارداتی و داخلی یکی از اقداماتی است که صورت می‌گیرد. همکاران بنده در ٣١ استان کشور در سال جاری ٧ هزار ملاقات با اصناف و اتحادیه‌ها برای رفع مشکلات و دغدغه‌های موجود داشتند. رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: یک بسته تحولی را تنظیم و ٢٨ فروردین ابلاغ کردیم تا فرایند تولید و واردات را تسهیل کند. این بسته که در پورتال سازمان بارگذاری شده، باعث شد بسیاری از مسائل در شرایط تحریمی حل شود، چراکه در آن به استمرار کیفیت و تولید علم پایه و هوشمند سازی شده تاکید کردیم.

اسلام پناه گفت: از آنجاکه باید هم مصرف کننده و هم سیاست‌های کلان دولت را در نظر بگیریم، سامانه مردمدار را رونمایی کردیم. در این راستا و برای افزایش نظارت مردمی امکان تماس با شماره ١۵١٧ محقق شد. وی تاکید کرد: ۴ روز و ٧ ساعت میانگین پاسخگویی سازمان ملی استاندارد به استعلامات است که عدد بی‌نظیری است.

رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به اینکه در این دو سال حتی یک قطره بنزین غیر استاندارد نیز وارد کشور نشده است، گفت: محموله‌های غیراستاندارد بنزین را بار‌ها از روی اب برگرداندیم.

اسلام پناه افزود: مسئولیت ما اجرای قانون است، پس بهترین کار ما این است که به بهترین نحو قانون را رعایت کنیم. از سوی دیگر، ایجاد قدرت رقابت کالای داخلی با نمونه‌های مشابه خارجی، وظیفه نظام استاندارد است و باید کالای خود را طوری تولید کنیم که صادر شوند.
وی با تاکید بر اینکه ما حمایت دستگاه قضایی را لازم داریم، گفت: برای مقابله و ایستادگی جلوی واردکننده متخلفان نیاز به حمایت قضایی داریم. سازمان استاندارد، تقاطع قدرت و ثروت است لذا به ما کمک کنید و دلگرمی دهید تا به جنگ این مار فساد ٧ سر برویم.

وی درباره اقدامات سازمان ملی استاندارد برای جلوگیری از تولید ماشین‌های بی کیفیت در کشور نیز گفت: جلوی تولید چند خودروگرفته شد چراکه این خودرو‌ها استاندارد نبود.

اسلام پناه درباره وظیفه سازمان استاندارد در محل نگهداری و شرایط نهاده‌های دامی و مواد غذایی وارداتی به کشور نیز گفت: شرکت‌های واردکننده محصولات غذایی و نهاده‌های دامی، متاسفانه شرایط نگهداری را رعایت نمی‌کنند. چنانچه در بحث ذرت‌های الوده باید فضا و شرایط نگهداری مطلوب و استاندارد رعایت می‌شد.

حسن بابایی، رئیس سازمان ثبت نیز در این جلسه گفت: مهم است بدانیم که سازمان استاندارد برای بازرسی هوشمند چه برنامه‌هایی دارد و آیا همچنان با رویکرد قدیمی به کار خود ادامه می‌دهد.

علیخانی، دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید گفت: استانداردسازی مورد توجه تولیدکنندگان است و نشانه گذاری بسته بندی محصولات غذایی را به صورت تخصصی دنبال می‌کنیم.

وی افزود: تورم در کشورماهانه رصد می‌شود و همه توجهات کشور را به سمت خود برده و شاخصه اصلی هم این است که باید نقدینگی در کشور را جمع کنیم.

علیخانی تاکید کرد: با توجه به سیاست کاهش نقدینگی در حوزه تولید، پیش بینی می‌کنیم در پایان سال کاهش تولید را داشته باشیم. وی گفت: امسال بحث چگونگی تامین نقدینگی را داریم که باید طوری آن را اجرا کنیم که با مشکل مواجه نشویم.

آنچه امروز در غزه اتفاق می‌افتد، موجب شرمساری نوع بشر و مصداق بارز جنایت جنگی نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت است
اصغر جهانگیر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه نیز در این جلسه گفت: اگر در سازمان استاندارد اقدامات به درستی انجام نشود، منحر به از بین رفتن اعتماد عمومی که سرمایه ملی است، می‌شود.

وی افزود: متاسفانه امروز شاهد هستیم که تولید کننده ایرانی با برند خارجی کالا تولید می‌کند، این اقدام بدانجا برمی‌گردد که، چون بحث تحریم داشتیم از یکسری استاندارد‌ها چشم پوشی کردیم.

جهانگیر گفت: بخاطر مشکلات اقتصادی در کشور و تحریم‌ها، متاسفانه قوانینی وضع کردیم که دست سازمان استاندارد رابسته و نظارت این سازمان را با مشکل مواجه کرده است و در پی آن شاهدیم، انواع محصولات خارجی بی‌کیفیت به کشور می‏آید بدون اینکه استاندارد در آن دخالتی داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه لازم است استاندارد در واردات کار ویژه‌ای انجام دهد، افزود: اگر در داخل کشور برای تولید محصولات استاندارد‌های لازم رعایت نشود، کالا‌های بی کیفیت هم در واردات و صادرات می‌شود. به نظر می‌رسد باید شرایط استاندارد را سهل کنیم که تا حدی کار‌ها را اسان می‌کند.

غلامعلی محمدی، رئیس سازمان زندان‌ها در این جلسه گفت: روح اقتصاد مقاومتی، تسهیل شرایط تولید است و سازمان استاندارد اگر بخواهد به وظیفه خود عمل کند، باید جلوی تولیدات غیراستاندارد را بگیرد.

وی افزود: همه در این جامعه زندگی می‌کنیم که در آن، این همه کالای بی کیفیت وجود دارد. خیلی از ماشین‌ها بخاطر بی کیفیتی بنزین روشن نمی‌شود و ایربگ‌هایی که باز نمی‌شود و همه خودور‌هایی که وارد می‌شود مهر استاندارد دارد، برای این مشکلات چه کردیده اید؟

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد موحدی آزاد دادستان کل کشور نیز در این جلسه گفت: رییس قوه‏قضاییه مکرر گفتند هرجا دولت لازم داشته باشد به آن‌ها کمک می‌کنیم. ما همه جا حمایت قضایی می‌کنیم مشروط بر اینکه اقدامات قانونی و شرایط انجام کار رعایت شده باشد.

وی افزود: در فساد ذرت ایا محل نگهداریش استاندارد بود یا خیر؟ فقط تولید مطرح نیست، محل نگهداری باید استاندارد باشد.

دادستان کل کشور تاکید کرد: در همین مسئله آتش سوزی پالایشگاه بیرجند، بخاطر نزدیکی مخازن بهم، امکان جلوگیری از اتش سوزی موجود نیست. ایا در احداث اینگونه تاسیسات استاندارد، نظارت دارد تا جلوی بروز حوادث احتمالی را بگیرد؟

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار